Voľby verzus referendum

Prečo sa naši politici boja referenda, kde je jasná otázka, a na platnosť referenda je požadované 50% kvórum. Oproti tomu, voľby by boli platné, aj keď by sa ich zúčastnil čo len jeden volič.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)

 Nový rok otvoril náš ctený priemer návrhom hodným demokratického politika – aby európske štáty prestali s referendami na margo EÚ. http://www.hlavnespravy.sk/britsky-politik-zotrel-fica-zastavenie-referend-v-eu-je-utokom-na-demokraciu-reagoval-na-premierove-slova-o-zastaveni-referend/881054 Čoho sa tak bojí? Veď na Slovensku, za celú históriu jeho existencie, bolo platné iba jedno. Na druhej strane sa pred tromi rokmi zastrájal, že za jeho vlády bez referenda nevznikne na Slovensku žiadna základňa NATO. http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/329856-fico-by-zakladnu-nato-na-slovensku-nepripustil/ A aj bez akéhokoľvek referenda bolo tohto roku na Slovensku otvorené regionálne veliteľstvo NATO http://hnonline.sk/slovensko/896898-na-slovensku-bylo-otevreno-regionalni-velitelstvi-nato . Či toto veliteľstvo nie je základňou? Pripravované výcvikové stredisko na blackhawky na prešovskej vrtuľníkovej základni nebude základňa? Ahaa – v roku 2014 ešte nebol podplukovník.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Nechápem prečo musí byť pri referende kvórum. Veď otázka je jasne položená a každý svojou neúčasťou vyjadrí s ňou súhlas. Prečo nie je kvórum aj na voľby? Tam sa nevie do poslednej chvíle kto s kým a za koľko. Aj keď nám politici ešte deň pred voľbami drzo klamú, že s hentým do spolku nepôjdeme ani keby neviem čo a deň po voľbách je už všetko inak. Prečo nie sú voľby pri nižšej účasti ako 50% neplatné? No lebo by sa tak nikdy nedostali ku korýtkam v EÚ, vo VÚC.

 Nech nám politici vysvetľujú, akú krásnu demokraciu máme, no zo spôsobu volieb to tak nevyzerá. Voľby by boli platné aj keby bol odovzdaný len jeden jediný platný voličský hlas. Miesta na volebných kandidátkach si oligarchovia kupujú sponzorskými príspevkami. Keď by mali politici aspoň kus charakteru, tak by mená boli usporiadané podľa abecedy a počítali by sa len preferenčné hlasy. To by sa ale nedostali medzi vyvolených tí správni, resp. tí ľahko ovplyvniteľní by si asi nedokázali zapamätať okrem čísla volebného lístka aj čísla určené na krúžkovanie. Nech sa všetci smejú z Matoviča /nevolil som ho/, majú ho za šaša, ale on jediný mal „gule“ a sám seba dal na posledné miesto kandidátky. Áno, masíroval voličov cez svoje reklamné noviny, cez internetové kanály a sociálne siete. Ale predsa aj ostatní kandidáti si môžu masírovať svojich nádejných voličov, niektorí majú k dispozícii oveľa väčší mediálny priestor, možnosti, financie.

SkryťVypnúť reklamu

 Ako jedna stará myšlienka hovorí – ak by voľby mohli niečo zmeniť, už by boli dávno zakázané. Podľa môjho názoru budú voľby demokratické vtedy, keď nebude rozhodovať miesto kandidáta v zozname, ale len počet krúžkov, referendum vtedy, keď nebude obmedzené kvórom a pre vládu bude záväzné. Dovtedy je to len hra pre bohatých s veľkou kulisou.

 Pre mladšie ročníky, počas nedemokratického socialistického režimu poslanci federálneho zhromaždenia boli riadne zamestnaní, jeden deň v týždni sedeli v zhromaždení, bola im refundovaná ich mzda a cestovné, nemali žiadnych asistentov, kancelárie, paušálne náhrady a iné demokratické vymoženosti. Ešteže máme demokraciu a nemusíme si voliť len komunistov v jednej strane, či vlastne komunistov len v jednej strane....

Peter Staško

Peter Staško

Bloger 
  • Počet článkov:  13
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Neviem chodiť tak, že sa nedívam okolo seba a prehliadam veci, ktoré ma hnevajú, Ak môžem, snažím sa ich zmeniť.... Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu