Prežije literatúra 21. storočie?

Ako všetci dobre vieme, bohatstvo svetovej literatúry je nevyčísliteľné. Učili nás to tak predsa v škole. Kto z nás sa však nad touto všeobecnou formulkou každého profesora slovenčiny a literatúry naozaj zamyslel? V roku 2009 si málokto uvedomuje jej pravú hodnotu – najmä moja, mladšia generácia. Veď načo, sme predsa v 21. storočí – v období techniky, počítačov a internetu. Styk každého študenta s literatúrou znamená vytlačenie referátu z webstránky. Povinná literatúra je symbol hrozby ukrátenia voľného času a kníhkupectvá sa pokúšajú nalákať mladého človeka 70%-nými zľavami. Viac neúspešne ako úspešne. Je to znak konca éry literatúry, jej úpadku, alebo len jej zmeny?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)
Obrázok blogu
(zdroj: zdroj: internet)

Už nemusíme bojovať za národný jazyk, neutláča nás socialistický realizmus, nevládne cenzúra. Písanie teda nie je považované za niečo výnimočné. Inak povedané, v tejto dobe môže písať naozaj hocikto. Či už politik ako súčasť jeho volebnej kampane alebo americká speváčka, čo nevie čo od radosti. Na pulty kníhkupectiev sa dostáva čoraz viac diel, ktoré si zakladá viac na kvantite ako na kvalite. Na čo predsa písať, ak sa mi to nevráti, no nie? Mnoho autorov nepíše pre potešenie, ale z vidiny zisku. Či už ide o typické „harlekýnky“, príbehy o čarodejníckom učňovi, Hitlerove zápisky, či kuchárske knihy. Súčasná doba, ktorá nanucuje Mirovi Šmajdovi vizáž skupiny Tokio Hotel, diktuje aj to, že si „in“ aj keď čítaš „Úsvit upíra“. Je to predsa také jednoduché a relaxačné. Čo tam potom, že o pomenovanie „dielo“ sa to len obtrelo. Je to predsa kniha, čo medzi babami letí.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ďalšou vychytávkou doby je internet. Jeho obrovskou rozsiahlosťou a možnosťami sa, paradoxne, nachádzajú kvalitnejšie články práve tam. Stačí obísť stránky o Hanne Montane s troma druhmi svetielkujúceho písma a depresívne emo-blogy a nájsť seriózne články ľudí, ktorí sa občas až príliš zamýšľajú nad chodom tohto sveta. Všímajú si veci všedné a snažia sa o tom napísať a interpretovať ich po svojom. Aj keď sú ich úvahy niekedy až priveľmi filozofické, nikto im nemôže vziať to, že ide o nový žáner 21. storočia : blog - výsledok prispôsobenia sa dobe.

Dobe, kde vládne technika, hospodárska kríza a televízia. Nemôžme preto očakávať knihy poznačené vojnou počas svetového mieru, ani sonety o neopätovanej láske, keď môžeš kedykoľvek zájsť na diskotéku a tam „zbaliť“ nejakú tanečnicu. Dokonca ani nepochopené články o škodlivosti alkoholu, keď ten k piatku a všeobecnej spoločenskej zábave už akosi patrí. Musíme sa zmieriť s tým, že druhé tisícročie posunulo literatúru do elektronickej formy a scenárov rodinných seriálov.

Skryť Vypnúť reklamu

Veď každý z nás potrebuje občas zastaviť v tomto uponáhľanom svete, sadnúť si pred telku a oddýchnuť si. A hoci po knihe v tejto miestnosti siahne iba málokto, s literatúrou sa stretne či si pozrie Profesionálov, Odsúdené, alebo Simpsonovcov. Veď niekto ten scenár predsa musel napísať :-) Je to skrátka tak – bohatstvo literatúry je naozaj nevyčísliteľné.

Stanislava Valková

Stanislava Valková

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Osemnásťročná,skoro nevinná, skoro slobodná,bez zápisu v registri trestov.Žijúca pre Peklo,priateľov a z nutnosti.Žijúca vďaka hudbe, museu divadlu a virtuálnej realite.Žijúca a v najbližšej dobe odhodlaná to nemeniť. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu