Cestovanie vlakmi ŽSSK

Cestujete vlakmi spoločnosti ŽSSK? Nemyslím vlakmi IC, ani inými na trati Bratislava – Žilina –Poprad - Košice. Trate máme totiž aj inde.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

 Prvý problém na železnici som zaregistroval pri náhlej námraze na konci októbra 2012 na Spiši. Elektrické lokomotívy nemohli byť použité kvôli hrubej námraze na trakčnom vedení a ŽSSK nemali k dispozícii vhodné dieselové lokomotívy. Aj tak vyzerá / pre mňa nelogický / následok rozdelenia nákladnej a osobnej dopravy.

 Oveľa väčší problém však sledujem s nedostatkom vozňov od minulej jari. S kamennou pravidelnosťou kvôli výlukám mešká rýchlik R835 Tekov z Bratislavy do Banskej Bystrice. Keďže táto súprava sa v Banskej Bystrice len premenuje na REx 1783 Kráľova hoľa, tak už z Banskej Bystrice je vypravovaná s pravidelným meškaním cca 20 minút. Kedysi na tejto trase chodil dlhé roky známy Horehronec – išiel až z Prahy cez Bratislavu, Banskú Bystricu, Margecany až do Košíc, neskôr pokračoval až do Humenného. Ale je určite lepšie, „na zvýšenie komfortu“ cestujúcich, takú dlhú trasu rozkúskovať a prinútiť cestujúcich trocha si zašportovať pri prestupovaní, trocha im zvýšiť adrenalín pri počítaní minút meškania a dúfaní, že nasledujúci spoj nás počká.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vrcholom na tejto trase bolo cestovanie minulý piatok do Margecian a následne v nedeľu do Banskej Bystrice. V Mlynkoch bol neočakávaný presun na motorovú súpravu. Otázka na sprievodkyňu – čo sa deje? Odpoveď stála za to – nie sú vagóny...

 „Milým“ prekvapením bola aj nedávna cesta lokálkou na prekrásnej trase Brezno – Tisovec. Prečo je zamknuté WC? Už mesiac je zamrznutá voda, tak sa nemôže používať. Zázrak, že táto lokálka, na rozdiel od mnohých iných, ešte stále premáva. Dokedy?

 Priemerova vláda zaviedla cestovanie zadarmo pre študentov a dôchodcov. Prvým prekvapením bolo, že na vybavenie žiackej preukážky nestačí potvrdenie o návšteve školy, ale škola musí potvrdiť potvrdenie železnice, čiže miesto jednej návštevy stanice je potrebné absolvovať hneď dve, najprv po papierik, potom vybavovať preukážku. Druhým prekvapením bolo, že preukážka platí len do 30.6. Bez ohľadu na to, že aj absolvent strednej školy má štatút žiaka do konca prázdnin, čiže do 31.8., na železniciach majú svoje pravidlá.

SkryťVypnúť reklamu

Nie som pravidelný zákazník ŽSSK, ale už dosť dlho mám pocit, že niekto sa pomaly, ale isto, snaží zlikvidovať cestovanie železničnou dopravou. Lokálne trate sa rušia, kvalita je na úrovni minulého storočia, trpezlivosť cestujúcich je naťahovaná do nekonečna. Najdôležitejšie sú však nálepky - v prípade problémov privolajte sprievodcu, alebo volajte 158. Chcem vidieť, ako mi pomôže 50kg sprievodkyňa a kedy dorazí policajná hliadka do takého Nálepkova. Kašlite na meškanie, na zamrznutú vodu, na 4 prestupovania, kde ste ešte pred pár rokmi chodili priamo. Len sa neopovážte cestovať v zelenom tričku. Nie som Kotlebov volič, ale z médií mám pocit, že jeho tričká sú jediným problémom na železniciach.

Peter Staško

Peter Staško

Bloger 
  • Počet článkov:  13
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Neviem chodiť tak, že sa nedívam okolo seba a prehliadam veci, ktoré ma hnevajú, Ak môžem, snažím sa ich zmeniť.... Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu