Každý váš hlas pre PS a SaS je zároveň hlasom pre Smer a Republiku

Platí to, žiaľ, aj pre ostatné opozičné strany.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Výhody len pre vyvolených

Časopis Journal of European Public Policy zverejnil zistenie, že nárast Giniho koeficientu (miera nerovnosti) o jednu jednotku zvyšuje podporu demagógov o 1 %. Málokto si uvedomuje jeden zo základných aspektov našej ľudskosti - túžbu zničiť to, z čoho sa cítite vylúčení. Ak sa nemôžeš vyrovnať, buď zlý. Dočítate sa v článku George Monbiota v The Guardian.

Článok pokračuje - V USA je veľká časť obyvateľstva vylúčená z mnohých výhod. Veda by mohla viesť k prelomovým objavom v medicíne, ale možno nie pre ľudí, ktorí si nemôžu dovoliť zdravotné poistenie. Univerzitné vzdelanie vám môže otvoriť dvere, ale len ak ste pripravení niesť desiatky alebo stovky tisíc dolárov dlhu. Umenie, divadlo a hudba zlepšujú náš život, dobré pre tých, ktorí si môžu kúpiť lístky. Rovnako aj národné parky, ale len ak si ich môžete dovoliť navštíviť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Túžba zničiť to, z čoho sa cítite vylúčení. O populizme a boji proti nemu sme si prečítali hory nezmyslov. Jeho hlavnou príčinu je nerovnosť, čo sa však vytrvalo odmieta uznať. Potom stačí málo, spochybniť hocičo, čo presadzujú normálne politické strany. Sú naše štandardné strany za EÚ? Tak budeme presadzovať vystúpenie z EÚ. Považujú Rusko za agresora? Tak my ho budeme obdivovať. Sú za očkovanie? My budeme antivaxeri. Túžba ničiť sa teda nezastaví ani pred sebadeštrukciou. Niekedy im dáme aj krásnu prihrávku, všakže geniálni stratégovia z PS? Rozhodli sa chrániť medvede pred ľuďmi. Stačilo začať chrániť ľudí pred medveďmi a hneď máme ministra športu a SNS v koalícii. Zem je guľatá? Dokážeme, že nie. Zničíme všetko, aj vedu. Tak ako hordy barbarov ničili paláce a chrámy. Tak, ako sa ničia sídla diktátorov. Po 36 rokoch budovania kapitalizmu už ľudia vedia, že boli oklamaní. Že na americký sen môžu zabudnúť. Túžba zničiť tento systém je úplne prirodzená. Budú preto voliť strany, ktoré sa proti systému verbálne vymedzia. Nie činmi, prirodzene. Aj populistickým stranám dnešný systém vyhovuje. Veď sú financované tými istými oligarchami. A že sa pripojíme k Rusku? Žiadny problém. Oligarchovia, investori aj manažéri budú zarábať aj tak.

SkryťVypnúť reklamu

Čo Slovensko?

Medián mzdy v 7 krajoch je nižší ako 1 300 EUR. Polovica obyvateľov v každom z týchto krajov teda nedosiahne na mzdu 1 300 EUR. Po 36 rokoch budovania kapitalizmu. Ide o úspešný príbeh? Ale samozrejme, že áno. Máme tu miliardové zisky bánk, zahraničné obchodné reťazce spokojné s tunajšími výnosmi, kolabujúce zdravotníctvo, ale prosperujúce zdravotné poisťovne a súkromné nemocnice a aj veľa prosperujúcich firiem. A, aby som nezabudol, stály rast HDP. Vyšší, keď sme patrili medzi tigrov, nižší, lebo Smer. Aká je hlavný predpoklad tohto ekonomického úspechu? Lacná pracovná sila. Tak lacná, že ju to už prestalo baviť. Tak sa teraz tešíme na vystúpenie z EÚ, pripojenie k Rusku a podporujeme negovanie vedeckých poznatkov. Spoločnosť je rozdelená. Stála vaša demagógia, milé SDKÚ, PS, SaS, KDH, OĽANO, Demokrati... zato?

SkryťVypnúť reklamu

Čo ponúkajú?

Ktorá časť ekonomiky vlastne nefunguje? Tá časť, ktorá neprináša profit. Komu dnešná ekonomika neprináša profit? Dvom tretinám slabo platených zamestnancov. Pre tieto dve tretiny zamestnancov pod mzdovým mediánom a tesne nad ním neponúkajú opozičné strany vôbec nič. Reformy, zníženie regulácii, inovácie, kvalitnejšie školstvo, návrat expertov, imigranti, podpora startupov, nižšie dane pre firmy. Ktoré z vymenovaných opatrení pomôže zle plateným zamestnancom? Reformy? Za týmto pojmom je skryté ešte ľahšie prepúšťanie zamestnancov. Zníženie regulácií? Mali sme projekt Singapur, kilečko, stovky prijatých opatrení na zlepšenie podnikania. Nikto ich nezrušil. A výsledok? Smer + SNS. A naďalej nízke mzdy. Srdečná gratulácia, experti. Kvalitnejšie školstvo. V Bratislave aj v Sobranciach platia rovnaké osnovy. A povedať, že v Bratislave sú kvalitnejší učitelia je urážkou pedagogických pracovníkov z ostatných okresov. Ale mzda v Bratislave je dvakrát vyššia ako v Sobranciach. Rovnako ani návrat expertov, invázia imigrantov, podpora startupov a nižšie firemné dane nezlepšujú situáciu tých dvoch tretín zamestnancov. Práve naopak. Nerovnosť ešte zvyšujú. Presne takto vyzerá nespravodlivosť. Nespravodlivosť, ktorú opozičné strany podporujú.

SkryťVypnúť reklamu

Opozícia nerovnosť len zvýši

Každá z opozičných strán kladie dôraz na podporu podnikania. Teda na ďalšie zvyšovanie nerovnosti. Ak platia zistenia JEPP, tak sa máme načo tešiť. A zjavne platia, podľa toho, akej vláde venujeme odvlani našu priazeň. Víťazstvo opozičných strán prinesie ešte väčšiu chudobu. Pre dve tretiny obyvateľov. A rast blahobytu pre zvyšok. Strany dnešnej opozície a ich predchodcovia rozdelili spoločnosť na feudálov vo svojich firemných hradoch a ich sluhov. Množstvo chudobných a hŕstku bohatých, zopár víťazov a milióny porazených. Zákonitý následok súťaže, pomätenej ideológie voľného trhu. Ak prevezmú moc, budú musieť šetriť na verejných výdavkoch. Jasným cieľom budú tí najchudobnejší. Úsporné opatrenia zvyšujú podporu radikálnej pravice v ekonomicky zraniteľných regiónoch. To zistili politológovia Leonardo Baccini a Thomas Sattler. Pred dverami je automatizácia, robotizácia a umelá inteligencia. Teda ďalšie prepúšťanie a rapídny rast nerovnosti. Tieto výzvy nemajú dnešní politici nádej zvládnuť. Platí teda tvrdenie z titulku - Každý hlas pre PS a SaS je zároveň hlasom pre Smer a Republiku. A nové populistické smery. Tieto strany sa nemajú šancu zmeniť. Potrebujeme úplne novú politickú stranu. Stranu, ktorá konečne začne riešiť skutočný problém, ponúkne reálne možnosti ako dnešný systém zmeniť. Daňami to nepôjde. Niežeby boli v poriadku. George Monbiot rezervy vidí - "Bohatí ľudia sú už vraj zdanení na maximum. Keďže súkromné lietadlá a helikoptéry križujú oblohu, každý môže vidieť, že je to nezmysel. Na základe najnovších údajov je rozdiel medzi bohatými a chudobnými po odvedení daní približne rovnaký, čo naznačuje, že zdanenie nemá žiadny významný vplyv na rozdelenie príjmov. Ako je to možné, keď bohatí platia vyššie sadzby dane z príjmu? Je to preto, že chudobní odovzdávajú oveľa vyššiu časť svojich príjmov v podobe DPH či spotrebných daní."

