V súčasnosti si pán P zobral na mušku banky. Myslím si, že to bolo len otázkou času, keďže zdroje, z ktorých môže rozdávať, mu pomaly dochádzajú. Banky, ktoré sú miestom akumulácie finančných prostriedkov osôb, sú na to vhodným kandidátom. Taktiež je potrebné vykryť diery v štátnom rozpočte, pretože sa nezadržateľne blíži rok volieb a potrebuje upevniť svoju pozíciu tak, aby mohol vytvoriť koalíciu len s jednou stranou. Rozhodne by sa mu vládlo lepšie s Jankom ako s Vladkom. Ale o tom nechcem písať.
Z názorov, ktoré prezentuje pán P mi vyplýva, že chce zaviesť tvrdú štátnu reguláciu bankového sektora, ktorú sme tu mali v 90. rokoch minulého storočia a všetci vieme kam to viedlo a čo bolo potrebné. Niekedy mám pocit, že chce z toho vynechať aj Národnú banku Slovenska. Že by aj tú zoštátnil?
Musím sa priznať, že nie som ekonóm, ale zdravý rozum mi hovorí niečo iné. Ak by banky začali v súčasnej dobe poskytovať úvery takmer všetkým žiadateľom, myslím si, že úverová kríza by prišla na Slovensko raketovou rýchlosťou. Rozhodne dnes banky musia byť obozretnejšie a nemôžu, resp. by nemali poskytovať úvery hocikomu, kto o úver požiada (ani tak nerobia a možno aj vďaka tomu sú na tom veľmi dobre). Aj preto sú dnes podmienky na získanie úveru tvrdšie a prísnejšie, čo však vyplýva z celkovej finančnej situácie na svete. Nemyslím si, že by to bola len otázka Slovenska. Nechce sa mi veriť, že pán P nevie, ako vznikla hypotekárna kríza. Iné by bolo, ak by záruky za poskytnuté úvery prevzal štát, čo však si neviem predstaviť, pretože to by určite viedlo k bankrotu štátu. Ako bratia Češi vravia: Tudy cesta nevede.
Nie som taktiež zástancom "neviditeľnej ruky" trhu, ale myslím si, že ak banky nebudú mať možnosť poskytovať úvery, teda klienti nebudú úvery čerpať a nebudú súhlasiť s podmienkami uvedenými v zmluve, banky samé budú musieť prehodnotiť svoje podmienky pre poskytovanie úverov a rozhodne sa s klientmi dohodnú. Inak by prišli o svoj biznis. Vychádza mi z toho, že je to otázkou dopytu a ponuky a akákoľvek prehnaná regulácia zo strany štátu tomu rozhodne nepomôže. Myslím si, že NBS má dostatok pák na to, aby tomu dala správny smer.
Pokiaľ pán P chce zdaniť úroky, neviem, či ho napadlo to, že tým v podstate bude brať peniaze klientom bánk, pretože úrok je tá časť vkladu, o ktorú sa vklad zhodnotil. Ak to zdaní viac, ako to je teraz, tú daň budú musieť odvádzať klienti a nie banky. Úrok pre banky nie je ich ziskom.
Všetci sme boli svedkami toho, že ak pán P si niečo vezme do hlavy (nerozmýšľa, čo to prinesie; nepočúva argumenty opozície, aj keď môžu byť správne a vecné - už len z princípu), tak cez legislatívny proces docieli, čo chce. Dnes sú na programe banky, who will be next?