reklama

Moréna a kar - nerozlučne späté s plesami

V minulom článku som nahliadol do doby ľadovej. Dnes budeme pokračovať a rozoberieme si spôsoby vzniku ľadovcových plies

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

A tu to celé začalo

V minulom článku som vám načrtol čo - to do úvodu tatranských plies. Už teda vieme, že dnešné plesá sa zrodili po roztopení ľadovcov z posledného zaľadnenia. No ako presne? Čo sa vlastne stalo? Roztopil sa ľad a vznikli plesá, nič viac? Skutočne je to zložitejšie, no nič hrozné, pokúsim sa vysvetliť to ľudskou rečou. Predtým, ako začnem, vám ale musím povedať jednu dôležitú informáciu. Poznáme dva základné typy vzniku plies. Prvým z nich je pôvod karový a tým druhým morénový.

Karový pôvod

Takže poďme pekne poporiadku. Ľadovec sa začal roztápať. Roztápať sa samozrejme začal na mieste, kde bol najviac vystavený Slnku. Takými časťami ľadovca boli prevažne práve tie nižšie položené, a to z jednoduchého dôvodu. Neboli totiž do takej miery chránené okolitými horninami a inými prekážkami, ktoré by v tom bránili. Z toho vyplýva, že vyššie položené časti ľadovca vytrvali dlhší čas a mali teda viac možností na formovanie skalísk. No a práve tu, na týchto miestach vznikali jamy, ktoré ľad vytláčal svojou váhou. My tieto miesta nazývame karmi. Kary sú mimochodom ideálnym miestom pre zadržanie vody, a takmer všetky z nich to aj využili. To znamená, že plesá, ktoré vznikli na miestach vyhĺbených ľadovcom, nazývame a klasifikujeme ako karové plesá. Z tohto celého sa tiež dá vydedukovať, že práve karové plesá sú tie mladšie a zväčša (vlastne takmer vždy) sú aj vyššie položené.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Morénový pôvod

Ľadovec hĺbil a hĺbil. Vŕtal a vŕtal. Materiál, ktorý vyhĺbil tlačil pred sebou, a ako postupoval, aj materiál sa posúval nižšie. Až sa časť, alebo aj celý ľadovec roztopil, tento nahromadený materiál zastal tiež a usadil sa. Vytvoril tak prirodzenú, takmer nepriepustnú hrádzu, ktorá sa neskôr naplnila vodou. Tieto plesá sú teda morénové a bývajú položené nižšie, ich ďalšou charakteristikou tiež je, že sú staršie (ľadovec sa síce topil najskôr vo frontálnych častiach, no zároveň postupoval dolinou).

Príklady

No a ak by vás zaujímali nejaké konkrétne príklady, tak nech sa páči. Medzi typické morénové plesá patrí napríklad Veľké Biele pleso, Furkotské plesá, Rakytovské plieska, ale napríklad aj Jamské či Štrbské pleso. No a čo karové? Tak také je napríklad 5 Spišských plies, Modré pleso, ale aj obidve Wahlenbergove plesá. Veľa plies vzniklo kombináciou obidvoch týchto procesov, aj také Popradské pleso vzniklo kombináciou. A ešte tu máme jeden fenomén, aj keď zriedkavý. Zadné Tiché pleso vzniklo zvalením jaskynnej steny, ale to už je iný geologický proces.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V ďalších blogoch nazrieme na osud plies, čo ich ešte čaká, čo ešte na ich ceste len stojí.

Niko Staš

Niko Staš

Bloger 
  • Počet článkov:  14
  •  | 
  • Páči sa:  79x

Volám sa Niko Staš, mám 15 rokov. Mojimi hlavnými záujmami sú najmä matematika a vedy s ňou spojené, no nado všetko milujem turistiku, prírodu, hory a Tatry. Chodím do nich už takmer 7 rokov - aktívne a vo voľnom čase sa nimi zaoberám - či už čítaním si o ich histórii, alebo aj ich aktívnym spoznávaním v teréne. V poslednom roku sa u mňa "prejavila" nová záľuba - v káve a v čínskom čaji. Páči sa mi ich kultúra, rozmanitosť a oceňujem najmä ich chuť. V tejto oblasti by som rád propagoval zmýšľanie "tretej kávovej vlny" a tiež budem šíriť osvetu o (nadmernom) požívaní kofeínu. V roku 2021 som vyhral celoslovenskú matematickú súťaž Pytagoriáda, som členom Školského parlamentu a napísal som knihu o horách a turistike Hory a my. V roku 2022 som bol ocenený ŽSK za mimoriadne štúdijné výsledky. Najdôležitejšími hodnotami, ktoré význavam sú rodina, sloboda, príroda, hobby, pravda a šťastie. Snažím sa zmýšľať optimisticky a verím, že spoločným úsilím dokážu ľudia urobiť veľa dobra. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

744 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

73 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu