Vyriešiť treba iba jeden hlavný problém
Všetky tri oligarchie majú jeden jediný veľký problém. Nefungujúcu ekonomiku. Presnejšie - nefungujúcu ekonomiku pre polovicu až dve tretiny svojich občanov. Obyvateľov tvrdo pracujúcich za neprimerane nízke mzdy, žijúcich od výplaty k výplate. Nefungujúca ekonomika plodí množstvo ďalších problémov. Slovenské zdravotníctvo, do ktorého prúdi štvornásobne menej prostriedkov na obyvateľa ako v Rakúsku, jednoducho musí fungovať horšie. Nepomôžu nevydarené experimenty typu súkromné zdravotné poisťovne ani premena nemocníc na akciové spoločnosti. Chudobný spotrebiteľ nemá takú kúpnu silu, aby mohli domáce firmy profitovať tak, ako tie rakúske. Štátny rozpočet má nepomerne menej príjmov, tak máme rozbité cesty a padajúce mosty. Ale hlavne, chudobný a tvrdo pracujúci zamestnanec kašle na strany, ktoré tento nespravodlivý ekonomický model podporujú. A volí akúkoľvek alternatívu. Takže tu máme bumerang Smer, ktorý sa neúprosne vracia po každom zlyhaní našich múdrych elít. Dôkazy nachádzame na každom kroku. Bašty extrému sa prekrývajú s chudobnými oblasťami. Vie o tom svoje nobelista Angus Deaton, ktorý uznal, že sa mýlil. Paul Collier venoval analýze 275 strán svojej skvelej knihy. AfD prosperuje vo východnom Nemecku, Trumpa volil Hrdzavý pás, Brexit vyhral v grófstvach, odkiaľ odišiel priemysel. A, áno, aj v chudobných oblastiach Londýna.
Petície
Isteže je skvelé, ak sa národ začal ozývať. Zmysel pre humor prejavili hlavne psychiatri, ktorí vlnu petícií spustili. Ako inak naznačiť národu, že tí ktorí vytrvalo pracujú na vystúpení z EÚ a následnom pripojení k Rusku, si zasluhujú zvláštnu opateru na to určených špecialistov. Pridali sa psychológovia, študenti, učitelia, župani, áno aj Becík a Baška, zamestnávatelia, diplomati, cirkev. A pridali sa aj vedci a akademici. Od poslednej skupiny by sa malo čakať predsa len trochu viac. Prví by mali pochopiť, že protestujú proti symptómu. Smer nie je príčinou, je následkom. Spomínané dve tretiny tvrdo pracujúcej a, pochopiteľne, nespokojnej chudoby sú neviditeľné. Nechodia vykrikovať na námestia, keď sa im siahne na štátne dotácie. Nie sú zorganizovaní, nikto ich nevidí a nikto ich ani vidieť nechce. Maximálne vzbudia údiv či pohoršenie, ak nevyužijú možnosti, ktoré im ponúka úžasný trh. Máme tisíce pracovných miest, môžu si vyberať (z ešte horšie platených ponúk), cestovať za prácou (na týždňovky a mať rozbité rodiny), vzdelávať sa (kto bude potom robiť všetky tie ťažké manuálne práce). A hlavne, môžu podnikať (na obsadených trhoch). Zviditeľnia sa až pri voľbách. Armády analytikov potom pravidelne skúmajú, kde sa stal problém.
Šimečkova vláda
Zopár publikujúcich osobností, presne dve, prejavili isté mierne obavy z intelektuálneho potenciálu budúcej víťaznej strany. To, čo predvádzajú ako lídri opozície, žiadny veľký optimizmus nevzbudzuje. A ani to, ako dopadol superprogresivista Trudeau v Kanade. A to je bohatá krajina. U nás treba riešiť oveľa vážnejšie problémy ako koľkokrát použiť ženský rod.
Ak teda v stredu 23. júla 2025 prezident vymenuje novú vládu, čaká ju hlavná úloha - zlepšiť ekonomiku. Lenže celá opozícia uverila trhovým magorom a budú očakávať priaznivé prognózy rastu od NBS. Ak prídu, tak je ekonomika odfajknutá. Potom už stačí len trochu opatrnosti aby sa nejakému oligarchovi nestúpilo na otlak, lebo to najbližšieho koaličného partnera rozzúri tak, že vládu, ako zvyčajne, zrúca. A môžu začať veselo vládnuť - riešiť hodnotové otázky, chrániť zvieratá namiesto ľudí, stabilizovať politický systém, uvažovať koľko peňazí si ešte požičať na kultúru aj na tie hrady, či urobiť z nemocníc akciové spoločnosti. A bojovať za demokraciu. Proti komu, nevedno, ale zrejme proti oligarchom, keďže tu nemáme demokraciu, ale oligarchiu. Takže odstránia lobizmus, dary pre politické strany, privatizáciu ziskov a socializáciu strát, investičné stimuly, neprimerané zisky, dotovanú energiu pre firmy, daňové prázdniny, autorské práva? A aby som nezabudol. Sú tu tie ďalšie a ďalšie sladkosti pre dôchodcov, ako sme sa dozvedeli, ktoré rozdáva dnešná koalícia. Zrušiť, jasné. Pretože ekonomický systém, ktorý tu pred 36 rokmi zaviedla skupina neschopných kreténov, nefunguje a na dôchodky nemá. Pustila Československo do celosvetovej nemilosrdnej trhovej súťaže a myslela si, že uspeje. Celá východná Európa sa 36 rokov potáca v suteréne európskej ekonomiky a jediné čo môže, je predávať svoju lacnú pracovnú silu. No a západná Európa stagnuje.
V reakcii na túto nádejnú vládu začne čoraz viac dedín na Gemeri, Šariši, Spiši, Horehroní, Podpoľaní či Zemplíne strhávať z obecných úradov vlajky Európskej únie a nahrádzať ich ruskými. Napokon, guru zo Súmračnej by si to tak istotne prial.
Slovensko - raj dôchodcov
Nie Florida, ale Slovensko sa teda stalo svetovým rajom dôchodcov. K tomu treba dodať, že priemerný dôchodok z druhého piliera stúpol vlani na 24,55 eura mesačne. Na vine je Smer, kto iný. Ak by Smer neexistoval a do druhého piliera by smerovali kompletné odvody, tak by dôchodok dosahoval 60, maximálne 70 EUR. Tak vyzerajú švajčiarske dôchodky z druhého piliera. A to ešte nehovoríme o stovkách tisíc slovenských super talentovaných Warrenoch Buffettoch a Warren Buffettkách, ktorým bolo znemožnené slobodne rozhodovať o presunoch úspor medzi fondami. Veď kto už lepšie pozná akciové trhy a riadenie portfólia našich fondov, ako slovenské dojičky, slovenskí traktoristi, lekári, učiteľky, futbalisti, úradníci, železničiari... Slovenská psychiatrická obec by sa mohla porozhliadnuť po svojej klientele aj niekde inde.
Hospodárenie štátnych nemocníc je ďalší problém. Nie zisky súkromných poisťovní, nie zisky súkromných nemocníc, ale štátne nemocnice, ktoré si svoju klientelu nevyberajú, ale musia liečiť. Otázka je, či máme mať nemocnice na liečenie alebo na zarábanie peňazí. Ak chcete maximalizovať zisk, musíte ušetriť na liečení. Alebo majú experti iný názor? Isteže majú, treba orabovať pacienta. Tak a teraz nám hrozí pripojenie k Rusku, čo je výsledok blúznenia trhových idiotov.
Ďalej tam máme prorastovú politiku. Jasné. Firmy budú zarábať ešte viac a ak slovenskí zamestnanci odmietnu ponúkané nízke mzdy, tak pracovnú silu dovezieme zo Srbska, Kirgizstanu a Filipín. 197 štátov sveta sa už nevie dočkať slovenských inovácií a spotrebitelia z celej zemegule sú pripravení odmietať lacné čínske výrobky a uprednostniť tie z toho malého štátu niekde v Európe, ktorý obýva pol promile svetovej populácie. Ale veď tu ešte máme domácu spotrebu. Domáci spotrebitelia so svojimi nízkymi mzdami zaiste prispejú k tomuto ekonomickému zázraku. Ako? To vedia len tí, ktorí podobné nezmysly púšťajú do médií.
Založiť dlhodobé zdroje rastu, ktoré sú dekarbonizácia a digitalizácia. Len malá poznámka. Ak by sa dekarbonizácia podarila v prospech nie jadra, ale slnka, vetra, batérií a tepelných čerpadiel, neznamenalo by to skôr zabrzdenie rastu? Ak máte fotovoltiku na streche a tepelné čerpadlo na dvore, platíte za energie oveľa menej. Svoju životnú úroveň ste zvýšili, ale HDP pokleslo.
HDP stúpa, národ chudobnie
Pozorný čitateľ si v predchádzajúcom odseku určite všimol zvýšenie životnej úrovne spotrebiteľa, ak má energiu zadarmo. Ale zároveň aj zníženie HDP, pretože spotrebiteľ prestal platiť za energie. Platí to aj opačne. Ak sa zvýši HDP, spotrebiteľ, zväčša zamestnanec s trhovou mzdou, to nijako nepocíti. Svet blbcov, ktorí píšu ekonomické stĺpčeky, nadšene prirovnáva vašu krajinu k sumatranským šelmám, obyvateľstvo drie za nízke mzdy a feudáli si pochvaľujú ako skvele vymysleli kapitalizmus. Vladári odjakživa vedeli, že zabezpečiť plné sýpky je jednou z ich hlavných povinností. Vladári dneška hovoria - starajte sa sami.
USA, EÚ, Čína
Na rozdiel od Slovenska, svet pochopil, že má problém s ekonomikou. Bola to len otázka času, kedy šialený ekonomický koncept, generujúci 1% víťazov a miliardy porazených, niekoho silného, a zároveň práve prehrávajúceho, naštve. Čo sa vlastne stalo? Klondike efekt zaradil reverzný chod a peniaze spotrebiteľov začali miznúť. Aj tých amerických. Časť naozaj do zahraničia, ale ďalšia časť na účty najbohatších. Najväčšia časť sa presúva z chudobných do bohatých regiónov. USA zaviedli clá. Clá síce vrátia časť výroby späť, ale už nie za mexické či čínske náklady. Lacné pracovné sily bude musieť nahradiť robotizácia a automatizácia. Keď sa bude na zamestnancov naďalej kašlať, dopyt bude logicky klesať. V tom prípade môže každý založiť aj sto nových firiem a podnikať do zbláznenia, nič sa nezmení. Clá Amerike pomôžu len málo. Tí ľudia si však žiadne iné riešenie predstaviť nevedia.
EU ide naháňať konkurenciu, americkú a čínsku, deregulovať, zjednodušovať. A dotovať. Svet miliardárov a svet kapitálu je hladný po nápadoch, ktoré im prinesú ďalšie miliardy. Tých miliárd je oveľa viac ako nápadov, tak sa dotujú aj hlúposti. A EÚ sa rozhodla dotovať ešte viac. Pritom problém je rovnaký ako na Slovensku a USA - odliv peňazí spotrebiteľov. Pre európske riešenie platí to isté čo pre americké. Môže založiť milióny nových firiem a podnikať do aleluja, nič sa nezmení. Stále chudobnejúci spotrebitelia nebudú mať na kúpu výrobkov peniaze. Ako teda rieši EÚ ten najväčší ekonomický problém - pracujúcu chudobu dolných 60%? Nuž, nijako.
Čo Čína? V našich zemepisných šírkach ohŕňame nad touto krajinou nos, hoci v technológiách Úniu dávno predbehla. Teraz sa zamerala na revitalizáciu vidieka a modernizáciu poľnohospodárstva a vidieckych oblastí do roku 2027. Možno bude zaujímavé sledovať, ako sa im bude dariť, aj aké chyby urobia. Istá je jedna vec, ak použijú systém podobný EÚ, môžu revitalizáciu odpískať. Stačí sa pozrieť ako funguje európskymi fondami nadopovaný slovenský vidiek.
Najhoršie ekonomické vynálezy
Ak nás votrelci dávnoveku zostali naďalej sledovať alebo v simulácii niekto testuje schopnosti tejto verzie ľudstva, musí byť dosť sklamaný. Celé galaxie sa zabávajú na hlúposti obyvateľov Zeme. Vytvorili sme ekonomický systém, kde je priemerné zadĺženie každého obyvateľa planéty 40 000 dolárov. Kostrou celej ekonomiky sú akciové trhy. Priemerný dividendový výnos S&P 500 je 1,2%. Hodnotu akcií teda nedvíha očakávaný výnos, ale nové vklady. Ponziho schéma ako vyšitá. Čo má tento hazard vôbec spoločné s ekonomiku? A ako čerešničku na torte, všetky výdobytky ľudského umu, vedy a techniky, sme zamkli do spoplatnených časopisov a autorských práv. Aby na nich mohli zarábať priekupníci. Z tejto našej hlúposti sa musia mimozemšťania váľať od smiechu. Teraz nám ešte hodili kryptomeny. Zhluky jednotiek a núl roztrúsené po počítačoch celej planéty. Meny, s ktorými sa nedá platiť, sú nepoužiteľné. Ale ich cena stúpa, tak sa investuje, Áno, takto bizarná je dnešná podoba ekonomiky. A nikomu to nepripadá čudné.
Riešenia?
Tie nepozná nik. Pretože tento model žiadne riešenie nemá. Zabezpečí len bohatnutie jednému percentu víťazov a nespokojnosť porazených. To nie je všetko. Nastupuje robotizácia, automatizácia, umelá inteligencia. Nepochybne nahradí pracovné miesta. Koľko a ktoré, to uvidíme. Rozhodne nahradí tie pracovné miesta, ktoré sa nahradiť oplatí. Inými slovami - Čína bude stavať stále viac autonómnych tovární bez zamestnancov podľa vzoru Xiaomi a jedného dňa zákonite zavedie nejaký druh nepodmieneného príjmu. EU prejde na produktivitu afrického poľnohospodárstva a zachová pracovné miesta. Do úvahy prichádzajú dva scenáre - brzdiť nástup technológií (daňami, reguláciami, zákazmi...), aby sa zachovali pracovné miesta. Alebo plne podporovať nástup technológií, s cieľom redukovať pracovný čas zamestnancov. Prvá možnosť znamená zachovať staré myslenie. Druhá možnosť znamená úplnú zmenu myslenia. Namiesto podpory firiem, zameranie na ľudí, obyvateľov, občanov. Napríklad už len tým, že medián mzdy bude tak dôležitý a používaný ukazovateľ, ako HDP. Či ako firemné tržby a zisk. Namiesto súťaže spolupráca. Únii však chýba akákoľvek vízia. EÚ má prostriedky na túto technologickú transformáciu, ale vôbec netuší, ako ich použiť. Dá si hlúpy cieľ - zvýšiť konkurencieschopnosť. To predpokladá dodávať lacnejšie výrobky. A čo tých 60% zamestnancov s nízkymi mzdami? Aké riešenia má EÚ pripravené pre nich? Vôbec žiadne. Ale EÚ ponúka aj možnosti na diskusiu, má potenciál mnohé zmeniť. Jedna z prvých vecí by mala byť digitalizácia EÚ. Zložená z jednotlivých modulov, ktoré by sa postupne dopĺňali. Mala by byť otvorená pre všetky krajiny sveta. Postupnou by mali pribúdať moduly s riešeniami pre mestá, obce. Ako využiť roboty a automatizáciu, tak aby mohli produkovať aj malé série výrobkov v regiónoch Únie aj mimo nej.
DeepSeek
Ak sa chcete o DeepSeek dozvedieť niečo viac, prečítajte si článok od Laury K. na Britských listoch - https://www.blisty.cz/art/123696-cina-prolomila-trh-s-umelou-inteligenci-tim-ze-nabizi-lepsi-produkt-zdarma.html
Budete sa skvele baviť. Mimochodom blisty.cz sú v súčasnosti najlepším komentátorským webom na území Slovenska a Česka. Vedú aj poradie spravodajských webov na belgof.sk - https://belgof.sk/. Keďže je DeepSeek čínsky, tak sa naši pisatelia pustili do boja proti ideologickému nepriateľovi. Svet je trochu múdrejší a rozmýšľa ako DeepSeek využiť. Napríklad India, ktorá už s Čínou zviedla nejakú tú krvavejšiu potýčku, sa na DeepSeek teší. Indické technologické spoločnosti budú môcť po prvýkrát ponúknuť klientom výkonný model umelej inteligencie, vycvičený a umiestnený priamo u nich, bez toho, aby sa museli spoliehať na veľké technologické firmy. Nízke náklady na vývoj umožnia školenie nových modelov AI v indických regionálnych jazykoch a umožnia použitie aj tam, kde sa to predtým považovalo za neekonomické. Mimochodom, článok uverejnil americký web CNBC - https://www.cnbc.com/2025/01/30/cnbcs-inside-india-newsletter-how-chinas-deepseek-could-benefit-india.html
No a ešte obligátne moje riešenie, pretože žiadne iné zatiaľ neexistuje.
Ingredience úspechu
Prešiel ďalší rok bez zmeny a prejdú mnohé ďalšie roky chudoby. Začať môže, ale nemusí, EÚ - digitalizáciou. Niečo ako EU v mobile. Digitalizácia kompletnej verejnej správy členských štátov, ale aj mnohých ďalších činností. Každý z 27 štátov a tisícok firiem ju robí samostatne. Zložená by mala byť z jednotlivých modulov, ktoré by sa postupne dopĺňali. Mala by byť otvorená pre všetky krajiny sveta. Postupnou by mali pribúdať moduly s riešeniami pre mestá, obce. Ako využiť roboty a automatizáciu, tak aby mohli produkovať aj malé série výrobkov v regiónoch Únie aj mimo nej.
Ingredience úspechu existujú, musím to stále opakovať. Automatizácia, robotizácia, 3D tlač, AI. A, áno, UBI a internetová mena. Len ich vhodne pospájať. Každý dospelý človek v okrese (ak bude mať záujem) dostane na účet 300 EUR v internetovej mene s podmienkou všetky peniaze minúť len na lokálne tovary a služby. A s ďalšou podmienkou, akceptovať aj časť mzdy v tejto mene. To je pri priemernom počte obyvateľov asi 10 miliónov EUR. Nájdu sa podnikatelia, ktorí dokážu o tieto peniaze zabojovať s využitím iba lokálnych zdrojov? Každý ďalší mesiac pribudne ďalších 10 miliónov. Po roku bude v okrese 120 miliónov EUR. Po ďalšom roku 240 miliónov. Možno to bude trvať roky, ale rastúca chudoba bude toto jediné možné riešenie približovať realite. Všetky technické detaily rieši Projekt Bossa World.
5 prvkov, ktoré spolu môžu zmeniť ekonómiu
1. Klondike efekt
2. Miestne zdroje
3. Zameranie na okresy
4. Internetová mena
5. UBI
Klondike efekt
Jav, ktorý funguje stáročia. Funguje vždy a všade. Ak sú v regióne peniaze, región prosperuje. Ak peniaze odídu, región spolu s obyvateľmi, chudobnie. Naopak, investovaním regióny opäť ožívajú. Príkladov sú tisíce. Najčastejšie prichádza s významnými investormi. Zamestnanci dostávajú relatívne slušné mzdy, peniaze môžu míňať a tým podporovať miestnu ekonomiku. Ak Klondike efekt funguje vždy a všade, môže prosperovať celý svet. Nutným predpokladom je dostať peniaze na Slovensko, do všetkých jeho okresov a aj do regiónov celej EÚ a potom ich tam aj udržať.
Otázka znie - dá sa Klondike efekt vyvolať umelo? Môže región prosperovať, ak sa peniaze budú priamo distribuovať obyvateľom? A dokáže sa zabezpečiť, aby väčšina týchto peňazí v regióne zostala? Čo myslíte vy?
Miestne zdroje
Základným predpokladom udržania peňazí v regióne sú, pochopiteľne, miestne zdroje. Miestne zdroje sú pracovná sila, pôda, priemysel, energetika, 3D tlač, robotizácia, automatizácia.
Zameranie na okresy
Všetky riešenia, tie nefungujúce, sú zamerané na celé štáty. Oveľa jednoduchšie je zameranie na menší celok - okres. Ak zmeny dokážu ekonomicky naštartovať jeden okres, budú fungovať v každom regióne na svete. A tých je na celom svete 53 000. Regióny postupne vytvoria sieť doplnkových internetových trhov.
Internetová mena
Dostať peniaze do regiónov je predpokladom prosperujúcej ekonomiky. Udržať peniaze v regiónoch je ešte väčšia výzva. Eurá nie je možné v regiónoch udržať. S internetovou menou je to veľmi jednoduché. Ak je to internetová mena so špeciálnymi vlastnosťami a zameraná na bežné platby.
UBI
Univerzálny základný príjem. Internetová mena sa bude distribuovať formou UBI. Ak peniaze nedáva zamestnávateľ, musí dať ľuďom peniaze niekto iný. Štát peniaze tiež nemá.
Ako to bude fungovať
Peniaze v rukách obyvateľov vytvoria dopyt. Dopyt je presne to, načo podnikatelia čakajú. Internetová mena bude firmy chrániť pred zahraničnou a aj mimoregionálnou konkurenciou. Zvýšený dopyt bude mať ďalší efekt. V regiónoch vzniknú nové firmy. Začnú sa využívať miestne zdroje. Dopyt naštartuje potravinárske výrobne, ľahký priemysel. 3D tlač, robotizácia a automatizácia prinesú ďalšie možnosti. Dostatok peňazí v regióne zabezpečí, že firmy nebudú musieť súťažiť cenou, ale kvalitou. Len kvalita im otvorí dvere za hranice regiónu i Slovenska. Spolu s dopytom prídu inovácie, úplne automaticky, prirodzene a spontánne. Potom príde ďalší benefit. Akonáhle bude v regióne dosť peňazí a tým aj kvalitné tovary a služby, začnú sa vracať obyvatelia.
Ak bude v regióne dosť peňazí a fungujúca ekonomika, bude generovať vyššie dane. Viac peňazí v rozpočtoch zabezpečí dostatok prostriedkov na zdravotníctvo, kvalitné cesty a ďalšie verejné služby. Okres začne prosperovať.
Netreba meniť zákony, politický systém, nahrádzať existujúcu menu. Každý obyvateľ aj firma sa slobodne rozhodnú či projekt využijú. Ide o systém, ktorý bude spolupracovať so štátom. Projekt má priniesť prosperitu do okresov, spolupráca so štátom je nevyhnutná.
Všetky moje blogy nájdete na http://www.blog.bossaworld.com/
Reklama - Odporúčané weby:
https://www.belgof.sk/ - noviny celého sveta
https://www.bossaworld.com/ - Hygge Index a Project Bossa World.
https://www.tatryana.sk/ - platforma pre mestá a obce. Ponúka novinku. Môžete hodnotiť starostov aj kvalitu života v mestách a obciach. A môžete hodnotiť aj jednotlivé obchody.