No konečne. Jeden región sa už ráčil zobudiť

A odkázal slovenskej politickej elite, že je neschopná.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Budú schopnejší?

Ako inak čítať vety - Priestor verejnej a politickej diskusie je zahltený zástupnými témami, škandálmi, pseudo-škandálmi a častokrát aj duchom elitárstva. Vo verejnej politickej diskusii ich musia nahradiť témy každodenného záujmu spoluobčanov. Záujmom Slovenska je presun väčšej časti moci na samosprávy. A tak ďalej. Ak z Iniciatívy Stred jedného dňa vznikne slovenský STAN, zakladajúci členovia musia preukázať úplne inú mieru schopností. V opačnom prípade sa rovno zaradia k tým, ktorých dnes kritizujú. K tomu musia mať víziu a hlavne vedomosti, ako ju presadiť. Zatiaľ nič podobné neponúkajú, ale treba im držať palce. Už len preto, že Iniciatívu založili. Bolo by skvelé, ak by Iniciatíva Stred oslovila talentovaných jedincov, neziskovky, nezávislé iniciatívy, vlastne hocikoho, kto by prinášal nové myšlienky, šíril by ich na sociálnych sieťach, hľadal kontakty u nás aj v zahraničí... Ekologické iniciatívy by mohli byť vzorom rozmanitosti rôznych aktivít zameraných na jeden cieľ. Lenže, aký je cieľ Iniciatívy Stred? Témy, agendy a záujmy ľudí v obciach, mestách a krajoch - píše sa v proklamácii. Čo tak niečo zrozumiteľnejšie? Napríklad Prosperita miest a obcí, prosperita regiónov?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Iniciatíva Stred má už teraz jednu obrovskú výhodu - záujem médií. Treba si ho udržať. Znamená to každotýždennú tlačovku s novými nápadmi, riešeniami a výsledkami. Ak to teda zakladatelia myslia vážne a nerobia len marketing pre novú stranu.

Iniciatíva Stred

To, že sa ozval práve Banskobystrický región, má logiku. Medián mzdy (hrubej mzdy) v tomto kraji je 1233 EUR. Horšie je na tom už len Prešov. Medián znamená to, že polovica zamestnancov Banskobystrického kraja zarába menej ako 1233 EUR. Po 36 rokoch budovania kapitalizmu je to hanebný údaj.

Iniciatíva Stred, teda ľudia okolo bystrického župana, by mohla byť začiatkom zmeny, ktorú Slovensko, a zďaleka nielen Slovensko, potrebuje. Uplynulých 36 rokov sledujeme permanentné zlyhávanie štátu vo všetkých oblastiach. Rovnaký proces prebieha v celej východnej Európe. Postupne sa pridalo Grécko, Španielsko, Francúzsko, Británia... Dianie v USA máme pred očami každý deň a tento rok čaká výrazné zhoršenie aj Nemecko. Zlyhania majú spoločného menovateľa - ekonomiku. Ak je v ekonomike málo peňazí, ľudia slabo zarábajú. Štát vyberá menej na daniach, peniaze chýbajú v zdravotníctve, v sociálnych systémoch, školstve, kultúre, športe, doprave, polícii, na deravých cestách a padajúcich mostoch. Aby štát svoje funkcie aspoň symbolicky plnil, musí sa zadlžovať. Iste, bolo by fajn pripísať všetko na účet Smeru, veď tu vládne 14 rokov. Ale rovnako platí, že z tých 36 rokov tu vládne Smer len 14 rokov. Aj keby malo Progresívne Slovensko, spolu so SaS, 150 poslancov, k tomu zbor profesorov a docentov z Ekonomickej Univerzity a kompletný Ekonomický ústav SAV (takmer kompletný, niektoré myšlienky, ako keby mali zákaz preniknúť z tejto ustanovizne na verejnosť) ako asistentov, nezmení sa vôbec nič. Len bohatí budú zarábať ešte viac. Štrukturálne chyby dnešného ekonomického modelu už sú zjavné a nevidí ich len ten, kto ich vidieť nechce. Ak niekto neverí vlastným očiam, ešte je tu nositeľ Nobelovej ceny Angus Deaton, ktorý nedávno vyhlásil, že sa mýlil. Z nobelistov už nie je sám. Ozval sa, napríklad, aj Simon Johnson. Čo treba robiť? To sa vôbec nevie.

SkryťVypnúť reklamu

Jedine a len regióny, na úrovni okresov, majú kľúč k riešeniu. Ak budú prosperovať regióny, bude prosperovať štát. Opačne to platiť nemusí. Takže, čo urobíte, vážení primátori a starostovia, aby vaše mestá a okresy začali prosperovať?

Štyri fázy

Prvou fázou je vyjadrenie nespokojnosti. Túto fázu už máme úspešne zavŕšenú vytvorením Iniciatívy Stred. Druhá fáza je oveľa zložitejšia - uvedomenie si reality, pochopenie situácie. S týmto má zjavne ťažkosti nielen slovenská elita, ale aj Európska únia a vidíme, že aj USA. Tretia fáza je hľadanie riešení. Túto fázu práve sledujeme - to je napríklad snaha EU o vyššiu konkurencieschopnosť či zavádzanie ciel v USA. Problém je, že sa preskočila druhá fáza - pochopenie situácie. Ordinujú sa lieky, ale o chorobe sa nevie nič. Štvrtá fáza bude uplatňovanie, zavádzanie, nechce sa mi napísať implementácia, riešení.

SkryťVypnúť reklamu

Čo sa deje

Keby Iniciatíva Stred prijala deviatu členku - primátorku Banskej Štiavnice, nepochybne by dostala vyčerpávajúci historický výklad o Klondike efekte. Výklad o tom, čo znamená prísun peňazí do regiónu. Pamiatkou na túto dobu je historické centrum mesta. A rovnako vyčerpávajúcu inštruktáž o tom, čo znamená odliv peňazí z mesta. Reverzný chod Klondike efektu zažíva nielen Štiavnica a mestá a obce stredného Slovenska. Odliv peňazí má tri smery - za hranice štátu, z chudobných do bohatých regiónov a od chudobnej a strednej vrstvy obyvateľov k tým najbohatším - víťazom súťaže. Pretože súťaž je podstatou dnešného ekonomického modelu. Nemilosrdná súťaž, kde je dovolené všetko. Súťaž medzi štátmi, firmami, zamestnancami, spotrebiteľmi. A náš verejný priestor je plný nezmyselných riešení ako môže Slovensko v tejto súťaži uspieť. Reformami, inováciami, lepším školstvom, návratom expertov, migráciou. Slovensko, ktoré má pol promile svetovej populácie ide súťažiť so zvyšnými 196 štátmi? Veď v tejto súťaži už prehráva aj Európska únia, preto Draghiho iniciatíva. A v súťaži prehráva aj výkladná skriňa kapitalizmu. Preto clá, preto MAGA. Medzi TOP slovenskými firmami sa ťažko hľadá slovenský vlastník, ak ním nie je štát. Aj keď máte myšlienku na prevratnú novinku, musíte získať investora a zorganizovať výrobu, čo sú dve najľahšie úlohy. Potom produkty predať a následne sa udržať v konkurencii vašich plagiátorov. Koľkým slovenským firmám za to za 36 rokov podarilo? Jediné, čo môžeme urobiť, je lákať investorov na našu lacnú pracovnú silu a investičné stimuly, aby sa obyvateľstvo aspoň nemuselo ísť pásť. Lenže o chvíľu nastúpi automatizácia, robotizácia a AI. Naša lacná pracovná sila už nebude potrebná. Čo budeme robiť potom?

SkryťVypnúť reklamu

Udržte peniaze v okrese

Ak Klondike efekt funguje, a on funguje už storočia, treba do regiónov dostať peniaze. A udržať ich tam. Prvú časť úlohy Iniciatíva Stred pochopila. Chcú, aby štát v primeranom čase postupne záväzne dorovnal dlh, ktorý má na infraštruktúre. Absolútne oprávnená požiadavka. Župan aj primátori však dobre vedia, čo je rozpočet. Mestský a župný rozpočet funguje presne rovnako ako štátny. A všeobecne sa vie, že štátny dlh stále stúpa (pravdaže, národ sa balamutí vyčíslením dlhu v percentách HDP). Župan a primátori by teda bod 2 kapitoly Čomu veríme, mali doplniť o vyargumentovaný návrh, komu výdavky z rozpočtu krátiť. Tak by postupoval cieľavedomý politik, ktorý sa nebojí reakcie protivníka, ktorého sa práve chystá pripraviť o zdroje.

Druhá časť úlohy je oveľa zložitejšia. Udržať peniaze v regiónoch - v okresoch. Ak majú okresy prosperovať, udržať peniaze v regiónoch je nevyhnutný predpoklad. K tomu sú potrebné dve veci - využitie miestnych zdrojov a spolupráca v rámci EÚ. Inými slovami, je potrebná úplná, radikálna zmena myslenia. Akokoľvek sú požiadavky Iniciatívy Stred oprávnené, a oprávnené naozaj sú, výzvy politickým stranám a štátu nepomôžu.

Miestne zdroje

Využitie miestnych zdrojov musí byť novou a prioritnou úlohou komunálnych politikov. Ako sa budú miestne zdroje využívať, tak bude prosperovať ich mesto, obec, okres aj kraj. Okrem pracovnej sily, pôdy či nejakej fabriky sa stala miestnym zdrojom aj energetika. Iniciatíva Stred ju nespomína. Samosprávy v Nemecku tento zdroj dokážu využiť. Miestnym zdrojom môže byť moderné poľnohospodárstvo, automatizované stavebníctvo, produkujúce lacné domy, ale napríklad aj software, či umelá inteligencia. Onedlho sa miestnym zdrojom stane aj automatizácia a robotizácia. Sú tu tiež internetové meny. Nielen Trump, ale aj Česká národná banka sa zmienili o ich prípadnej kúpe, čo tieto meny viac legitimizuje. Isteže, bitcoin, ako riešenie pre okresy, je nezmysel. Ale nezmyslom rozhodne nie je internetová mena primárne slúžiaca na platenie. Pretože internetovú menu, aspoň jej významnú časť, v okrese udržíte, na rozdiel od eur. Primátori, starostovia a aj župan sa jednoducho musia vysporiadať s novou realitou, zmapovať aké zdroje ich mesto či okres poskytuje a hľadať spôsoby, ako ich využiť. Žiadna iná cesta neexistuje. Čím skôr to zodpovední pochopia, tým skôr začnú mestá a okresy prosperovať.

Spolupráca

Problémy, ktoré opisuje Iniciatíva Stred sú bežné v okresoch takmer celej EÚ. Ak chce byť Iniciatíva Stred úspešná, musí rozmýšľať aj týmto smerom. Začať nadväzovať spoluprácu s ostatnými okresmi či okresnými mestami na Slovensku, Česku, východnej Európe a aj so zaostávajúcimi regiónmi pôvodných členov EÚ. Musí určiť témy, ktoré trápia ostatné regióny, možnosti ich riešenia využitím miestnych zdrojov, ponúknutím skúseností s ich riešením a tiež spoločným tlakom, aby sa regiónmi hlbšie zaoberala aj EÚ. Časť problémov sa dá riešiť okamžite. Štáty, mestá, obce a firmy používajú množstvo predraženého softwaru, za ktoré musia platiť. Prečo netlačiť na Úniu, aby zaviedla EÚ v mobile. Modulárny systém softwaru, ktorý využíva štátna správa a tiež samosprávy, podnikatelia a firmy v každej krajine. Potom ho môže zdarma ponúkať štátom aj obciam.

EÚ plánuje každoročne venovať 800 miliárd eur na zvýšenie konkurencieschopnosti, teda na dotovanie tých najbohatších a budúcich najbohatších firiem. Nijako tým nerieši skutočné problémy EÚ. Tým problémom sú dve tretiny slabo zarábajúcich Európanov. Za štyri roky podpora narastie na 3,2 bilióna EUR. To je približne suma kvantitatívneho uvoľňovania ECB z minulého desaťročia, ktoré skončilo absolútnym fiaskom. Malo naštartovať ekonomiku eurozóny. Vysvetlenie jednotlivých krokov je na - https://www.ecb.europa.eu/ecb-and-you/explainers/show-me/html/app_infographic.en.html

S týmto úmyslom poslala ECB tie bilióny do komerčných bánk. Kvantitatívne uvoľňovanie neprinieslo zamýšľaný efekt, takže nikoho, samozrejme, nenapadne ho zopakovať. Malo mať formu úverov, riešených cez banky, teda inak ani dopadnúť nemohlo. Na Slovensko mohlo prísť 54 miliárd EUR. Pre predstavu, o aké obrovské peniaze išlo, si treba pozrieť nasledovné čísla. Takéto sumy mohli prísť do jednotlivých miest.

Banská Bystrica - 750 miliónov EUR.

Brezno - 200 miliónov EUR.

Fiľakovo - 100 miliónov EUR.

Žiar nad Hronom - 170 miliónov EUR.

Obec Lenka - 2 milióny EUR.

Hriňová - 70 miliónov EUR.

Jesenské - 23 miliónov EUR.

Lučenec - 250 miliónov EUR.

