
Čašníčka mi servíruje kávu v kaviarni na terase s výhľadom na lisabonský prístav. Kaviarne sú oficiálne otvorené len od minulého pondelka, ale hneď v prvý deň sa vybalili parazoly a rozkladacie stoly a lehátka, takže terasy, ktoré boli doteraz prázdne sa už hlásia k letnému životu.
"Espresso, alebo kávu s mliekom?" Pýta sa ma usmievavá čašníčka, a rukou ukazuje na kód aplikácie. Dodáva, že jedálniček si môžem natiahnuť v digitálnej forme do mobilu. Taktiež, platba má byť bezdotyková, cez bankovú kartu.
Aj ja sa smievam, že konečne som sa dočkala času, keď sa dá sedieť opäť na ulici - a obraciam tvár k slnku. Obyčajná káva, ale naozaj si ju užívam. Nikdy som si nemyslela, že tak málo nám chýba ku šťastiu –svietiace slnko a obľúbený nápoj.
Portugalsko od 18. mája zmierňuje obmedzenia karantény - je to už druhá fáza z troch - a umožňuje otvorenie reštaurácií a kaviarní. Majitelia to pravdaže s nadšením uskutočňujú a otvárajú celú pešiu zónu starého mesta a prímorské strediská. Barrio Alto – Staré mesto - sa napÍňa najmä domácimi obyvateľmi, ktorí sa vyberú trocha si poklebetiť a dať si za pohárik vína, či piva.
Toto opätovné otvorenie kaviarní, reštaurácií a múzeí je ďalším krokom k návratu k normalite. Turisti sú veľmi dôležitou súčasťou portugalskej ekonomiky. Nateraz, polovica apartmánov v historickom centre je prázda, väčšie a prepychovejšie hotely sú ešte stále zatvorené, lebo nemá cenu platiť zamestnancov pri nízkej obsadenosti.
Na internete sa snažím zarezervovať celodenný výlet na hrad Sintru a jej okolia. Sprievodkyna mi však hovorí, že zatiaľ som prvá a jediná ktorá sa v tomto týždni prihlásila....nakoniec mi však potvrdzuje výlet, s tým, že nebudeme čakať na ďalších turistov a a že mi prehliadku hradu aj so sprievodcom zariadi. A tak mám prehliadku Sintry zariadenú ako súkromný výlet.
Sintra je bývalým kráľovskym sídlom a v súčasne je jedným z najatraktívnejších miest pri Lisabone. Turistov je aj tu málo a tak máme so sprievodcom takmer celý hrad pre seba....






Po ceste naspäť do Lisabonu sa ešte na hodinu zastavujeme na pláži v Cascais. Pláže budú oficiálne otvorené až od 1.júna. Ale už sa tu kúpu nedočkaví turisti a tak sa zdá, že ich nikto nevyháňa.




V tomto čase, keď tu ešte nie sú zahraniční turisti, mnoho Portugalcov vynovuje a obnovuje svoje podniky, veľa sa tu maľuje, chystajú sa vonkajšie I vnútorné priestory, dekorácie, nove pútače a reklamy. Veľa restaurácií presedlalo na take-away. Po uliciach sa rútia Uber motorky s roznáškou jedla, ako aj bicykisti s termo taškami na chrbtoch, najmä z radov študentov, prichystaných zarobiť si pár korún.
Portugalsko neprežíva turistickú krízu prvýkrát. V podobnej situácii boli už v roku 2008. V tomto čase finančná kríza takmer priviedla krajinu na kolená.
„Bolo to zlé,“ hovorí môj domáci Manuel. "Veľmi zle". Dúfa, že tento čas sa ekonomika zotavi rýchlejšie. Pokračuje - „v Lisabone za posledne roky prekvitalo najmä ubytovanie v apartmánoch sprostredkované cez Booking.com a Airbnb. Majitelia v centre mesta rozbehli biznisi s desiatkami a desiatkami apartmánov, ktoré teraz stoja prázde. Tí bohatší dokonca skúpili celé hotely a budovy. Tie teraz čakajú na hostí. Všetko stojí na tom, či sa letecká doprava znova rozbehne. Keď nie, bude to ťažké“.
xxx
Metro system - transport funguje na jednicku.