Nie, dane situáciu nezlepšia. Nová strana teda nemusí byť nutne ľavicová. Musí však priniesť taký ekonomický model, ktorý začne riešiť problémy vylúčenej skupiny - dvoch tretín zamestnancov. Hoci už len z pragmatických dôvodov. Spomínate? Túžba zničiť to, z čoho sa cítite vylúčení. Pohľad do histórie varuje. Nerovnosť riešili boľševici aj gilotíny.

Médiá

Dávno sa minuli časy, keď politici prinášali nejaké vízie. Zostal len boj o moc. Všetkými prostriedkami. Médiá by mali byť priestorom pre diskusiu o možných riešeniach. Lenže čo máme na Slovensku? Ak vylúčime bulvár, tak len dve dezinfo scény. Jednu proruskú a druhú prooligarchickú. Objektívna a kvalitná žurnalistika u nás skončila pred 27 rokmi. Zostala len propaganda. Špičková, treba dodať. Keď čítam slovenskú mutáciu Washington Post, vždy si uvedomím, aká amatérska bola komunistická propaganda. Intenzívna propagácia voľného trhu, obhajoba ziskov a majetku tých najbohatších, duševného vlastníctva, agresívna a dennodenná obhajoba ziskov zdravotných poisťovní, keď o tie zisky išlo, volanie po minimalizácii štátnych zásahov, odsudzovanie štrajkov, boj proti minimálnej mzde, za nižšie platy učiteľov v chudobnejších regiónoch, klamstvá o bohatých dôchodcoch, články o filantropických miliardároch, ktorí svoj majetok previedli len do menej zdaniteľných fondov vraj na dobročinné účely. Keď strácajú prácu najchudobnejší, cynicky odporúčajú rekvalifikáciu a sťahovanie za prácou, keď AI preukáže kreativitu, už sa bije na poplach za práva hercov či scenáristov. Stačia len titulky a odkazy od Google a hneď sa lobuje, a úspešne, za poplatky miestnym plátkom... Dojemné. K tomu množstvo vymyslených pseudoproblémov ktoré majú jediný cieľ - odviesť pozornosť od bohatstva víťazov najväčšej súťaže na svete - voľného trhu. Klenotom tejto ideologickej mašinérie je obhajoba práv. Každého, vrátane medveďov, biotopov, zločincov, najrôznejších gaunerov, práv na najrôznejšie hlúposti, práv na bizarnosti od výmyslu sveta. Okrem jediného práva, jedného z najdôležitejších - práva na spravodlivú mzdu. O tom tieto mienkotvorné médiá nikdy nepíšu. Orwell by mal radosť.

Čudujete sa, že prišli o dôveryhodnosť? Iste, pár kovaných komunistov vždy verilo svojej Pravde. Dnes je v trh veriacich fanatikov o niečo viac, pretože neexistuje Hlas Ameriky či Slobodná Európa s príťažlivými alternatívami. Tak zostáva len nebezpečná túžba zničiť to, z čoho sa cítite vylúčení. V posledných mesiacoch badať isté milimetrové odchýlky od tvrdej propagandistickej línie, ale nenechajte sa pomýliť. Od tohto typu médií nie je možné očakávať zmysluplnú diskusiu. Niektoré spisovateľky a externí prispievatelia začali upozorňovať na tých, ktorých nevidíme nakladať veľké nákupy do áut pred nákupnými strediskami. Ak ich nevidíme, neexistujú. Ale pri voľbách sa prejaví ich prirodzená vlastnosť - zničiť to, z čoho sú vylúčení. Divíte sa im?

Načo sa zamerať

Potrebujeme prosperitu každého regiónu, každého okresu. To je základ. Potrebujeme do okresov priniesť peniaze a väčšinu z nich tam aj udržať. Potrebujeme prebudiť Klondike efekt. To je predpokladom prosperity. Ak sme z ekonomiky vylúčili dve tretiny obyvateľov, ktorí si môžu dovoliť kúpiť len základné tovary, podpora podnikania nepomôže. Kto bude tovary a služby podnikateľov kupovať? Ako zvýšiť príjmy dvoch tretín zamestnancov? UBI je riešenie, o ktorom sa vo vyspelom svete intenzívne diskutuje. U nás ani náhodou. Na nepodmienený príjem nemáme peniaze. Naozaj? Na nepodmienený príjem nemáme eurá, nie peniaze. Vo svete vznikli tisícky rôznych internetových mien. Za 36 rokov sa už vyskúšali všetky klasické cesty. Nefungujú. Musíme ísť do úplne nových, neprebádaných oblastí. Začať diskutovať o UBI, internetových menách, ich vhodnom využití, skúmať, v akom okamihu a za akých podmienok začne stúpať inflácia. A urobiť jeden ekonomický experiment. Veľmi jednoduchý experiment v 10-15 okresoch. Na dobrovoľnej báze. Stačí jedna platforma a na nej stotisíce profilov s úrovňou zabezpečenia ako pri internet bankingu. Pre každého užívateľa jeden. A štát môže spustiť UBI s internetovou menou. V každý okamih budú zainteresovaní vidieť všetky transakcie, ceny, tovary. Vznikne obrovské množstvo informácií na analýzu a štúdium. Ale hlavne, do okresov začnú prúdiť peniaze, ktoré prebudia podnikanie a inovácie. Väčšina tých peňazí v okresoch aj zostane. Existuje lepšie riešenie? No tak ho prezentujte. Pretože - je tu túžba zničiť to, z čoho sa cítite vylúčení.

Ingredience úspechu

Ingredience úspechu existujú, musím to stále opakovať. Automatizácia, robotizácia, 3D tlač, AI. A, áno, UBI a internetová mena. Len ich vhodne pospájať. Každý dospelý človek v okrese (ak bude mať záujem) dostane mesačne na účet 300 EUR v internetovej mene, s podmienkou peniaze míňať len na lokálne tovary a služby. A s ďalšou podmienkou, akceptovať aj časť mzdy v tejto mene. To je pri priemernom počte obyvateľov okresu asi 10 miliónov EUR. Nájdu sa podnikatelia, ktorí dokážu o tieto peniaze zabojovať s využitím iba lokálnych zdrojov? Každý ďalší mesiac pribudne ďalších 10 miliónov. Po roku bude v okrese 120 miliónov EUR. Po ďalšom roku 240 miliónov. Možno to bude trvať roky, ale rastúca chudoba bude toto jediné možné riešenie približovať realite. Všetky technické detaily rieši Projekt Bossa World - http://www.projectbossa.bossaworld.com/.

5 prvkov, ktoré spolu môžu zmeniť ekonómiu

1. Klondike efekt

2. Miestne zdroje

3. Zameranie na okresy

4. Internetová mena

5. UBI

Klondike efekt

Jav, ktorý funguje stáročia. Funguje vždy a všade. Ak sú v regióne peniaze, región prosperuje. Ak peniaze odídu, región spolu s obyvateľmi, chudobnie. Naopak, investovaním regióny opäť ožíva. Príkladov sú tisíce. Najčastejšie prichádza s významnými investormi. Zamestnanci dostávajú relatívne slušné mzdy, peniaze môžu míňať a tým podporovať miestnu ekonomiku. Ak Klondike efekt funguje vždy a všade, môže prosperovať celý svet. Nutným predpokladom je dostať peniaze na Slovensko, do všetkých jeho okresov a aj do regiónov celej EÚ a potom ich tam aj udržať.

Otázka znie - dá sa Klondike efekt vyvolať umelo? Môže región prosperovať, ak sa peniaze budú priamo distribuovať obyvateľom? A dokáže sa zabezpečiť, aby väčšina týchto peňazí v regióne zostala? Čo myslíte vy?

Miestne zdroje

Základným predpokladom udržania peňazí v regióne sú, pochopiteľne, miestne zdroje. Miestne zdroje sú pracovná sila, pôda, priemysel, energetika, 3D tlač, robotizácia, automatizácia.

Zameranie na okresy

Všetky riešenia, tie nefungujúce, sú zamerané na celé štáty. Oveľa jednoduchšie je zameranie na menší celok - okres. Ak zmeny dokážu ekonomicky naštartovať jeden okres, budú fungovať v každom regióne na svete. A tých je na celom svete 53 000. Regióny postupne vytvoria sieť doplnkových internetových trhov.

Internetová mena

Dostať peniaze do regiónov je predpokladom prosperujúcej ekonomiky. Udržať peniaze v regiónoch je ešte väčšia výzva. Eurá nie je možné v regiónoch udržať. S internetovou menou je to veľmi jednoduché. Ak je to internetová mena so špeciálnymi vlastnosťami a zameraná na bežné platby.

UBI

Univerzálny základný príjem. Internetová mena sa bude distribuovať formou UBI. Ak peniaze nedáva zamestnávateľ, musí dať ľuďom peniaze niekto iný. Štát peniaze tiež nemá.

Ako to bude fungovať

Peniaze v rukách obyvateľov vytvoria dopyt. Dopyt je presne to, načo podnikatelia čakajú. Internetová mena bude firmy chrániť pred zahraničnou a aj mimoregionálnou konkurenciou. Zvýšený dopyt bude mať ďalší efekt. V regiónoch vzniknú nové firmy. Začnú sa využívať miestne zdroje. Dopyt naštartuje potravinárske výrobne, ľahký priemysel. 3D tlač, robotizácia a automatizácia prinesú ďalšie možnosti. Dostatok peňazí v regióne zabezpečí, že firmy nebudú musieť súťažiť len cenou, ale aj kvalitou. Len kvalita im otvorí dvere za hranice regiónu i Slovenska. Spolu s dopytom prídu inovácie, úplne automaticky, prirodzene a spontánne. Potom príde ďalší benefit. Akonáhle bude v regióne dosť peňazí a tým aj kvalitné tovary a služby, začnú sa vracať obyvatelia.

Ak bude v regióne dosť peňazí a fungujúca ekonomika, bude generovať vyššie dane. Viac peňazí v rozpočtoch zabezpečí dostatok prostriedkov na zdravotníctvo, kvalitné cesty a ďalšie verejné služby. Okres začne prosperovať.

Netreba meniť zákony, politický systém, nahrádzať existujúcu menu. Každý obyvateľ aj firma sa slobodne rozhodnú či projekt využijú. Ide o systém, ktorý bude spolupracovať so štátom. Projekt má priniesť prosperitu do okresov, spolupráca so štátom je nevyhnutná.

Všetky moje blogy nájdete na http://www.blog.bossaworld.com/

Reklama - Odporúčané weby:

https://www.belgof.sk/ - noviny celého sveta

https://www.bossaworld.com/ - Hygge Index a Project Bossa World

https://www.tatryana.sk/ - platforma pre mestá a obce. Hodnoťte starostov, hodnoťte kvalitu života v mestách a obciach, hodnoťte jednotlivé obchody.

Jozef Stasík

Jozef Stasík

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  88
  •  | 
  • Páči sa:  925x

Čitateľ, ktorý sa raz za čas vyjadrí aj na blogu. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu