Malebná Malta a tiene maltézskych rytierov.

Malta je nádherný stredomorský ostrov so záhadnymi megalitickymi chrámami, tajomnou minulostou maltézských rytierov, miestom stretnutia mnohých kultúr a národov. Dnes príjemné letovisko pre turistov zo všetkých kútov Európy.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Malta bola na mojom liste zaujímavostí od čias mojich študentských rokov. V tom období som si Maltu s trochou nostalgie prezerala v katalógu Cestovnej kancelárie mládeže. No a moje prianie sa uskutočnilo asi tak o tridsať rokov neskôr. A túto cestu som si zopakovala v priebehu roka dvakrát. Najskôr to bola dovolenka začiatkom decembra, s ideálnym počasím na návštevu mnohých pamiatok. A koncom mája sme spojili návštevu Malty s rodinným výletom, a užili sme si dobrého počasia, kúpania sa v mori, rozmanitých pláží, kulinárskych zážitkov a rytmov hudby...

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Valetta, mohutne obranne mury okolo hlavneho mesta pochadzajuce z cias maltezskych rytierov..
Valetta, mohutne obranne mury okolo hlavneho mesta pochadzajuce z cias maltezskych rytierov.. (zdroj: SU)

Malta je malý ostrovný štát v Stredozemnom mori, s rozlohou len 316 m2. V minulosti zažila inváziu mnohých kultúr a keďže bola na križovatke námorných ciest nevyhla sa vojenským nájazdom počas celej svojej existencie. V stredoveku sa sem pred moslimami uchýlili maltézski rytieri a títo sa zaslúžili o vybudovanie účinného opevnenia. Začiatkom 19.storočia Maltu dobili napoleonovské vojská. A od konca 19.storočia až do roku 1964 bola Malta v správe Veľkej Británie.

Dnes tu obyvatelia hovoria plynne po anglicky a zahraniční študenti sem chodia na prázdninové jazykové kurzy. Pozostatky z koloniálnych čias sú viditeľné na každom kroku. Jazdí sa tu vľavo ako v Anglicku, verejné telefónne búdky sú kópiami tých anglických. Po ostrove vidieť nápisy v angličtine. A angličtina je popri maltézštine druhým úradným jazykom. Na ulici vám každý v pohode odpovie po anglicky, a samozrejme nechýbajú tu anglickí penzisti, ktorí sa tu cítia ako doma. Mnohí z nich si tu prenajímajú byty na celú zimu, iní vlastnia dovolenkové byty. Ak máte záujem prísť mimo hlavnej sezóny, v pohode nájdete prenájom za 400-500 Euro/ mesiac a náklady na kúrenie nie sú velké.

SkryťVypnúť reklamu

Naša dovolenková nálada začala už na letisku. Pri pristáti na Malte nás čakal taxík, ktorí sme si v predstihu zabezpečili online. Zaviezol nás do hotela San Paul v zálive Buggiba. Moja sestra v správnej dovolenkovej nálade neváhala a hned na letisku kúpila fľašku koňaku a veľkú krabicu Pringles - zemiakových lupienkov. Tie sa veru zišli, keďže sme do hotela dorazili až po pol noci a potrebovali sme si pripiť na úspešný začiatok spoločnej dovolenky. Hotel nesklamal, hoci je už trocha staršieho prevedenia, kuchyňa a strava bola výborná a keďže sma mali "all inclusive", bolo aj dostatok nápojov a hojnosť domáceho stolového vína...

SkryťVypnúť reklamu

Na druhý deň sme sa vybrali objavovať krásy Malty - vybrali sme sa do hlavného mesta Valetta.

Historická Valetta.

Najimpozatnejšie mesto Malty je bezpochyby Valetta. Je to terajšie hlavné mesto opevnené múrami, ktoré pochádzajú zo 16.storočia, z čias maltézskych rytierov. Vtedajší veliteľ mesta Jean de la Valette dal postaviť opevnenia okolo celého ostrova.

Vo veľkej a krvavej bitke tu v roku 1565 maltézski rytieri zvíťazili nad osmanskými vojskami, založili hlavné mesto s pevnosťou Valletta a opevnili celý ostrov. V založenej nemocnici boli ošetrovaní pacienti z celého Stredomoria. Johaniti vybudovali správny aparát a Malta sa pod ich vedením stala suverénnym štátom.

SkryťVypnúť reklamu

V minulom roku sa veľká časť opevnenia Valetty opravovala a spevňovala vďaka fondom z EU. Pamiatky a turistická aktivita sú dôležotou súčasťou života Malty, keďže priemyslu je málo a ďalším zdrojom obživy je len agrikulúra a výroba skla. 

Mesto má príjemnú stredomorskú atmosféru, v opevnenej časti mesta sa skrýva veľké množstvo príťažlivých historických budov, nechýba tu pešia zóna s kaviarničkami, obchodmi a nespočetnými obchodíkmi s umeleckými predmetmi.

Valetta, schody veduce k nabreziu.
Valetta, schody veduce k nabreziu. (zdroj: SU)

Cesta dolu po schodoch vedie na nábrežie a na konci sa skrýva velmi pekna romanticka kaviarnička s múzeom. Tu sme si dopriali dobrej kávy a oddychu.

Kaviaren vo Valette.
Kaviaren vo Valette. (zdroj: SU)

Na ďalších potulkách mestom nás pritiahli šperky. Klenotníctva ponúkajú záplavu výrobkov a šperkov s presláveným maltézskym dizajnom. Šperky majú jemnú štruktúru prepletaných drôtikov, a v niečom pripomínajú prace našich drotárskych majstrov. Šperky su veľmi pekne a dômyselne prepracované a skrýva sa v nich veľa zmyselnosti a krásy.

V obchodíku sme obdivovali jeden náramok, sestra si ho preskúšala aj na ruke, ale nakoniec sme zaváhali. Mysleli sme, že nájdeme ešte lepší. Ale už sa nepodarilo. 

Nuz, nekupili sme. Zostala len fotka.
Nuz, nekupili sme. Zostala len fotka. (zdroj: SU)
Sperky s jemnou krasou.
Sperky s jemnou krasou. (zdroj: SU)


Prehliadka mesta nás riadne unavila a tak sme neodolali lákaniu drožkára. Ocitli sme sa na koči ťahanom koníkom po krásnom nábreží. Pristavili sme sa pri viacerých vyhliadkových miestach a obdivovali výhľad na blyštiace sa more. Nakoniec sa jazda s koníkom sa ukázala ako trocha smutná. Moja sestra miluje zvieratá a keď sme sa horko ťažko natriasali do strmého kopca, pohonič pokrykoval po koníkovi, aby trocha pridal do kroka. Nakoniec pridal aj bič a zadýchaný a utrmácaný koník na to sotva reagoval. Sestra to už nevydržala a vyhŕkli jej nad namáhaným zvieraťom slzy a tak sme radšej zliezli z koča a vydali do kopca uz peši. Bezpochyby, majiteľ dal tomu zvieraťu ešte viackrát cez deň zabrať, tentoraz už s inými turistami.

Jazda po nabrezi so slzami...
Jazda po nabrezi so slzami... (zdroj: SU)
Obrázok blogu
(zdroj: SU)
Valletta
Valletta (zdroj: Su)

Vo Valette som si pozrela dokumentárny film v 4D kine. Premietal sa tam zaujímavý dokument zo zvukovými ako aj pohybovými efektami, otriasajúcimi celým kinom. Prvá časť dokumentu sa týkala megalitických stavieb a chrámov pochádzajúcim z predhistorickej doby, druhá časť bola zameraná na obdobie vlády maltézskych rytierov a súčasnosť. Maltézania su hrdí, že sa ubránili nemeckým náletom počas 2. svetovej vojny a od roku 1964 su nezávislým štátom.

Mdina a Rabat.

Ďalší náš výlet smeroval do stredu ostrova, kde sa ukrýva bývalé hlavné mesto Mdina, Tu sme strávili niekoľko hodín v tieni prekrásnych budov s nádhernymi priečeliami zahalenými nostalgiou ušlej minulosti. Mdina má dnes len veľmi málo stálych obyvateľov, sú tu len múzea a ukážky pre turistov.

Len niekoľko 100m ďalej sa nachádza Rabat s bazilikou sv. Pavla a podzemnými katakombami. Tie tu nechali postaviť antickí kolonizátori z Ríma, ale už od 3. storočia sa stali miestom, kde sa schádzali k bohoslužbám ranní křesťania.

Mdina, povodne hlavne mesto. Dnes už len historická pamiatka.
Mdina, povodne hlavne mesto. Dnes už len historická pamiatka. (zdroj: SU)
Rabat. Katakomby ranných kresťanov.
Rabat. Katakomby ranných kresťanov. (zdroj: SU)
Katedrala sv. Pavla v Rabate.
Katedrala sv. Pavla v Rabate. (zdroj: SU)

Predhistoricá Malta.

Pri mojej prvej návšteve Malty ma zaujali najmä pamiatky z predhistorického obdobia. Ich pôvod je rovnako záhadný ako je je Stonehenge v Anglisku. Kamenné miesta Hagar Kim a Mjundra sa tisíce rokov vypínajú nad morom na južnej strane Malty.

Nachádzajú sa tu zvyšky stÍporadí predhistorických pamiatok, ktoré tu zanechali neznáme národy viac ako 5,000 rokov pred Kristom. Dnes sú to chránené miesta UNESCO a Malta získala významné zdroje na ich obnovu práve v posledných rokoch.

Obrázok blogu
(zdroj: SU)

Na ostrove Gozo sa nachádza pamiatka Ggantija.

Obrázok blogu
Matka, symbol ranných civilizacii.
Matka, symbol ranných civilizacii. (zdroj: SU)

Malta, slnečný ostrov so zástupmi turistov zo všetkých kútov sveta. Ostrov, ktorý skrýva tajomstvá starobylých národov z predhistorickej doby, zašlú slávu maltézskych rytierov; ostrov, ktorého deliny sú poznačené krutosťou a utrpením bojov...

Minulosť a prítomnosť.... toto všetko sa tu splieta v tieňohrách dávnych opevnení ...Z ich tmavých kútov sa nesú clivé tóny minulosti ....ale z otvorených priedomí už znejú rozmanité melódie dnešnej doby..... Zivot sa nezastaví, stále ide ďalej, ale tie tiene, stopy minulosti, tu zostávajú navždy.... 

Malta je toto všetko....prekrásny šperk stredomoria vytvorený niťou dejín, rukami nespočetných majstrov...ako aj trblietavým morom a oblohou a odleskom žiariaceho slnka.

Vianocny stromcek zo skla. December 2017
Vianocny stromcek zo skla. December 2017 (zdroj: SU)
Stanka tara Uhrinová

Stanka tara Uhrinová

Bloger 
  • Počet článkov:  92
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Život ma priviedol k tomu, že spoznávam ludi, a cez nich aj seba. Cestujem, píšem, zaujímam sa o ezoteriku, prírodu, šamanov a sily, ktoré hýbu našim životom. Zaujímam sa tiež o masáže, terapie a prírodné liečivá a vitamíny, ktoré pomáhajú ľudom udržiavať si rovnováhu organizmu. Priviedlo ma to k ríši rastlín tentoraz pod vedením šamanov v peruánskej Pucallpe. Rastliny majú pre nás neuveriteľne liečivé a detoxikačné účinky a postupne sa stali súčasťou môjho života. Mojim hlavným záujmom je dosiahnutie zdravie a pohody, radosti a pocitu prirodzeného šťastia a naozaj verím, ze rastliny nám v tomto úsilí pomáhajú. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

764 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

213 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu