Liberálni ľudia, nebojme sa konzervatívnych

Liberálni ľudia, nebojme sa konzervatívnych. Ani oni nikomu nechcú ublížiť, majú len strach zo zmeny, z nového a neznámeho. Majú len radi svoje zabehnuté koľaje, tradície a istoty.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Milí čitatelia, čo sa cítite ako liberálni, chcem vás poprosiť o zachovanie rozvahy, pretože konzervativizmus naozaj nie je pohroma, ani koniec sveta, ani spútavanie rúk.

Konzervativizmus je o úcte k tradíciam, k overeným spôsobom života, k tomu, čo pretrvalo a ukázalo sa ako životaschopné. Nie je to nemennosť, ale kritický pohľad na nové. Nie je to absolútna nemennosť, aj keď zmena býva pomalá.

Konzeravtívni ľudia nie sú inkvizítori či temné postavy zo stredoveku, ale tí, čo vravia "ďakujem, neprosím". Možno majú strach z nového, sú aj takí ľudia. Rovnako ako vy, aj oni chcú žiť svoj život, ako ako žili doteraz.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Milí liberálni priatelia, nebojme sa všetkým ukázať, čo vás učí vaše presvedčenie - nechávajme možnosť slobodne sa rozhodnúť konzervatívnym priatelom žiť ako chcú oni - tak ako doteraz. Nechávajte im slobodu, ako aj vy po nej túžite, a žime v vzájomnej úcte a rešpekte, aj keď nemusíme spolu navzájom súhlasiť. Potom aj oni uvidia, že sloboda oslobodzuje a neobmedzuje ani druhého.

Liberálni ľudia, nebojme sa konzervatívnych.

Bojme sa tých, čo širia strach a nenávisť po rúškom ochrany absolútnej slobody a vlastného presadenia sa. Nenechajme tých, čo šíria strach a nenávisť siahnuť na slobodu tých druhých - aj konzervatívnych - lebo potom je len kúsok aby siahli aj na vašu slobodu, nech vás neovládnu strachom, závisťou a nenávisťou.

Stanislav Havran

Stanislav Havran

Bloger 
  • Počet článkov:  124
  •  | 
  • Páči sa:  0x

jednoducho zvláštny živočích Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradenéPríbehy Zvláštneho živočícha

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu