V predchádzajúcich blogoch som sa venovala finančnej zodpovednosti, ktorú jednorodičia nesú a tiež nedostupnosti bývania, ktorému so svojimi deťmi čelia. Dnes sa zameriam priamo na deti: prečo je ich štartovacia čiara v mnohom iná než u detí z rodín s dvoma rodičmi? A aké (ne)podporné prostredie im vytvára štát?
Jednorodičovské rodiny v číslach
Podľa posledných dostupných údajov (SODB 2021) žije na Slovensku približne 190 000 jednorodičovských rodín.
V týchto rodinách vyrastá okolo 310 000 detí do 18 rokov, pričom väčšinu jednorodičovských domácností (viac ako 80 %) vedú matky samoživiteľky.
Až 46 % týchto rodín je ohrozených chudobou alebo sociálnym vylúčením. Pre porovnanie, pri rodinách so stabilným párom je ohrozených chudobou spravidla nižšie percento (v niektorých štatistikách ide o čísla hlboko pod 20 %).
Znamená to, že dieťa, ktoré žije v jednorodičovskej rodine, sa s vysokou pravdepodobnosťou stretne s nedostatkom finančných prostriedkov. Rodič, ktorý financuje celú domácnosť zo svojho jediného príjmu, zápasí s účtami a bežnými výdavkami a ostáva mu menej financií na rozvoj dieťaťa, mimoškolské aktivity či kvalitné vzdelanie. Priemerný príjem do jednorodičovskej domácnosti je 1100 až 1200 euro, pričom náklady za bývanie a základné potreby “zhltnú” až 80 % z neho.
Vplyv nižších príjmov na rozvoj dieťaťa
V jednorodičovských rodinách je bežné, že sa zápasí s nižším príjmom a vyšším rizikom zadĺženosti. Čo to pre deti znamená?
Obmedzené možnosti športových či kultúrnych aktivít
Školné poplatky za krúžky, výdavky na športové potreby či umelecké kurzy stoja nemalé peniaze.
Deti tak často zostávajú „doma“, nemajú prístup k rovnakému spektru záujmov ako ich rovesníci z dvojpríjmových rodín.
Menej flexibilný voľný čas rodiča
Keďže jeden rodič zabezpečuje celú domácnosť, pracuje viac alebo dlhšie.
Menej času zostáva na spoločné učenie, rozvíjanie talentov, ale aj na bežný oddych s deťmi.
Znížené šance na ďalšie vzdelávanie
Vyššie stredoškolské výdavky (učebnice, cestovanie na internát či do väčšieho mesta) alebo samotné vysokoškolské náklady (ubytovanie, strava) sú pre samoživiteľa často neúnosné.
Deti sú neraz nútené prerušiť štúdium a ísť pracovať, aby finančne pomohli rodine, čo vedie k horším vyhliadkam na trhu práce.
Nedostatočná podpora od štátu
Hoci existujú viaceré schémy, ktoré majú rodinám pomáhať, pre jednorodičov neraz zostávajú len teóriou. Niektoré príklady:
Rekreačné poukazy: Nárok na ne majú zamestnanci firiem s 50 a viac zamestnancami. Jednorodičia, ktorí často pracujú pre menších zamestnávateľov (a tých je na Slovensku veľa) na tento príspevok nárok nemajú. Tento príspevok môže dobrovoľne poskytovať aj zamestnávateľ, ktorý zamestnáva menej ako 50 zamestnancov, za rovnakých podmienok a v rovnakom rozsahu ako zamestnávateľ, ktorý zamestnáva viac ako 49 zamestnancov – ale, majú na to menšie firmy v súčasnom období konsolidácie a zvýšených nákladov dostatok prostriedkov? Aj v tomto prípade, však štát prenáša svoju zodpovednosť na zamestnávateľov, ktorí to v čase zvyšovania daní a odvodov nemajú vôbec ľahké.
Príspevky na športové aktivity (tzv. športové poukazy): Podobne sú viazané hlavne na väčšie firmy. Keď rodič pracuje ako živnostník či vo firme s menej než 50 zamestnancami, neexistuje žiadny nárok na tento benefit. Od januára 2025 je tento príspevok pre väčších zamestnávateľov povinný, avšak rodič je povinný podať si u zamestnávateľa žiadosť a klub musí byť v zozname Športového portálu - sport.gov.sk
Tieto benefity sú pritom často nápomocné na to, aby dieťa mohlo navštevovať športový klub či stráviť prázdniny na tábore. Pre deti z jednorodičovských rodín by išlo o veľkú pomoc, no v praxi sa im tejto pomoci mnohokrát nedostane.
Vzdelanie ako cesta z chudoby
Podľa výskumov a štatistík (vrátane údajov z Eurostatu) je v prípade detí z jednorodičovských rodín vyše 30 % riziko predčasného odchodu zo vzdelávania, a to najmä z finančných dôvodov. Čím nižšie vzdelanie, tým je v priemere nižší príjem v dospelosti. Výsledkom je začarovaný kruh chudoby:
Málo peňazí v rodine → 2. Nedostatočná podpora pre štúdium → 3. Nízko-kvalifikovaná práca v dospelosti → 4. Nižší príjem, malá šanca vychovať vlastné deti v lepších podmienkach.
Pre štát to znamená, že časť jeho budúcich produktívnych obyvateľov môže ostať nevyužitá alebo bude mať výrazné obmedzenia na trhu práce. Táto situácia sa pritom netýka len odborných profesií, ako sú lekári či lekárky, zdravotné sestry, vedci a vedkyne, ale aj manuálnych či remeselných povolaní, v ktorých už dnes cítime značný nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily. Ak sa nezačneme systematicky venovať podpore detí z jednorodičovských rodín, hrozí, že v budúcnosti nám budú chýbať nielen špecialisti a vysokoškolsky vzdelaní pracovníci a pracovníčky, ale aj technici, remeselníci či ďalší experti a expertky.
Prečo by to malo trápiť všetkých?
Ak deti z jednorodičovských rodín nedostanú dostatočnú podporu, môže sa to nepriaznivo prejaviť na celej spoločnosti:
Zvýšené sociálne náklady v budúcnosti (napr. dávky v nezamestnanosti, sociálna pomoc).
Odchod vzdelaných mladých ľudí do zahraničia, ak doma nevidia perspektívu. Podľa niektorých analýz tak Slovensko prichádza až o 2,84 milióna eur na jedného vysokoškolsky vzdelaného človeka, ktorý sa rozhodne uplatniť svoju kvalifikáciu v cudzine, namiesto toho, aby pracoval u nás.
Premárnený talent – medzi deťmi z jednorodičovských rodín môžu vyrastať budúci lekári a lekárky, vývojári, vedkyne, športovkyne či umelci, ktorí nedostanú príležitosť rozvinúť svoj potenciál.
Potrebujeme zmeniť pravidlá hry
Čo by teda mohlo pomôcť deťom, ktoré vyrastajú len s mamou či otcom?
Zber a vyhodnocovanie dát
Štátne inštitúcie by mali systematicky sledovať situáciu jednorodičov, aby mohli prijímať efektívne opatrenia na základe reálnych čísel, nielen odhadov. Už máme hotovú definíciu jednorodičov, pán minister?
Cielená podpora pri vzdelávaní
Jednoduchšie štipendiá, dotované školné v umeleckých či jazykových kurzoch.
Sociálne a kariérne poradenstvo
Jednorodičia by mali mať prístup k odbornému poradenstvu, aby sa dozvedeli o všetkých možnostiach podpory – či už ide o prídavky, sociálne štipendiá alebo iné formy pomoci.
Investícia do budúcnosti nás všetkých
Slovensko by malo mať prirodzený záujem na tom, aby deti z jednorodičovských rodín dostávali rovnaké šance ako tie z úplných rodín. Už teraz u nás žije vyše 310-tisíc detí v rodinách, kde je len jeden rodič, a až 46 % z nich čelí riziku chudoby. Tieto čísla nie sú zanedbateľné a naznačujú obrovský potenciál, ktorý sa pri nesprávnom nastavení systému môže ľahko premárniť. Navyše, ak dlhodobo podceňujeme vzdelanie a podmienky pre tieto deti, pripravujeme sa o ľudský kapitál, čo sa negatívne odrazí na našom HDP a celkovej prosperite krajiny.
Z roviny štatistík a paragrafov by sme sa mali presunúť k reálnym krokom. Deti, ktoré dnes čelia sťaženým podmienkam, sa už o pár rokov stanú našimi spolupracovníkmi, študentmi univerzít, lekármi či podnikateľmi. Dajme im šancu, aby mohli naplno využiť svoj talent a pritom zostali žiť a pracovať na Slovensku. Prospeje to nielen im samotným, ale aj nám všetkým. Spoločne tak prispejeme k silnejšiemu a prosperujúcejšiemu Slovensku.