Katastrofálne zlyhanie elít
Hlavnou témou dneška nie je demokracia, ale ekonomika. Demokraciu máme, a stratiť ju môžeme len a len neschopnosťou našich elít. Tým najpotrebnejším pre spoločnosť asi nebude táranie na námestiach o boji za demokraciu. Rovnako spoločnosti nepomôžu ani ekonómovia, úctievajúci sto rokov staré, nedotknuteľné dogmy. Keby ekonomika fungovala bolo by všetko v poriadku. Ale rast HDP, ktorým sa balamutí národ, neznamená, že pracujúci ľudia prosperujú, že všetci majú z rastu HDP úžitok. Už aj taký futbal sa posunul za sto rokov oveľa ďalej. Pritom je to tiež súťaž, ako ekonomika. Uvedomme si, že elity už štyrikrát prehrali voľby so Smerom. Štyrikrát. Politici musia konečne ponúknuť voličom riešenia. Namiesto toho ponúkajú iba seba a prázdne frázy. Všetky opozičné strany chránia práva najbohatších namiesto práv slabších - zamestnancov, v zdravotníctve sa namiesto liečenia stal prioritou zisk, chránia práva zločincov, nie obetí, chránia "dobré meno" firiem, nie práva spotrebiteľov, korupciu v súdnictve riešia súdnou mapou, chránia medvede pred ľuďmi a nie naopak, na cestách sa zomiera kvôli agresivite a rýchlosti, ale ľudí šikanujú stk-áčkami. A rovnako ako komunisti vnucujú všetkým neprirodzené kultúrne vzorce, hoci väčšinu to vôbec nezaujíma. To všetko za masívnej podpory spriaznených médií. A potom sa divia, že štát postavený na hlavu sa úplne prirodzene rúca.
Dajte voličom, čo chcú a potrebujú
V roku 1989 ponúkli elity ľuďom, čo ľudia chceli - slobodu. Prvé voľby tak absolvovali takmer všetci a tri štvrtiny voličov podporili strany spĺňajúce ich objednávku. Pri posledných voľbách sa kvôli Progresívnemu Slovensku ustávalo do škôl a obecných úradov len 12% voličov. Dokonalý kontrast. Spolu so svojimi kumpánmi z opozície neponúkajú voličom vôbec nič, dokonca ľuďom ešte aj škodia, čo od jari do jesene intenzívne pociťujú obyvatelia horských oblastí. Jedinou motiváciou statočných občanov, ktorí ešte nezlomili palicu nad politikou a išli voliť, je oprávnený strach pred Smerom a spol. Ako píše český Deník Alarm, kde je situácia rovnaká - Voliči na periferiích opět selhali. Zapomněli volit strany, které jejich problémy ignorují. Podľa krokov opozície za posledný rok je zjavné, že ani netušia, čo volič potrebuje. V Česku už tušiť začínajú, preto to slávne premiérovo vyhlásenie o platovom vyrovnaní sa Nemecku a Rakúsku do štyroch rokov. Je obdivuhodné, s akou noblesou prijal český národ túto potešujúcu informáciu. U nás by sa smiechom váľali internety, tam médiá taktne a trpezlivo vysvetľovali, že to zrejme nebude tak ľahko možné. Ale poďme späť do našej reality. Áno milé opozičné strany, objednávka národa na slobodu bola splnená v roku 1989. Teraz je na rade spravodlivosť. Ak sa pracovníci takmer stopercentne podieľajú na raste HDP, chcú mať z rastu HDP úžitok aj oni a nielen pár percent investorov a manažérov. Chcú mať za rovnakú tvrdú prácu rovnakú odmenu ako ich šťastnejší kolegovia v Nemecku a Rakúsku. To predpokladá fungujúcu ekonomiku. Ekonomiku pre všetkých. Najmä ekonomiku pre pracujúcich s príjmom pod mediánom a 10-15% nad ním. Dajte im ju a voľby ľahko vyhráte. Isteže, nepomerne ľahšie je "bojovať za demokraciu".
Revolúcia v ekonomike
Všetky opatrenia, ktoré ponúka svet na zlepšenie ekonomiky sú len evolúciou zastaraného a už nefunkčného ekonomického modelu. Ekonómovia nevedia chybu opraviť. Chyba ani nejde opraviť konvenčnými riešeniami. Ekonómia potrebuje revolúciu. Prešli už 2% tretieho tisícročia, takže je načase. Z dverami je automatizácia, robotizácia, umelá inteligencia. Nové ekonomické modely buď pripravia tí, ktorí už na nich mali dávno pracovať alebo sa spoľahneme na voľby. Potom už to vyriešia komunisti, ekofašisti, normálni fašisti, neofeudáli, antivaxeri, plochozemci či ešte nejaké iné politické úchylky, ktoré postupne vzniknú.
Lieky pre dnešnú ekonomiku
Vedia experti ako reagovať na fakt, že výrobné, a nielen výrobné (napríklad automatizované a robotizované sklady Amazonu) firmy budú potrebovať stále menej zamestnancov? Kde vezmú spotrebitelia peniaze na využívanie služieb, do ktorých majú byť prebytoční zamestnanci presunutí? Najhoršie na tom nie je, že nás klamú. Tragické je, že oni tomu pravdepodobne aj veria. Aké recepty ponúkajú naši velikáni? Počúvame ich dlhé roky, každý ich zrejme už pozná naspamäť. Inovácie, kvalitnejšie školstvo, návrat expertov zo zahraničia, migrácia, podpora vedy a výskumu, podpora podnikania.
USA
USA je krajina, kde všetky uvedené recepty dlhodobo fungujú.
Inovácie. O amerických inováciách básni Mario Draghi na stovkách strán svojho materiálu. Podľa rôznych rebríčkov ide o TOP krajinu v oblasti inovácií.
Kvalitné školstvo. Americké univerzity sú svetovou špičkou, V prvej desiatke najlepších univerzít sveta ich pravidelne nájdeme 7-8. Desiatky sú v najlepšej stovke.
Experti. USA nepotrebuje lákať svojich expertov. Sama je lákadlom pre tisíce najlepších vedcov z celého sveta.
Migrácia. V USA migrácia nie je riešenie ale problém. Migráciu musí obmedzovať a ani to sa jej nedarí.
Podpora vedy. Dlhé roky mala USA svetové prvenstvo v patentoch. Väčšina nositeľov Nobelových cien je z USA. Ak si zvolíme pre hodnotenie vedy a výskumu akékoľvek kritérium, USA bude v popredí.
Podpora podnikania. Neexistuje vo svete asi lepšie podnikateľské prostredie ako v USA.
Prostriedky na podnikanie. Burzy, úvery, podpora startupov, bohatí investori, všetko čo si len zmyslíte.
Pre našich ekonómov nesplniteľný sen, v USA bežná realita. Podľa logiky našich ekonómov by USA mali byť rajom na zemi.
USA skutočná
Voľby dopadli ako dopadli a zrazu čítame nasledovné.
- So stúpajúcim akciovým trhom a rastom ekonomiky, systém fungoval - ale nie pre každého. Krajina bola svedkom zhoršenia nerovnosti, keďže liberáli s vysokými príjmami využívajú zúfalých a zraniteľných ľudí, ktorých chudoba a neistota sú predpokladmi pre ich užívanie si elitárskho životného štýlu. Ak desiatky miliónov Američanov neveria, že systém pre nich funguje, možno je to preto, že nefunguje. - Washington Post, slovenská mutácia
- Obávate sa, že zaostávate, nežijete tak dobre ako ste žili kedysi? Že budete musieť pracovať nadčasy alebo si nájsť druhú prácu, len aby ste udržali krok? Obávate sa, že ak ste na spodnom stupienku ekonomického rebríčka, tak nikdy nedosiahnete na životný štýl strednej triedy? ... Máte pravdu. - Philadelphia Inquirer. Mimochodom, už v roku 1991. Tento článok bol taký zásadný, že si naň Amerika spomenula po 33 rokoch. Amerika už nefungovala a my sme sa naivne tešili na budovanie kapitalizmu.
- Reportéri (z Philadelphia Inquirer) opísali sily, ktoré zasiali hlboké nerovnosti, aké dnes krajinu definujú. Ich správa bola senzáciou. Milióny ju čítali a žiadali zmenu. Nič sa nestalo... Zdravotná kríza sa meria v stovkách miliárd - v množstve peňazí, ktoré súkromné kapitálové spoločnosti vynaložili na nákup zdravotníckych spoločností, aby sa dostali k zisku znižovaním výdavkov na personál a zariadenia... Podiel Američanov, ktorí tvrdia, že výskum prináša spoločnosti úžitok klesol zo 73% na 57%. - Washington Post, slovenská mutácia
- 68% amerických voličov považuje ekonomickú situáciu USA za zlú.
- V súčasnosti, po započítaní inflácie a napriek obrovskému nárastu produktivity práce, sú reálne mzdy priemerného amerického pracujúceho nižšie ako pred päťdesiatimi rokmi. V dôsledku toho musí šesťdesiat percent Američanov prežívať od výplaty k výplate. - Bernie Sanders
A nositeľ Nobelovej ceny Angus Deaton:
- Myslím, že naša krajina, USA, si vedie zle, napriek všetkému tomu humbugu, ktorý sa robí okolo toho, ako sa nám ekonomicky darí.
- Finančnú krízu sme neočakávali, a čo je ešte horšie, mohli sme k nej prispieť príliš nadšenou vierou v účinnosť trhov, najmä finančných trhov, ktorých štruktúru a dôsledky sme chápali menej dobre, ako sme si mysleli.
- Som oveľa skeptickejší k prínosom voľného obchodu pre amerických pracovníkov a som dokonca skeptický k tvrdeniu, ktoré som spolu s ďalšími v minulosti uvádzal, že globalizácia bola zodpovedná za obrovské zníženie globálnej chudoby v posledných tridsiatich rokoch.
- Ide o to, že ľudia, ktorí prišli o prácu, prišli kvôli čínskemu šoku o peniaze. Ale my ostatní dostávame lacný tovar vo Walmarte a Targete. Teoréma hovorí, že hodnota toho, čo získame, je vyššia ako hodnota toho, čo oni stratia. Problém je v tom, že ide o rôznych ľudí. Manažéri firiem môžu ťažiť tak z vyšších ziskov, ako aj z lacnejšieho tovaru. Lacnejší televízor však napríklad človeku, ktorý živí domácnosť, nevynahradí stratu živobytia.
- Ekonómovia by mohli povedať, že logickým krokom na požiadavky na vyššie mzdy zamestnancov by bolo, keby výrobcovia vyrábali autá v Číne, kde je to lacnejšie. Ale to sa nestalo. Ukázalo sa, že výrobcovia mali v skutočnosti pomerne veľkú ziskovú maržu, o ktorú sa museli kvôli štrajku podeliť s robotníkmi. To je tiež stará ekonomická myšlienka, ktorá sa však v súčasnosti príliš nepraktizuje - že vlastne existuje medzera, ktorá je k dispozícii buď pre zisk, alebo pre mzdy. A o to, kto ju získa, sa vedie akýsi triedny boj.
- Zvykol som sa prikláňať k takmer konsenzu medzi ekonómami, že prisťahovalectvo do USA je dobrá vec s veľkými výhodami pre migrantov a malými alebo žiadnymi nákladmi pre domácich nízkokvalifikovaných pracovníkov. Už si to nemyslím. Dlhodobejšia analýza za posledné storočie a pol hovorí o niečom inom. Nerovnosť bola vysoká, keď bola Amerika otvorená a bola oveľa nižšia, keď sa zatvorili hranice. Opäť sa zvýšila po zákone o imigrácii a národnosti z roku 1965, keď podiel ľudí narodených v cudzine vzrástol.
To je skutočná Amerika ľudí, ktorých príjem je pod mediánom. Je to 50% voličov. A ani skvelá Amerika nemá pre nich žiadne riešenie. Z regiónov postupne miznú peniaze a ľudia v nich chudobnejú. Kúpna sila stoviek miliónov spotrebiteľov jednoducho zmizla. Opatrenia však nie sú zamerané týmto smerom, ale riešia to, čo vôbec riešiť netreba.
Riešenia
Veľa ich nie je. Vlastne oficiálne žiadne nie sú. Nikde vo svete. Sú tu ešte dane. Na chvíľu prerozdelia peniaze, ale tie sa po čase aj tak zákonite vrátia k tým najbohatším. Treba sa zamerať na nekonvenčné riešenia. Študovať ich, rozmýšľať nad ich modifikáciami. A spolupracovať. V rámci EÚ, ale aj s iniciatívami inde vo svete. Možnosť napríklad ponúka modifikácia kvantitatívneho uvoľňovania ECB. Bolo to 3,2 bilióna EUR. To je 10 000 EUR na obyvateľa eurozóny. Do Bratislavy tak mohlo prísť 4 miliardy EUR. Tie peniaze však nemožno zveriť komunálnym politikom, aby ich rozflákali na dláždenie námestí a cyklotrasy. Dá sa vytvoriť trvalý úverový program s nulovým úrokom (ECB ponúkala aj záporný) pre každú obec (10 000 EUR x počet obyvateľov) určený na presne stanovené ciele - stavbu bytov, investície do energetiky, moderného poľnohospodárstva, automatizácie, robotizácie. Peniaze tak vždy zostanú v obciach a mestách a tie sa postupne začnú rozvíjať. Projekt je podrobne rozpracovaný. Stačí nájsť politickú podporu v EU.
No a ešte je tu Projekt Bossa World.
5 prvkov, ktoré spolu môžu zmeniť ekonómiu
1. Klondike efekt
2. Miestne zdroje
3. Zameranie na okresy
4. Internetová mena
5. UBI
Klondike efekt
Jav, ktorý funguje stáročia. Funguje vždy a všade. Ak sú v regióne peniaze, región prosperuje. Ak peniaze odídu, región spolu s obyvateľmi, chudobnie. Naopak, investovaním regióny opäť ožívajú. Príkladov sú tisíce. Najčastejšie prichádza s významnými investormi. Zamestnanci dostávajú relatívne slušné mzdy, peniaze môžu míňať a tým podporovať miestnu ekonomiku. Ak Klondike efekt funguje vždy a všade, môže prosperovať celý svet. Nutným predpokladom je dostať peniaze na Slovensko, do všetkých jeho okresov a aj do regiónov celej EÚ a potom ich tam aj udržať.
Otázka znie - dá sa Klondike efekt vyvolať umelo? Môže región prosperovať, ak sa peniaze budú priamo distribuovať obyvateľom? A dokáže sa zabezpečiť, aby väčšina týchto peňazí v regióne zostala? Čo myslíte vy?
Miestne zdroje
Základným predpokladom udržania peňazí v regióne sú, pochopiteľne, miestne zdroje. Miestne zdroje sú pracovná sila, pôda, priemysel, energetika, 3D tlač, robotizácia, automatizácia.
Zameranie na okresy
Všetky riešenia, tie nefungujúce, sú zamerané na celé štáty. Oveľa jednoduchšie je zameranie na menší celok - okres. Ak zmeny dokážu ekonomicky naštartovať jeden okres, budú fungovať v každom regióne na svete. A tých je na celom svete 53 000. Regióny postupne vytvoria sieť doplnkových internetových trhov.
Internetová mena
Dostať peniaze do regiónov je predpokladom prosperujúcej ekonomiky. Udržať peniaze v regiónoch je ešte väčšia výzva. Eurá nie je možné v regiónoch udržať. S internetovou menou je to veľmi jednoduché. Ak je to internetová mena so špeciálnymi vlastnosťami a zameraná na bežné platby.
UBI
Univerzálny základný príjem. Internetová mena sa bude distribuovať formou UBI. Ak peniaze nedáva zamestnávateľ, musí dať ľuďom peniaze niekto iný. Štát peniaze tiež nemá.
Ako to bude fungovať
Peniaze v rukách obyvateľov vytvoria dopyt. Dopyt je presne to, načo podnikatelia čakajú. Internetová mena bude firmy chrániť pred zahraničnou a aj mimoregionálnou konkurenciou. Zvýšený dopyt bude mať ďalší efekt. V regiónoch vzniknú nové firmy. Začnú sa využívať miestne zdroje. Dopyt naštartuje potravinárske výrobne, ľahký priemysel. 3D tlač, robotizácia a automatizácia prinesú ďalšie možnosti. Dostatok peňazí v regióne zabezpečí, že firmy nebudú musieť súťažiť cenou, ale kvalitou. Len kvalita im otvorí dvere za hranice regiónu i Slovenska. Spolu s dopytom prídu inovácie, úplne automaticky, prirodzene a spontánne. Potom príde ďalší benefit. Akonáhle bude v regióne dosť peňazí a tým aj kvalitné tovary a služby, začnú sa vracať obyvatelia.
Ak bude v regióne dosť peňazí a fungujúca ekonomika, bude generovať vyššie dane. Viac peňazí v rozpočtoch zabezpečí dostatok prostriedkov na zdravotníctvo, kvalitné cesty a ďalšie verejné služby. Okres začne prosperovať.
Netreba meniť zákony, politický systém, nahrádzať existujúcu menu. Každý obyvateľ aj firma sa slobodne rozhodnú či projekt využijú. Ide o systém, ktorý bude spolupracovať so štátom. Projekt má priniesť prosperitu do okresov, spolupráca so štátom je nevyhnutná.
Reklama - Odporúčané weby:
https://www.belgof.sk/ - noviny celého sveta
https://www.bossaworld.com/ - Hygge Index a Project Bossa World
https://www.tatryana.sk/ - platforma pre mestá a obce