Ilona Švihlíková: "Česká vláda absolutně netuší, co dělat." A zďaleka nielen česká.

Môže startup vyriešiť problémy svetovej ekonomiky?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Isteže áno. Startupy majú ten potenciál. Hlavné ingrediencie môžu byť miestne zdroje, internetová mena, nepodmienený príjem.

"V Česku práca je, ale len pre ľudí so základkou. Súčasné vládne opatrenia sú úplne nedostatočné a povrchné a vôbec nereflektujú hlbšiu, štrukturálnu povahu zmien, ktoré sa vo svetovej ekonomike odohrávajú", tvrdí česká ekonómka. Konečne aj niekto z oficiálnej ekonomickej scény priznal to, o čom už tri roky píšem blogy - bezradnosť. Zatiaľ len u vlády, pravdaže, ale to je prvý krok. Švihlíková dodáva, že štát sa musí zamerať na vytváranie pracovných miest s vyššou pridanou hodnotou. Súčasne je nutné podporiť automatizáciu. To je rovnaká bezradnosť ako u tej vlády. Pretože, ak sú zmeny v svetovej ekonomike naozaj hlbšie a priam štrukturálne, tak musia byť tomu primerané aj riešenia. Už nestačí hodiť desať miliónov sem, sto miliónov tam a čakať, že peniaze to spravia. Nie nespravia, pretože títo ľudia stále nepochopili, čo sa naozaj deje.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Startupy dokázali, že svetovú ekonomiku možno zmeniť. Výrazne zmeniť. Amazon zmenil spôsob nakupovania, Google zmenil spôsob vyhľadávania informácií, Uber zmenil taxislužbu, Booking a Airbnb spôsob ubytovania, Netflix nahradil kiná, Spotify zmenil počúvanie hudby, Flixbus autobusovú dopravu. Zmeny sa zatiaľ týkajú hlavne služieb. Výrobná sféra na podobnú revolúciu ešte len čaká. Aj keď už existujú prvé náznaky - napríklad platformy pre elektromobily. Zrejme je len otázka času, kedy startupy objavia výnosný model aj v modulárnych výrobkoch.

Spoločnou črtou týchto startupov je globálny dosah. A tiež zameranie na spotrebiteľov.

SkryťVypnúť reklamu

Zatiaľ však existuje veľmi málo riešení pre príjmy spotrebiteľov.

O nepodmienenom príjme sa len hovorí, ale v praxi sa zatiaľ nepresadil. Pokiaľ má byť jeho zdrojom štátny rozpočet, ani sa nepresadí. Pri dnešnom všeobecnom zadĺžení nemôžu byť ďalšie daňové výdavky reálnou témou.

Potom sú tu kryptomeny, lokálne meny a výmenný obchod. Výmenný obchod, to je ten typ, že ja ti dám hodinu nemčiny a ty mne hodinu jogy. Stroskotal na tom, že jeho propagátori si neuvedomili dve skutočnosti. Prvá - na aké tovary a služby ľudia míňajú peniaze. A druhá, že podnikaním sa zaoberá možno 10-15% populácie. Zvyšok iba predáva svoju pracovnú silu firmám. Inak povedané - nemá na tomto trhu čo ponúknuť.

SkryťVypnúť reklamu

Lokálne meny stroskotali tiež. Boli iba prácnou komplikáciou, pretože aj tak boli zameniteľné späť za štátnu menu. Táto myšlienka však má naďalej obrovskú perspektívu, ale musí sa to robiť úplne inak.

Kryptomeny bitcoin a spol. Autori možno chvíľu uvažovali, že kryptomeny budú slúžiť na platenie. Výsledok vidíme. Je ťažké odolať rastu ich hodnoty. A tým sa stali nepoužiteľné. Na platenie. Na trhoch si však vedú vynikajúco. Mne stále viac pripomínajú stávku dvoch nudiacich sa "votrelcov dávnoveku".

Jeden hovorí: Ja tvrdím, že ľudstvo je také hlúpe, že tomu uverí.

Druhý: Za zhluk číslic niekde v počítači dá 50 000 eur? Nemožné, neexistuje, neuverí.

SkryťVypnúť reklamu

Prvý: A nielen to, ale pridávam ďalšiu stávku - najsilnejšia krajina sveta si dobrovoľne a demokraticky zvolí do svojho čela úplného idiota.

Výsledok druhej stávky ešte nepoznáme. Ale bitcoinu uverili mnohí. Problém je, že s kryptomenami nejde platiť. Ale potenciál internetových mien je veľký.

To čo vidíme na celom svete je úpadok starej ekonomiky. Ekonomiky založenej na klaňaní sa všemocnému a najmúdrejšiemu trhu. Ekonomike, kde jej protagonisti uverili šialenej myšlienke, že najbohatší sa spravodlivo rozdelia so svojimi ziskami so zamestnancami. Že víťazi budú šetriť porazených. Ešte stále sa snažia udržať vo verejnom priestore táraním o reformách a inováciách. Následky tejto pomätenosti sledujeme všade vo svete, aj na Slovensku. Vo voľbách.

Startupy už dokázali, že ekonomiku môžu zmeniť. Teraz musia dokázať, že ju dokážu aj napraviť.

Jozef Stasík

Jozef Stasík

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  86
  •  | 
  • Páči sa:  875x

Čitateľ, ktorý sa raz za čas vyjadrí aj na blogu. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

89 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

310 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

214 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu