reklama

O Leninovi a Svinici

Tatry bývali okrem miesta konania sa športových udalostí aj dejiskom návštev vplyvných ľudí.

O Leninovi a Svinici
Tatry v zime (Zdroj: Niko Staš)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Tatry navštívili viacerí, vtedy vplyvní ľudia

Áno, je to tak. Tatry mali v záujme (alebo možno ani nie, kto vie) aj ľudia, ktorí boli významní v spoločenskom rebríčku, alebo boli významní pre svetovú politiku. Mám na mysli najmä jednu konkrétnu dvojicu - Stalina a Lenina. Krútite teraz očami? Nemusíte. Obaja toto pohorie skutočne navštívili. S druhým spomenutým sa spája aj jedna zaujímavá historka.

Svinica

Je pravdou, že tento príbeh sa odohral nie na slovenskej strane Vysokých Tatier, ale na tej poľskej. To mu však na jeho pútavosti a významnosti nič neuberá. Poďme sa teda na to pozrieť. Existuje vrch, ktorého názov môže byť opäť jemne odstrašujúci, a síce, je ním Svinica. Má vyše 2300 metrov nad morom, patrí teda k takým priemerným dvojtisícovkám. Kedysi jestvovala predstava, že vrcholec Svinice je nedostupný, a že sa naň dostanú len tí najskúsenejší a najlepší lezci. Dovtedy to tak aj reálne bolo, nebol totižto vybudovaný žiadny chodník. To sa zmenilo už v roku 1885 - vtedy tu značkovaný chodník vybudovala poľská organizácia Tovarišstvo tatranské (táto organizácia sa venovala rozvoju cestovného ruchu, výstavbe turistickej infraštruktúry, niečo podobné ako Uhorský karpatský spolok).O štyri roky neskôr bol na Svinicu vybudovaní aj ďalší chodník, tento raz však viedol z inej strany, viedol cez sedlo Zawrat.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Lenin volá!

Bol rok 1914 a profesor Florian Wiliński sa rozhodol, že si so svojimi žiakmi vyjde na sedlo Zawrat. Chodníkom, ktorý je vyššie spomenutý ako druhý vybudovaný. Sprevádzal ich horský vodca (bol synom horského vodcu, neskôr sa stal horským záchranárom) Stanislaw Gasienica - Byrcyn. Ich naplánovaný výstup prekazilo nie úplne prajné počasie, preto sa, iste správne, rozhodli pre návrat. No čo o chvíľu nezažili. Počuli beznádejné volanie o pomoc a tak sa Gasienica-Byrcyn, ako povolaný, budúci záchranár, rozhodol, že sa za týmto volaním vyberie. Nešťastníkov skutočne našiel, boli dvaja. A boli v dosť hlbokej snehovej trhline, dostal ich odtiaľ pomocou lana. Prvým z nich bol advokát, pochádzajúci z Nového Targu, Roman Malinowski. A druhým? Áno. Fakt. Lenin. Skutočne bol druhým z nich Vladimir Iľjič Lenin. V tej dobe sa ešte nachádzal v Bialom Dunajci, ako emigrant. Už môžeme len tipovať, aké by boli dejiny, keby nepriaznivé počasie horského vodcu a pána profesora odradili a na túru by sa nevydali.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Niko Staš

Niko Staš

Bloger 
  • Počet článkov:  14
  •  | 
  • Páči sa:  78x

Volám sa Niko Staš, mám 15 rokov. Mojimi hlavnými záujmami sú najmä matematika a vedy s ňou spojené, no nado všetko milujem turistiku, prírodu, hory a Tatry. Chodím do nich už takmer 7 rokov - aktívne a vo voľnom čase sa nimi zaoberám - či už čítaním si o ich histórii, alebo aj ich aktívnym spoznávaním v teréne. V poslednom roku sa u mňa "prejavila" nová záľuba - v káve a v čínskom čaji. Páči sa mi ich kultúra, rozmanitosť a oceňujem najmä ich chuť. V tejto oblasti by som rád propagoval zmýšľanie "tretej kávovej vlny" a tiež budem šíriť osvetu o (nadmernom) požívaní kofeínu. V roku 2021 som vyhral celoslovenskú matematickú súťaž Pytagoriáda, som členom Školského parlamentu a napísal som knihu o horách a turistike Hory a my. V roku 2022 som bol ocenený ŽSK za mimoriadne štúdijné výsledky. Najdôležitejšími hodnotami, ktoré význavam sú rodina, sloboda, príroda, hobby, pravda a šťastie. Snažím sa zmýšľať optimisticky a verím, že spoločným úsilím dokážu ľudia urobiť veľa dobra. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

48 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

289 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu