Aj tento nápad im nadiktovala Penta?

Máme tu prvú feudálnu stranu

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Kedysi zlodejstvo, dnes meradlo úspechu

Okrádať spoločnosť a občanov sa dá rôzne. Primitívne, tak, že sa na detailoch baví celý národ. Okrádať sa dá aj sofistikovane, vytvorením podmienok. Napríklad na koncentráciu peňazí a moci. So škrípajúcimi zubami ich potom aj tak volíme, aby sme sa aspoň nestali ďalšou autonómnou republikou. Kradnúť ide aj úplne bezočivo, ako práve predviedla jedna zo strán. Namiesto prosperity pre celú spoločnosťou, alebo aspoň prosperity pre tvrdo pracujúcich, sa po 35 rokoch oslavuje a obdivuje chamtivosť. Ten, kto si zo spoločných zdrojov privlastní najviac, je považovaný za úspešného. Práva, špeciálne ľudské práva, sa stali argumentom pre bezohľadnosť. Tieto dve moderné cnosti, chamtivosť a bezohľadnosť, stoja za návrhom zrušenia dvoch sviatkov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zrušenie sviatkov

Samozrejme, že je to krádež. Krádež 5% mzdy všetkých slovenských zamestnancov za mesiac január a ďalších 5% mzdy za máj. Smer okradol pracujúcich o 5% v septembri, ale autor celej myšlienky je náš ekonomický génius z predchádzajúcej vlády. Zamestnanci budú musieť pracovať o tri dni dlhšie a zadarmo. Stopercentný zisk si privlastnia firmy, zamestnanci ani cent. Taktne sa zamlčí, že naši zamestnanci dostanú za presne rovnakú prácu trikrát menej a smerom na východ 4-5x menej ako v Rakúsku. Ale výrobky sa predajú za svetové ceny. Ak náhodou nie, svedčí to len o tom, že firma vyrába výrobok, ktorý sa nedokáže presadiť kvalitou iba nižšou cenou.

SkryťVypnúť reklamu

Neofeudalizmus

Otázka, je aké ďalšie škody táto strana môže narobiť, ak sa opäť dostane k moci. Zavedú 16-hodinovú pracovnú dobu? Prácu v sobotu a nedeľu? Zrušia dovolenky? Samozrejme aj dôchodky. A zrazu tu budeme mať feudalizmus. Začnite čítať Dickensa, aby ste sa pripravili na vládu tupej pravice.

Nič sa nenaučili a nič z Hayeka nezabudli. To čo sa deje v dnešnej ekonomike ďaleko presahuje ich mentálne horizonty a výsledkom je panika. Netušia, čo majú urobiť, nevedia ani len identifikovať problém. Tak produkujú aspoň hlúposti. Ekonomike nepomôžu dva ďalšie pracovné dni navyše. Len tak mimochodom, Islandu pomohol pravý opak - štvordňový pracovný týždeň.

SkryťVypnúť reklamu

Rozumejú tomu, čo sa okolo nich deje?

Ide o absolútne nepochopenie elementárnych ekonomických dejov. Trhová ekonomika je súťaž, ktorú ovládajú silné štáty a silné firmy. Silní aktéri dominujú v každej súťaži a ekonomika nie je výnimkou. Talent, futbalový, podnikateľský či inovátorský sa presadí vždy. O nich sa starať netreba. Podpora inovácií a špeciálne Draghiho šek na 800 miliárd EUR je niečo podobné, ako keby Haalandovi či Mbappému doplácali vlády a EÚ ešte ďalšie milióny.

Problém sú ľudia pod mzdovým mediánom a 10-15% nad ním. Ľudia vylúčení z užívania si výdobytkov ekonomiky. Zároveň ľudia, ktorí blahobyt pre iných odmakali. Máte pre nich iné riešenia ako sociálnu sieť, druhé a tretie zamestnanie a sťahovanie za prácou? Nemáte nič. Len trepete, že, napríklad, odchod priemyslu do lacnejších krajín nespôsobí problémy. Západ predsa bude poskytovať služby, pracovníci sa ľahko presunú do týchto odvetví. Je to presne to isté, ako prevádzkovať v Klondike saloon, keď už zlatokopi odišli. A tak to aj vyzerá. Z regiónov odišli peniaze, ale v metropolách, na vrchných palubách Titanicu, sa veselo tancuje ďalej. HDP stúpa, všetko je v poriadku.

SkryťVypnúť reklamu

Amerika v agónii

Je to o ekonomike, hlupák. Výrok poradcu prezidenta Clintona je svetoznámy. Americké prezidentské voľby neboli o ničom inom. Ekonomickí idioti celého sveta stále považujú rast HDP za indikátor dobre fungujúcej ekonomiky. Ich rozumová kapacita neumožňuje pochopiť takú elementárnu vec, že z rastu HDP nemá rovnaký úžitok každý. A že tých prosperujúcich ľudí je stále menej a menej. Po amerických prezidentských voľbách aj slovenská mutácia Washington Post uverejnila zopár článkov o zlej ekonomickej situácii v USA. Bernie Sanders už nie je sám, kto to tvrdí. Nesmieme zabudnúť ani na Angusa Deatona, nositeľa Nobelovej ceny, ktorý uznal, že sa mýlil. A kde má potom ekonomika fungovať, ak nie vo výkladnej skrini kapitalizmu?

Prináša to aj úsmevné momenty. Allanovi Lichtmanovi, to je ten historik s 13 kľúčmi, sa zrútila celá vedecká kariéra len preto, že mu externý dodávateľ dodal šmejd. Reč je o dvoch kľúčoch, krátkodobej a dlhodobej ekonomike. Spoľahol sa na ekonómov a na ich hlavný ukazovateľ - rast HDP. Ten je v oboch prípadoch priaznivý, ale skutočná ekonomická situácia je pre väčšinu populácie zlá. Tvrdí to 68% amerických voličov. Šesťdesiat percent Američanov prežíva od výplaty k výplate a reálne mzdy priemerného amerického pracujúceho sú nižšie ako pred päťdesiatimi rokmi. Stačilo zobrať dva kľúče Harrisovej a výsledok by Allan Lichtman opäť uhádol.

Prezentujte svoje nápady a riešenia

Čo s tým? Ak má niekto iný nápad, ktorý môže fungovať, budem veľmi rád. Zatiaľ som na žiadny nenatrafil. Takže znovu. Stačí experiment v jednom jedinom okrese. Ak bude fungovať tam, bude fungovať všade.

5 prvkov, ktoré spolu môžu zmeniť ekonómiu

1. Klondike efekt

2. Miestne zdroje

3. Zameranie na menšie regióny - okresy

4. Internetová mena

5. UBI

Klondike efekt

Jav, ktorý funguje stáročia. Funguje vždy a všade. Ak sú v regióne peniaze, región prosperuje. Ak peniaze odídu, región spolu s obyvateľmi, chudobnie. Naopak, investovaním regióny opäť ožívajú. Príkladov sú tisíce. Najčastejšie prichádza s významnými investormi. Zamestnanci dostávajú relatívne slušné mzdy, peniaze môžu míňať a tým podporovať miestnu ekonomiku. Ak Klondike efekt funguje vždy a všade, môže prosperovať celý svet. Nutným predpokladom je dostať peniaze na Slovensko, do všetkých jeho okresov a aj do regiónov celej EÚ a potom ich tam aj udržať.

Otázka znie - dá sa Klondike efekt vyvolať umelo? Môže región prosperovať, ak sa peniaze budú priamo distribuovať obyvateľom? A dokáže sa zabezpečiť, aby väčšina týchto peňazí v regióne zostala? Čo myslíte vy?

Miestne zdroje

Základným predpokladom udržania peňazí v regióne sú, pochopiteľne, miestne zdroje. Miestne zdroje sú pracovná sila, pôda, priemysel, energetika, 3D tlač, robotizácia, automatizácia.

Zameranie na okresy

Všetky riešenia, tie nefungujúce, sú zamerané na celé štáty. Oveľa jednoduchšie je zameranie na menší celok - okres. Ak zmeny dokážu ekonomicky naštartovať jeden okres, budú fungovať v každom regióne na svete. A tých je na celom svete 53 000. Regióny postupne vytvoria sieť doplnkových internetových trhov.

Internetová mena

Dostať peniaze do regiónov je predpokladom prosperujúcej ekonomiky. Udržať peniaze v regiónoch je ešte väčšia výzva. Eurá nie je možné v regiónoch udržať. S internetovou menou je to veľmi jednoduché. Ak je to internetová mena so špeciálnymi vlastnosťami a zameraná na bežné platby.

UBI

Univerzálny základný príjem. Internetová mena sa bude distribuovať formou UBI. Ak peniaze nedáva zamestnávateľ, musí dať ľuďom peniaze niekto iný. Štát peniaze tiež nemá.

Ako to bude fungovať

Peniaze v rukách obyvateľov vytvoria dopyt. Dopyt je presne to, načo podnikatelia čakajú. Internetová mena bude firmy chrániť pred zahraničnou a aj mimoregionálnou konkurenciou. Zvýšený dopyt bude mať ďalší efekt. V regiónoch vzniknú nové firmy. Začnú sa využívať miestne zdroje. Dopyt naštartuje potravinárske výrobne, ľahký priemysel. 3D tlač, robotizácia a automatizácia prinesú ďalšie možnosti. Dostatok peňazí v regióne zabezpečí, že firmy nebudú musieť súťažiť cenou, ale kvalitou. Len kvalita im otvorí dvere za hranice regiónu i Slovenska. Spolu s dopytom prídu inovácie, úplne automaticky, prirodzene a spontánne. Potom príde ďalší benefit. Akonáhle bude v regióne dosť peňazí a tým aj kvalitné tovary a služby, začnú sa vracať obyvatelia.

Ak bude v regióne dosť peňazí a fungujúca ekonomika, bude generovať vyššie dane. Viac peňazí v rozpočtoch zabezpečí dostatok prostriedkov na zdravotníctvo, kvalitné cesty a ďalšie verejné služby. Okres začne prosperovať.

Netreba meniť zákony, politický systém, nahrádzať existujúcu menu. Každý obyvateľ aj firma sa slobodne rozhodnú či projekt využijú. Ide o systém, ktorý bude spolupracovať so štátom. Projekt má priniesť prosperitu do okresov, spolupráca so štátom je nevyhnutná.

Reklama - Odporúčané weby:

https://www.belgof.sk/ - noviny celého sveta

https://www.bossaworld.com/ - Hygge Index a Project Bossa World

https://www.tatryana.sk/ - platforma pre mestá a obce

Jozef Stasík

Jozef Stasík

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  86
  •  | 
  • Páči sa:  875x

Čitateľ, ktorý sa raz za čas vyjadrí aj na blogu. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,066 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
INESS

INESS

106 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

310 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu