Podnikanie po slovensky

Prečo mladí nechcú zostať pracovať na Slovensku?  Skúsenosti mojej dcéry z minulého roku so slovenským podnikateľským prostredím a slovenskými „podnikateľmi“.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (38)

Kedysi môj starý otec nastúpil ako 18-ročný do svojho prvého zamestnania a ako 60-ročný presne u toho istého zamestnávateľa išiel aj do dôchodku, s poctou, ako verný a spoľahlivý zamestnanec. V očiach takýchto ľudí musí dnešná mladá a stredná generácia vyzerať ako banda fluktuantov a nerozhodných ľudí. Ťažko sa im chápe, ako sa ľudia dokážu správať k svojím podriadeným, resp. zamestnancom. Keby mu mala jeho pravnučka rozprávať o svojich skúsenostiach, len by neveriacky krútil hlavou.

 Skúsenosť prvá:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Riadne výberové konanie, práca, ktorá ju bavila, dobrý kolektív, výplata načas. Po cca 4 mesiacoch krátka PN-ka. Keď mala prísť platba zo sociálnej poisťovne a dlho nechodila, dcéra ju urgovala na sociálnej poisťovni. Tam jej oznámili, že nič nedostane, lebo je neplatič. Aký neplatič? Veď ja nie som SZČO, ja mám riadnu pracovnú zmluvu. Po vydokladovaní zmluvy peniaze nabehli na účet. Čiže akosi pán „podnikateľ“ zabudol platiť odvody a nahlásiť zamestnanca. Návrat do práce, jedno ráno okamžitá výpoveď bez udania dôvodu s posmeškom, že za nevyplatenie odstupného môže podať trestné oznámenie. Vec už rieši právnik.

SkryťVypnúť reklamu

 Skúsenosť druhá:

 Riadne výberové konanie – v druhom kole zadanie pre konkrétneho zákazníka. Nástup, zaujímavá práca. Len s takým detailom, na vlastnom pc, s vlastným sw. Stále som si myslel, že základným znakom kapitalizmu je vlastníctvo výrobných prostriedkov podnikateľom. Po pár dňoch návrh – a nedali by ste od januára výpoveď, zaevidovali sa na úrade práce a pre mňa robili na dohodu alebo na živnosť? Výplatný termín, joooj, som zabudla vybrať peniaze z banky, zajtra sa tam stavím. Podobné zabudnutia trvali týždeň. Potom sa objavila poznámka – ale ja som od Vás nedostala faktúru. Akú faktúru??? Vy u mňa nepracujete na živnosť?? / Vo firme pracuje 6 ľudí /. No ale ja dnes odchádzam mimo Slovenska /20.12./. Horko-ťažko nabehli peniaze na účet 23.12. po X urgenciách. Najbližší nástup do práce 9.1. To máš dovolenku? Neviem, šéfka nám oznámila, že do práce máme dôjsť až vtedy bez vysvetlenia, či máme dovolenku, neplatené voľno, bez zadania práce na doma.

SkryťVypnúť reklamu

 Po takýchto skúsenostiach sa nedivím, že mládež húfne odchádza pracovať do zahraničia. Pán Fico, pán Richter, do kedy bude takto fungovať trh práce, do kedy môžu „podnikatelia“ vykrikovať – naháňajte si výplatu cez súd, vediac, že vymožiteľnosť práva je na Slovensku mizerná. Stále počúvame, koľko ľudí ušlo za Dzurindu za prácou do zahraničia. Lenže ani po 10 rokoch vlády Smeru sa akosi nevracajú a nasledujú ich ďalší, a už nie len za prácou, ale aj za štúdiom.

http://www.topky.sk/cl/10/1600673/Alarmujuce-cisla-o-Slovensku--Stava-sa-z-nas-cierna-diera--odliv-mozgov-nabera-na-obratkach

Peter Staško

Peter Staško

Bloger 
  • Počet článkov:  13
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Neviem chodiť tak, že sa nedívam okolo seba a prehliadam veci, ktoré ma hnevajú, Ak môžem, snažím sa ich zmeniť.... Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu