Slovensko je národom kolaborantov?

Aj keď sme mladá krajina, sme plná múdrych, vzdelaných a spoločensky zodpovedných ľudí. Možno pre takých ako je Alojz Hlina by bolo lepšie, keby sme boli len poslušnými čakateľmi na zvyšok našich životov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu

Bolo krátko pred poludním, keď do zákruty vchádzalo auto s Reinhardom Heydrichom. Spomalilo. Skočil pred neho Gabčík, ktorý spod plášťa vytiahol samopal a stlačil spúšť. Zbraň sa však zasekla a výstrel z nej nevyšiel. Rýchlo na to zareagoval ďalší odvážny muž stojaci neďaleko. Bol to Kubiš, ktorý smerom k autu hodil bombu. Tá Heydricha zasiahla a on zraneniam neskôr podľahol. Všetci z týchto chlapcov išli na istú smrť, keď sa rozhodli vykonať atentát na nacistického zločinca Reinharda Heydricha. Jeden z nich bol Jozef Gabčík, rodák z Poluvsia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Generál Ján Golian pochádzal z početnej rodiny strojníka. Spolu s ďalším generálom Rudolfom Viestom boli najvýznamnejšími postavami Slovenského národného povstania. Obaja umreli v koncentračnom tábore. Do odboja sa zapojil aj prvý guvernér Národnej banky Imrich Karvaš pôvodom z Kalinčiakova, keď na povstalecké územie presunul tri miliardy korún. Tiež bol väznený nacistami.

Všetci títo ľudia dali svoje životy do boja proti zlu. Obetovali samých seba bez ohľadu na to, čo ich za to čakalo. Nepozerali na seba. Boli odvážni a obetaví. V tej dobe mala odvaha iné následky ako dnes. Ľudia za odvahu pokladali svoje životy a životy svojich najbližších.

SkryťVypnúť reklamu

Boli to naši hrdinovia. A nie sú to len títo. Slováci ich majú omnoho viac. Sú to ľudia, ktorí ovplyvnili osud našej krajiny. Ján Baltazár Magin vo svojom diele Apológia hájil postavenie slovenského národa v Uhorsku. Števko Zamkovský na chate v Studenej doline, ktorú dnes navštevuje toľko turistov, skrýval utečencov. Vrbovi s Wetzlerom sa podarilo utiecť z Osvienčimu a nikto im neveril, keď rozprávali, aké krutosti sa tam dejú. Štefánik organizoval légie proti Nemecku a Rakúsko-Uhorsku, Dubček sa za hlbokej totality postavil Moskve! Viete si predstaviť, čo ten človek a ďalší museli prežívať, keď ich ako predstaviteľov štátu odvliekli ozbrojení výsadkári do iného štátu? 

SkryťVypnúť reklamu

Títo ľudia dokázali pohnúť dejinami. Títo ľudia nám svietia pred očami, aby sme videli, koľko zo seba dokážeme vydať, ak sme na rázcestí medzi dobrom a zlom. A Slovensko nemá len tých hrdinov, ktorí za nás položili životy alebo boli prenasledovaní. Máme významné osobnosti, vďaka ktorým nás pozná celý svet a bojovali s inými mašinériami. Svojich hrdinov má slovenská kultúra, zdravotníctvo, šport, každá jedna oblasť.

Aj keď sme mladá krajina, sme plná múdrych, vzdelaných a spoločensky zodpovedných ľudí. Možno pre takých ako je Alojz Hlina by bolo lepšie, keby sme boli len poslušnými čakateľmi na zvyšok našich životov. Možno sa horšie učil v škole, alebo ho k tomu rodičia neviedli, aby vedel, akých významných ľudí dalo Slovensko sebe a svetu. Pretože my nie sme národom kolaborantov, ako povedal a ani nikdy nebudeme. 

SkryťVypnúť reklamu

Každý deň sa totiž u nás narodí nový slovenský hrdina. Buď je to skupinka mladých, ktorí sa postavia pravicovým extrémistom alebo zdravotná sestra, ktorá napriek únave a nedôstojným podmienkam pomáha inému človeku. Každý z nás si určuje svoju cestu a každý z nás môže byť hrdinom.

Ako historika sa ma táto téma hlboko dotýka.

Strana SOLIDARITA – Hnutie pracujúcej chudoby má vo svojom programe veľmi dôležitú časť o výchove k lokálpatriotizmu, k vzťahu k našej krajine a ku kultúrnym hodnotám. Chceme medzi hodnoty vrátiť zdravý vzťah k slovenskému národu. Aby nás nemohol niekto spochybňovať a aby sme z verejného života odsunuli nacionalistický populizmus.

Vierou v seba, v svoje schopnosti a schopnosti dobrých ľudí tejto krásnej krajiny porazíme tých, ktorí nás potrebujú mať slepých a hluchých na svoje politické ciele.

Veď byť hrdým Slovákom a milovať svoju vlasť máme právo všetci bez politickej príslušnosti.

Váš

Stanislav Mičev

Stanislav Mičev

Stanislav Mičev

Bloger 
  • Počet článkov:  9
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Celý svoj profesný život som zasvätil histórii 2. sv. vojny. Niekoľko rokov som bol živnostníkom, pôsobil som ako riaditeľ odboru kultúrnych aktivít, múzeí, galérií a knižníc na MKSR, od roku 2006 pôsobím ako riaditeľ múzea SNP. Som predsedom politickej strany SOLIDARITA - Hnutie pracujúcej chudoby Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

744 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
SkryťZatvoriť reklamu