Trest smrti

Pri rannom čítaní internetového vydania SME som narazil na článok ,,Predseda SNS Ján Slota chce opäť zaviesť trest smrti". Nemôžem povedať, že ma to prekvapilo, od Slotu ma dnes môže prekvapiť jedine to, že sa ospravedlní pani policajtke a národu za svoje grobiánske správanie. Ale donútilo ma to zamyslieť sa, ako si to vlastne Ján Slota predstavuje?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (20)

Článok 15 Ústavy Slovenskej republiky znie: 1) Každý má právo na život. Ľudský život je hodný ochrany už pred narodením. 2) Nikto nesmie byť pozbavený života 3)Trest smrti sa nepripúšťa. 4) Podľa tohto článku nie je porušením práv, ak bol niekto pozbavený života v súvislosti s konaním, ktoré podľa zákona nie je trestné.

Na Slovensku došlo k poslednému vykonaniu trestu smrti v júni 1989, avšak zákaz trestu smrti je európskym štandardom už od roku 1983. Štáty, ktoré chcú byť prijaté do Rady Európy, musia okrem iného ratifikovať protokol č. 6 k Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd. Keď už raz teda bol protokol ratifikovaný, nie je možné od neho odstúpiť (platí to teda aj pre SR) v zmysle článku 3 tohto protokolu. Legálane môže dôjsť k pozbaveniu života človeka len v dvoch prípadoch. Prvý: Činnosť štátnych orgánov(jasne stanovené podmienky) a druhý je tzv. Nutná obrana (osoba brániaca sa nezákonnému násiliu). V ceste znouvuzavedenia trestu smrti teda nestojí len samotná Ústava Slovenskej republiky(na kotej zmenu je potreba 3/5 podpora poslancov), ale aj medzinárodné dohovory o ľudských právach.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Otázkou ešte je, prečo by sa trest smrti mal zaviesť(keby to bolo také jednoduché) a prečo nie? Ján Slota chce udelovať trest smrti mafiánom, vrahom, pedofilom a iným ťažkým zločincom. Lenže je to správne? Má sa moderný štát riadiť pravidlom oko za oko, zub za zub? Veď čo ak dojde k justičnému omylu? Keď niekoho odsúdia na doživotie a neskôr sa ukáže, že došlo k justičnému omylu, odsúdenú osobu prepustia, lenže ak niekoho pozbaví štát života, už mu ho nikto nevráti. Je pravda, že v dnešnej dobe dochádza v demokratických štátoch k menej justičným omylom (čo je dané moderou technikou, napr. DNA atď.), ale stať sa to môže vždy. Okrem toho, pre osobu, ktorá chladnokrvne zabíjala, je podla môjho názoru horšie doživotné odňatie slobody ako poprava.

SkryťVypnúť reklamu

Preto by som navrhol, aby pán Slota radšej riešil svoje nevhodné správanie a nevymýšlal znovuzavedenie trestu smrti.

Peter Sťahula

Peter Sťahula

Bloger 
  • Počet článkov:  11
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mam 22 rokov, pochadzam z Bratislavy a som studentom prava. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu