Panika
Vystúpenie z Európskej únie, pripojenie k Rusku, odmietanie vedy. Panika zo Súmračnej je určite namieste a zdá sa, že dáva našim elitám dosť zabrať. O dôvod viac zachovať si jasné myslenie. Za týždeň sme sa dozvedeli dve prevratné riešenia ako sa vrátiť späť do civilizácie. Jeden z menej fanatických prispievateľov slovenskej mutácie Washington Post vidí riešenie v nástupe autentickej ľavice. Proti Smeru sú zrazu dobré aj také vzory ako Mélanchon či Die Linke. Len nech sa už konečne niekto objaví. A Iniciatíva Stred, ktorá prvá pochopila, že riešenia musia prísť z regiónov, navrhla Senát.
Fakty
1. Ľavica. Je dobré, ba nevyhnutné, aby vznikla nová strana. Počínanie neschopnej opozície nemožno vnímať inak ako tragikomédiu. Lenže nová strana musí niečo ponúknuť. Najlepšie by boli riešenia. Akú šancu má ľavicová politika v 3. tisícročí? Z čoho má rozdávať a podporovať chudobných, keď sme zadĺžení až po uši. Ako má bojovať za mzdy zamestnancov, keď sa výrobcovia ihneď poberú ďalej na východ, či juh. Čo môže ponúknuť klasický ľavicový politik? Len klamstvá a nerealizovateľné sľuby. Po podobnom ľavicovom experimente sa Smer aj tak opäť vráti. S ešte podivnejšími koaličnými partnermi.
2. Senát. Kde na Slovensku ste počuli o niekom, kto má riešenie pre dnešnú ekonomickú situáciu? Parlament sa rozšíri o ďalších 50 či 100 neschopných ľudí, ktorí neprinesú národu vôbec nič. Ktoré je také skvelé slovenské mesto, či obec, kde by ste chceli žiť? Ktoré ponúka oveľa vyššie mzdy, životnú úroveň ako zvyšok Slovenska? Ktoré mesto či okres je energeticky sebestačné a využíva iba zelené zdroje? Aké príklady, impulzy a riešenia prinesú do parlamentu regionálni politici, ktorí nezvládli riadiť ani vlastný okres, či mesto? Pozdvihnúť mesto neznamená každé dva roky vydláždiť námestie, osadiť dizajnové lavičky a namaľovať cyklotrasy. V prosperujúcom meste sa musí obyvateľom dobre žiť, musia slušne zarábať a mať vysokú životnú úroveň. Najprv je potrebné riešiť ekonomiku. Až potom, a vtedy, keď mesto nebude zadĺžené, sa môžu začať vyhadzovať peniaze na zvyšok.
3. Smer už porazil kdekto - v parlamentných, aj prezidentských voľbách. Ale vždy sa vrátil späť, pretože zatiaľ nikto nebol schopný ponúknuť obyvateľom rozumnú víziu. Smer nie je príčinou dnešnej situácie. Jeho vládnutie je následok pôsobenia ekonomického modelu, ktorý jednoducho skrachoval. Nielen u nás. Ak niekto pochybuje, po 36 rokoch máme stále troj až štvornásobne nižšie mzdy ako v Rakúsku a Nemecku. Významná skupina obyvateľov, ktorá je obeťou tohto šialeného systému, zvolí hocikoho, kto sa, aspoň verbálne, postaví proti systému. Proti akémukoľvek spojeniu so systémom. Ľudia stratili dôveru v systém a stratili aj dôveru k médiám, ktoré si zvolili nekritickú podporu voľného trhu. Propagandu namiesto objektívneho spravodajstva.
4. Trh je súťaž. Najväčšia súťaž sveta, kde bojujú proti sebe všetky štáty, firmy, zamestnanci, spotrebitelia. Na tomto trhu začala prehrávať nielen Európa, ale aj výkladná skriňa kapitalizmu - USA. Je to súťaž, ktorá nemá nič spoločné so spravodlivosťou, vyhráva ten najsilnejší. Právo silnejšieho je najväčšie bezprávie. Je smiešne, ako sa západná civilizácia vystatuje ľudskými právami, demokraciou, právnym štátom, ale v tej najdôležitejšej sfére, ekonomike, nechá pôsobiť zákony džungle. Nemo sa prizerá, ako najsilnejší okráda a ožobračuje najslabších, postupne sa redukujú verejné služby, ničí sa zdravotníctvo. Vo svete znie kritika, ba dokonca prekvapenie z nových amerických ciel. Ide pritom len o nepochopenie podstaty kapitalizmu. Stala sa úplne prirodzená, očakávaná vec, keďže najsilnejšia krajina sveta dlhodobo v súťaži prehráva. Amerika využila svoju silu. Akurát trochu brutálnejšie a primitívnejšie ako je v kraji zvykom. Bežne sa to deje bez veľkého humbugu, masám sa predkladajú uhladené nezmysly o krásnom všemocnom trhu. Podpora exportu, investičné stimuly, nízke firemné dane, devalvácia národných mien, lacná pracovná sila, vedecké poznatky štátnych univerzít zdarma, eurofondy, energetické dotácie, povinné platby firmám za štátom nariadené služby (STK, výmeny vodomerov, revízie... ), duševné vlastníctvo, právna ochrana "dobrého mena" firiem, presun financií určených pre chorých na zisky súkromných zdravotných poisťovni, nehovoriac už, napríklad, o bankách, a stovky ďalších lobistických výmyslov a štátnych opatrení majú cieľ zvyšovať zisky tých najsilnejších domácich firiem rovnako ako clá.
5. Ktorá časť ekonomiky vlastne nefunguje? Tá časť, ktorá neprináša profit, všakže. Komu dnešná ekonomika neprináša profit? Dvom tretinám zamestnancov. Medián mzdy v 7 krajoch je nižší ako 1 300 EUR. Polovica obyvateľov v každom z týchto krajov nedosiahne na mzdu 1 300 EUR. To je vizitka trhových reforiem. Riešenia? Nijaké. Len táranie.
Vnímajú vôbec realitu?
Je jasné, že autori návrhov nechcú akceptovať realitu. Dokonca by som sa trochu aj obával, že realitu ani nevnímajú. Tá realita je Klondike efekt. Funguje vždy a všade. Ak sú v regióne peniaze, región prosperuje. Ak z regiónu peniaze odchádzajú región, a jeho obyvatelia s ním, chudobnie. Ako v tej známej historke. Henry Ford II. sprevádzal odborového predáka Waltera Reuthera po novej automatizovanej továrni a zo žartu sa opýtal: "Walter, ako prinútiš tých robotov, aby ti platili odborové príspevky?" Reuther odpovedal: "Henry, čo spravíš preto, aby si kupovali tvoje autá?"
Zo Slovenska peniaze odišli. Kúpna sil dvoch tretín obyvateľov je taká nízka, že si môžu dovoliť iba základné výdavky. Sme na prahu revolúcie v robotike, automatizácii, v umelej inteligencii. Pracovné miesta budú miznúť ešte rýchlejšie a ak budú nahradené, tak len slabo platenou prácou. Kúpna sila dvoch tretín spotrebiteľov chýba. Môžete podporovať podnikanie do zbláznenia, znižovať firemné dane, podporovať startupy, môžete inovovať koľko chcete, nalákať odborníkov z celého sveta a imigrantov z celej Afriky. Môžete sa postaviť aj na hlavu. Ale ak raz ľudia nemajú peniaze, nemajú si začo kúpiť vaše geniálne výrobky a služby. To je tá realita. Ak má Slovensko prosperovať, musia prísť do regiónov peniaze a väčšina tých peňazí tam musí zostať. Peniaze musia dostať spotrebitelia, lebo inak nakupovať nebudú. Nesmú ich minúť na mimoregionálny tovar, pretože znovu odtečú preč.
Kto vôbec rieši skutočný problém
A teraz mi ukážte program, ktorý problém rieši. Svetová banka? Pôžičky z MMF? Eurofondy? Groteska s názvom Plán na zlepšenie konkurencieschopnosti Európy? Nie je to len slovenský problém. Ešte väčšou zrážkou s realitou je, že klasické eurá v regióne neudržíte. Musí prísť doplnková internetová mena so špeciálnymi pravidlami. Rozhodne nie bitcoin, ani jeho klony.
Myslieť ako hospodár
Jednou z hlavných úloh vladárov bola odjakživa starosť o plné sýpky. Dnešní šéfovia miest a okresov zabudli na túto povinnosť a myslia ako politici. Ak má región prosperovať, musia znovu začať rozmýšľať ako hospodári. Rozmýšľať ako využívať miestne zdroje, ako zabezpečiť obyvateľom lacnejšiu energiu. U nás žije 1,2% obyvateľov Únie. Ale produkcia mlieka tvorí len 0,56% produkcie EÚ. Produkcia mäsa u nás tvorí len 0,11% z produkcie EÚ. Na Slovensku ryžujú štyri zahraničné obchodné reťazce a v tomto roku dorazil piaty. Ako to, že za 36 rokov sme sa nenaučili ani len predávať. Ak nezvládame také elementárne podnikanie ako poľnohospodársku produkciu, spracovanie potravín a ich predaj, je to potom ťažké.
Čo musí prísť
Naše najlepšie mozgy musia konečne akceptovať realitu. Tá je, čo treba neustále opakovať, nasledovná: z regiónov odchádzajú peniaze, eurá v regiónoch neudržíte, proti celosvetovej konkurencii, zvlášť čínskej, nemáme šancu, prichádza robotizácia, automatizácia a umelá inteligencia, ktoré nahradia pracovné miesta, nestačí podnikať, ak obyvatelia nemajú peniaze. Toto sú limity, medzi ktorými sa musíme hýbať. Trúfa si niekto na riešenia? Už sa teším na plný internet nápadov a vízií. Žartujem, samozrejme. Popieranie reality, výhovorky a zľahčovanie situácie prinesú len postupujúcu chudobu stále väčšieho počtu obyvateľov a ďalšie a ďalšie vlády extrému.
Všetky moje blogy nájdete na http://www.blog.bossaworld.com/
Reklama - Odporúčané weby:
https://www.belgof.sk/ - noviny celého sveta
https://www.bossaworld.com/ - Hygge Index a Project Bossa World
https://www.tatryana.sk/ - platforma pre mestá a obce. Hodnoťte starostov, hodnoťte kvalitu života v mestách a obciach, hodnoťte jednotlivé obchody.