Zvolenie D. Trumpa do prezidentskej funkcie vyvolalo zmiešané reakcie po celom svete. V čase volieb som bola v kontakte s niekoľkými americkými známymi, ktorí len veľmi ťažko niesli výsledky volieb. Pamätám sa, ako zdesene sledovali správy, a upozorňovali na fakt, že sa po voľbách rozprúdia po USA mnohé protesty. Po nástupe Trumpa za prezidenta sa tieto protesty preniesli aj do dalších štátov. Dnes si fotím protest na námesti v Lancastri, v UK.


Jedným z predvolebných bodov Trumpovho programu bolo, že chce postaviť múr medzi USA a Mexikom. Vtedy mi to pripadalo, len ako vtip. Trocha sme so známymi vtipkovali, že vedˇ Trump je megaloman a chce vybudovať podobnú atrakciu akú majú po stáročia v Číne.
Dnes to už viac vtipné nie je. Od nástupu nového prezidenta sa život mnohých rodín v južných častiach USA podstatne skomplikoval. Zvýšili sa kontroly na hraniciach, uvažuje sa so zákazom výučby detí v školách - detí, ktorých rodičia sú v krajine ilegálne, alebo aj legálne, ale majú len turistické víza.
Zákaz vstupu zo siedmych prevažne moslimských krajín sa tiež neudial v rukavičkách. Na colniciach bolo zadržaných viacero ľudí, ktorí už mali víza, alebo zelenú kartu - oficiálne povolený pobyt v USA. Súdy začali jednať o tom, že toto opatrenie prekročilo prezidentove právomoci.
Enviromentalisti sú tiež pobúrení. Trumpova vláda ukončila prebiehajúce rozhovory týkajúce sa riešenia otázok na Dakotskom ropovode. Jednania, ktoré sa viedli za Obamovej vlády boli pozastavené a na ropovode sa začalo opäť pracovať. Pri jednaní o trase ropovodu je citlivá najmä otázka znečistenia podzemných vôd, kedˇže ropovod prechádza na jednom úseku popod rieku Missouri.

Nedoriešené zostali aj otázky ako riešenie minimálnych miezd pracovníkov ropovodu a konflikt s miestnymi vlastníkmi pôdy. Proti potrubiu v Dakote už niekoľko mesiacov protestujú aj domorodí Indiáni, pretože ropovod prechádza aj cez územia ich rezervácií.
Skrátka, nový prezident rozpútava emocie . Utočí zo všetkých strán bez ohľadu na názory, či potreby jednotlivých častí obyvateľstva. A táto polemika prináša nové konfrontácie a konflikty. V tomto čase prebiehajú v UK aj dalšie anti- Trumpove protesty. Angličania sa bránia oficiálnej návšteve prezidenta USA. A tak sa Donald Trump musel zmieriť s tým, že sa oficiálna návšteva Anglicka odkladá minimálne do jesene. Alebo do času, kým sa emocie v UK o niečo neukľudnia.