Áno, takéto neuveriteľné peniaze uvoľnila ECB na rast eurozóny. Na každého obyvateľa 10 000 EUR. Kvantitatívne uvoľňovanie bolo zamerané len na eurozónu, peniaze na zvýšenie konkurencieschopnosti pôjdu do celej EÚ. V oboch prípadoch platí, že do Brezna či Fiľakova nepríde ani cent. Rovnako ako do mnohých miest, obcí a regiónov EÚ. Vtedy to nevyšlo kvôli nezmyselnému riešeniu cez banky, prečo však o peniaze nezabojovať? Iniciatíva Stred môže ponúknuť zmysluplný alternatívny návrh a podporu hľadať v celej eurozóne. Také peniaze sa zídu v každom meste a každej obci. Ten zmysluplný návrh znie - forma bezúročných, verejne kontrolovaných úverov na jednotlivé programy - bývanie, energetika, poľnohospodárstvo, potravinársky priemysel, robotizácia, automatizácia... Teda na miestne zdroje. Úvery budú môcť využiť len obyvatelia príslušnej obce či mesta a ich firmy. Každý z programov by mal by vždy o stupeň nižšiu prioritu. Urobiť to ide jednoducho, cez spoločnú platformu, ktorá zabezpečí transparentnosť aj verejnú kontrolu. V podstate by išlo o trvalý úverový rámec pre každú obec.

Pomohlo by to obciam? Určite áno, keďže eurofondy sú v porovnaní s touto sumou len almužny. Pre komunálnych politikov by to znamenalo opustiť komfortnú zónu a hľadať podporu nielen v našom, ale najmä v Európskom parlamente a naprieč celou Európou. Je to pre politikov zo stredného Slovenska reálne? Určite je to ťažšie, ako sformulovať Iniciatívu Stred a predložiť požiadavky.

Budúcnosť

Tú ovplyvnia tri rozhodujúce faktory - automatizácia, robotizácia, umelá inteligencia. Ich nástup bude znamenať koniec mnohých výrob na Slovensku a masívne prepúšťanie. Bez EÚ nemáme šancu v tomto procese uspieť. Nepôjde len o peniaze, ale hlavne o úžitok z technológií. Opäť musí prísť k radikálnej zmene myslenia. Chceme zachovať pracovné miesta alebo chceme aby technológie nahradili väčšinu práce? Prvá alternatíva znamená zakonzervovanie produktivity práce na úrovni afrického poľnohospodárstva. Druhá alternatíva znamená obrovské zmeny. Nevyhnutný bude UBI - nepodmienený príjem, ale hlavne usmernenie celých procesov tak, aby prinášali úžitok všetkým obyvateľom. A to všetkým obyvateľom celej Únie. Prekážalo by, ak sa mnohé individualizované výrobky zmenia na komodity? Keď môže mať autonómnu továreň Xiaomi, je problém replikovať podobné továrne aj na mnohé iné výrobky? A musia ich nevyhnutne vlastniť len firmy? Sú to otázky, nad ktorými treba uvažovať. Zmeny sa výrazne dotknú aj miest z Iniciatívy Stred. Treba zvážiť, či bude stačiť písať ďalšie vyhlásenia alebo sa pustia do riešenia problémov svojimi silami. Je to len a len na nich.

No a ešte obligátne moje riešenie, pretože žiadne iné zatiaľ neexistuje.

Ingredience úspechu

Ingredience úspechu existujú, musím to stále opakovať. Automatizácia, robotizácia, 3D tlač, AI. A, áno, UBI a internetová mena. Len ich vhodne pospájať. Každý dospelý človek v okrese (ak bude mať záujem) dostane na účet 300 EUR v internetovej mene s podmienkou všetky peniaze minúť len na lokálne tovary a služby. A s ďalšou podmienkou, akceptovať aj časť mzdy v tejto mene. To je pri priemernom počte obyvateľov asi 10 miliónov EUR. Nájdu sa podnikatelia, ktorí dokážu o tieto peniaze zabojovať s využitím iba lokálnych zdrojov? Každý ďalší mesiac pribudne ďalších 10 miliónov. Po roku bude v okrese 120 miliónov EUR. Po ďalšom roku 240 miliónov. Možno to bude trvať roky, ale rastúca chudoba bude toto jediné možné riešenie približovať realite. Všetky technické detaily rieši Projekt Bossa World.

5 prvkov, ktoré spolu môžu zmeniť ekonómiu

1. Klondike efekt

2. Miestne zdroje

3. Zameranie na okresy

4. Internetová mena

5. UBI

Klondike efekt

Jav, ktorý funguje stáročia. Funguje vždy a všade. Ak sú v regióne peniaze, región prosperuje. Ak peniaze odídu, región spolu s obyvateľmi, chudobnie. Naopak, investovaním regióny opäť ožívajú. Príkladov sú tisíce. Najčastejšie prichádza s významnými investormi. Zamestnanci dostávajú relatívne slušné mzdy, peniaze môžu míňať a tým podporovať miestnu ekonomiku. Ak Klondike efekt funguje vždy a všade, môže prosperovať celý svet. Nutným predpokladom je dostať peniaze na Slovensko, do všetkých jeho okresov a aj do regiónov celej EÚ a potom ich tam aj udržať.

Otázka znie - dá sa Klondike efekt vyvolať umelo? Môže región prosperovať, ak sa peniaze budú priamo distribuovať obyvateľom? A dokáže sa zabezpečiť, aby väčšina týchto peňazí v regióne zostala? Čo myslíte vy?

Miestne zdroje

Základným predpokladom udržania peňazí v regióne sú, pochopiteľne, miestne zdroje. Miestne zdroje sú pracovná sila, pôda, priemysel, energetika, 3D tlač, robotizácia, automatizácia.

Zameranie na okresy

Všetky riešenia, tie nefungujúce, sú zamerané na celé štáty. Oveľa jednoduchšie je zameranie na menší celok - okres. Ak zmeny dokážu ekonomicky naštartovať jeden okres, budú fungovať v každom regióne na svete. A tých je na celom svete 53 000. Regióny postupne vytvoria sieť doplnkových internetových trhov.

Internetová mena

Dostať peniaze do regiónov je predpokladom prosperujúcej ekonomiky. Udržať peniaze v regiónoch je ešte väčšia výzva. Eurá nie je možné v regiónoch udržať. S internetovou menou je to veľmi jednoduché. Ak je to internetová mena so špeciálnymi vlastnosťami a zameraná na bežné platby.

UBI

Univerzálny základný príjem. Internetová mena sa bude distribuovať formou UBI. Ak peniaze nedáva zamestnávateľ, musí dať ľuďom peniaze niekto iný. Štát peniaze tiež nemá.

Ako to bude fungovať

Peniaze v rukách obyvateľov vytvoria dopyt. Dopyt je presne to, načo podnikatelia čakajú. Internetová mena bude firmy chrániť pred zahraničnou a aj mimoregionálnou konkurenciou. Zvýšený dopyt bude mať ďalší efekt. V regiónoch vzniknú nové firmy. Začnú sa využívať miestne zdroje. Dopyt naštartuje potravinárske výrobne, ľahký priemysel. 3D tlač, robotizácia a automatizácia prinesú ďalšie možnosti. Dostatok peňazí v regióne zabezpečí, že firmy nebudú musieť súťažiť cenou, ale kvalitou. Len kvalita im otvorí dvere za hranice regiónu i Slovenska. Spolu s dopytom prídu inovácie, úplne automaticky, prirodzene a spontánne. Potom príde ďalší benefit. Akonáhle bude v regióne dosť peňazí a tým aj kvalitné tovary a služby, začnú sa vracať obyvatelia.

Ak bude v regióne dosť peňazí a fungujúca ekonomika, bude generovať vyššie dane. Viac peňazí v rozpočtoch zabezpečí dostatok prostriedkov na zdravotníctvo, kvalitné cesty a ďalšie verejné služby. Okres začne prosperovať.

Netreba meniť zákony, politický systém, nahrádzať existujúcu menu. Každý obyvateľ aj firma sa slobodne rozhodnú či projekt využijú. Ide o systém, ktorý bude spolupracovať so štátom. Projekt má priniesť prosperitu do okresov, spolupráca so štátom je nevyhnutná.

Všetky moje blogy nájdete na http://www.blog.bossaworld.com/

Reklama - Odporúčané weby:

https://www.belgof.sk/ - noviny celého sveta

https://www.bossaworld.com/ - Hygge Index a Project Bossa World.

https://www.tatryana.sk/ - platforma pre mestá a obce. Ponúka novinku. Môžete hodnotiť starostov aj kvalitu života v mestách a obciach. A môžete hodnotiť aj jednotlivé obchody.

Jozef Stasík

Jozef Stasík

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  86
  •  | 
  • Páči sa:  875x

Čitateľ, ktorý sa raz za čas vyjadrí aj na blogu. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Radko Mačuha

Radko Mačuha

212 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu