Pán Harabin, zákon nepustí

22.6.2009 sa uskutoční voľba predsedu Najvyššieho súdu SR a zároveň aj predsedu Súdnej rady SR. Kandidáti sú dvaja: Štefan Harabin a Eva Babiaková.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (16)

Témou posledných dní je, či pán Harabin ako Minister spravodlivosti a momentálny ,,nesudca" môže byť zvolený za predsedu NS SR.

Článok 145a Ústavy hovorí v odseku 1) Ak je vymenovaný sudca členom politickej strany alebo politického hnutia, je povinný vzdať sa členstva v nich ešte pred zložením sľubu. A odsek 2) Sudca vykonáva funkciu ako svoje povolanie. Výkon funkcie sudcu je nezlúčiteľný s funkciou v inom orgáne verejnej moci, so štátnozamestnaneckým pomerom, s pracovným pomerom, s obdobným pracovným vzťahom, s podnikateľskou činnosťou, s členstvom v riadiacom alebo kontrolnom orgáne právnickej osoby, ktorá vykonáva podnikateľskú činnosť, ani s inou hospodárskou alebo zárobkovou činnosťou okrem správy vlastného majetku, vedeckej, pedagogickej, literárnej alebo umeleckej činnosti a členstva v Súdnej rade SR. Z tohto je teda jasné, že ak by sa pán Harabin vzdal ministerského kresla pred zložením sľubu do rúk prezidenta, mohol by opäť začať plniť funkciu sudcu, nie však byť členom Súdnej rady, dokonca ani jej predsedom. To je dané zákonom č. 185/2002 Z.z. o Súdnej rade Slovenskej republiky a o zmene a doplnení niektorých zákonov a konkrétne §11, ktorý jasne v odseku 1 stanovuje: Za člena súdnej rady môže byť zvolený každý sudca, ktorý ku dňu volieb vykonáva funkciu sudcu. Tu je to myslím absolútne jasné, kedže pán Harabin od 4.7. 2006 nevykonáva funkciu sudcu nemôže byť zvolený za člena Súdnej rady a už vôbec nemôže byť zvolený za jej predsedu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Preto, ak pán Harabin chce byť v budúcnosti predsedom NS SR, musí sa najprv vzdať ministrovania, funkcie podpredsedu vlády opäť začať plniť funkciu sudcu. Potom mu nebude zákon brániť v kandidatúre.

Peter Sťahula

Peter Sťahula

Bloger 
  • Počet článkov:  11
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mam 22 rokov, pochadzam z Bratislavy a som studentom prava. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

713 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
SkryťZatvoriť reklamu