Každý z nás hľadáme možnosti ako prejsť cez toto obdobie plné zdravotného nebezpečia, ale i protichodných názorov. Tlač je zaplavená polemikami, ale i užitočnými vedeckými názormi, ktoré tiež nie sù bez polemiky. V priebehu posledných týždňov sa mi podarilo nahliadnuť, ako ludia v UK, Španielsku, v Latinskej Amerike, Mexiku pristupujú ku karanténe – a k epidémii. Niektorí z nich strávili so mnou nejaký čas na internete, poslali mi vtip, návod na aktivitu, odporúčanie na dobrý film a najmã podelili sa o názor nato, čo sa deje v ich krajine.
Keďže Kovid je pre nás všetkých horúca téma, tak takmer každý rozhovor sa začína, alebo prinajmenšom končí vymenením si informácii ako postupujú vlády v krajinách kde žijeme. Covid nás ohrozuje po celom svete, takže sme v tom všetci spoločne. Niektoré krajiny však z toho vyviaznu len s málo úmrtiami, iné sú postihnuté veľmi ťažko a sprevádza ich nedostatok liečebných možností a navyše hroziaci hlad.
Anglicko. Krajina, kde bývam.
Koncom apríla sa premiér Boris Johnson vrátil po trojtýždňovom ochorení korona vírusom opäť do práce. Až teraz sa anglická vláda v tlači priznala, že už sa pripravovali preventívne opatrenia pre prípad, že by premiér zomrel. Boris Johnson bol tri dni v intenzívnej liečbe, počas ktorej na iske dýchal s pomocou kyslíka.
Všetci sme netrpezlivo čakali, kým sa premier vráti do úradu, keďže vláda neurobila takmer žiadne nové opatrenia a vyhlásenia bez prítomnosti svojho šéfa. Situácia začala byť pomerne frustrujúca, keďže karanténa trvá už šiesty týždeň a ešte stále sa neuvažuje ani s minimálnym uvoľnením – prinajmenšom umožniť rodinné návštevy, či otvoriť niektoré obchody, či záhradné centrá a menšie biznisy. Zatiaľ sa len so závisťou pozeráme po iných krajinách, ktoré tieto možnosti už pripúšťajú.
Cez víkend 2.mája sa situácia pohla dopredu – v správach sa objavila zaujímavá správa, že podnikateľ pán Simon Dovan sa rozhodol napadnúť vládne rozhodnutia – a vyzval Borisa Johnsona, aby zaujal postoj k otváraniu ekonomiky:
Britský Mirror uvadza - multimilionár začal právnu výzvu proti „drastickému“ zablokovaniu krajiny z dôvodu koronavírusu. Faktom je, že viac ako 27 000 ľudí vo Veľkej Británii zomrelo po kontrakte s Kovid-19. Simon Dolan však hovorí, že Boris Johnson by mal zmierniť obmedzenia a umožniť britskej ekonomike návrat k normálu.
Obvinil vládu z „ochromenia krajiny“ a spôsobenia „dlhodobých škôd“.
Právnici pána Dolana oznámili ministrom, že ich bude stíhať prostredníctvom najvyššieho súdu, pokiaľ neukončia „drastickú“ národnú karanténu. Alebo neoznámia možný termín uvoľňovania ekonomiky.
Po stovkách debát, názorov a protinázorov najmä od opozičných lídrov toto bola nesmierne zaujímavá polemika. Ešte zaujímavejšia bola odpoveď vlády. V priebehu niekoľkých hodín sa v tlači objavila správa, že vláda zvažuje uvoľnovanie ekonomiky a karanténnych opatrení počínajúc od 26.mája. Je to po prvýkrát od začiatku pandémie, čo sa aspoň náznakom začína pripravovať plán uvoľňovania z karantény.
Anglicko je dnes už asi najviac postihnutá európska krajina, oficiálne zomrelo na Covid viac ako 28,200 ľudí. Hrozí nám, že s britským pasom nebudeme môcť len tak ľahko cestovat po Európe. Minimálne nie do krajín, kde majú už situáciu pod väčšou kontrolou a počet ochorení je na ústupe. Aspon takto sa to javí teraz, ked viaceré európske krajiny začínajú svoje prvé uvoľnenia.

V Anglicku sme si už viac menej zvykli na karanténu – nakoniec prečo nie? Za šesť týždňov, čo sme v karanténe sme sa už naučili ako tak fungovať z bezpečia našich domovov, vlada nám zabezpečuje takmer 80 % nášho príjmu, a samoplatcom či sezónnym pracovníkom vypomáha okolo 800 librami mesačne. Vláda sa podujala na nezvyčajne štedrú výpomoc biznisom - a to cez granty a pôžičky, ktoré sú počas prvého roka bezúročné.
Finančný tanec sa už zase raz roztáča, na konci nás čaká len pritiahnutie opaskov.
Sao Paulo, Brazília.
Brazília je ďalšia krajina veľmi ťažko postihnutá Kovid pandémiou. Brazílsky prezident, pán Bolsonaro, na rozdiel od Borisa Johnsona pandémiu nikdy nebral veľmi zodpovedne a tak pravidlá karantény boli ponechané na diskrétnosť jednotlivých miest a regionálnych oblastí. Najviac sú postihnuté veľké mesté ako Rio de Janeito a Sao Paulo. Len v Sao Paulo denne zomiera okolo 800 ľudí. Narýchlo sa kopú masové hroby a tie sa večer masovo zahŕňajú. Dnes je na novo založenom cintoríne nižšie pochovaných okolo 13,000 obetí Kovidu.


Argentína.
Pár dní pred karanténou, keď som pracovala na recepcii v hoteli v Leedsi, mi jedna návštevníčka povedala, že jej dcéra je v Argentíne na dovolenke a koncom marca sa mali aj oni – jej rodičia pridať a stráviť tam spoločne so svojou dcérou pár týždňov. Argentína však prijala veľmi prísne karanténne opatrenia. 20.marca uzavreli všetky hranice aj letecký priestor. Neboli umožnené ani repatriačné lety. Pandémiu v Argentíve dostali rýchle pod kontrolu. Celkovo bolo v Argentíne nahlasených menej ako 300 úmrtí. Zahraniční cestujúci, ako aj tí, čo sú nedobrovoľne zatvorení v Argentíne si však na lety musia ešte počkať. Vláda vyhlásila, že prvé lety sa uskutočnia najskôr začiatkom septembra.
Argentína to s Kovidom zatiaľ zvláda na jednotku, a podporuje zamestnancov, aby sa čo najviac pracovalo online.....
Počas karantény komunikujem s mojou argentínskou online učiteľkou Karolínou cez platformu Startspanish. Na každej hodine sa zúčastní okolo 5-6 žiakov z rôznych krajín, takže sme celkom zaujímavý medzinárodný mix. Mám pocit, že o tieto hodiny je zvýšený záujem práve teraz, keď všetci máme viacej času.
xxx
Pár Korona vtipov

Vraj v niektorých štátoch je možné uzavretie manželstva na diaľku…
