19.9. sme mali smutnú udalosť v rodine – úmrtie dedka. V nedeľu doobeda, cca hodinu pred omšou, sme sa vybrali na faru, na vybavenie náležitosti pohrebu. Farnosť spravuje LittLic. Jozef Píra. Neviem, čo ten titul znamená, ale dotyčného farského administrátora – ako je uvedené na stránke farnosti - nedokážem osloviť slušným oslovením pán farár, lebo tento „administrátor“ nie je v mojich očiach ani pán a už vôbec nie farár. Prečo ? Lebo tak, ako sa choval a podľa skúseností iných obyvateľov obce chová, sa normálny farár chovať nemôže.
Po príchode na faru a asi po treťom zvonení pri zamknutých dverách, nám otvoril pán v spodkoch, že čo si ho dovoľuje rušiť, keď sa modlí pred omšou a okrem iného sme ho vyrušili na toalete. Beriem, aj on je len človek a má svoje potreby. Po následnom objasnení našej prosby nás odbil, že on v nedeľu nepracuje a ani nemá na nás čas a nech prídeme v pondelok, alebo ešte lepšie v utorok. On na nás ani nemá čas, lebo má veľa práce a pripravuje hody. On už je človek vo veku / pre porozumenie ročník narodenia 1969 / a má svoje potreby. Akosi nepostrehol platné zákony, že pri pohrebe do zeme je nutné vykonať pohreb do 72 hodín od úmrtia a preto utorok bol posledným možným dňom pohrebu. Na naše naliehanie, že v utorok už musí byť pohreb, nám povedal, nech teda prídeme v pondelok 10,30 , ale ani o minútu neskôr, lebo sa s nami nebude ani baviť. Ešte sa nás vo dverách stihol spýtať, či máme pri sebe obhliadkový list. Na našu zápornú odpoveď vyštekol, že bez neho sa s nami nemá o čom baviť. To bolo poslednýkrát, čo sme tohto „administrátora“ videli. Zostali sme stáť ako obarení. Cestou z fary nás stretol kostolník, ktorý nám prisľúbil, že s ním skúsi ešte prehovoriť, aby sme mohli dojednať presný dátum a čas pohrebu ešte v tento deň. Zhruba o hodinu nám rozčúlený kostolník volal, že sa s „administrátorom“ sa nedá normálne rozprávať a pohreb by mal byť maximálne o 13.00, lebo nami požadovaný čas 15.00 je už veľmi neskoro. Tento termín bol vynútený skutočnosťou, že pohrebná služba mala iný pohreb o 13.00 30 km od našej obce. Viacerí obyvatelia obce nám následne odporučili, aby sme skúsili farára vo vedľajšej dedine, veď dedko mal aj tak trvalé bydlisko tam, a teda patrí do tej farnosti, aj keď rodinný hrob je vo farnosti „administrátora“
S malou dušičkou sme išli na faru vo vedľajšej obci. Tu nás srdečne privítal miestny farár ThDr. Ján Kundrík, PhD., ustrojený ako sa na nedeľu patrí, hneď nám poprial úprimnú sústrasť a vypočul si nás. Na deň, kedy sme chceli pohreb, už mal dohodnutú súkromnú vec v Košiciach, ale okamžite ju zrušil, aby mohol vykonať poslednú rozlúčku. Mali sme pocit, že sme v inom svete. Dvaja ľudia, dva kilometre, tá istá cirkev, a diametrálne odlišný prístup. So strachom sme mu povedali, že nemáme obhliadkový list, nakoľko tento sa nachádza v pohrebnej službe. S prekvapením nám odpovedal, že veď to je v poriadku a úmrtný list mu stačí doniesť aj pár dní po pohrebe. Obávali sme sa, aby „administrátor“ nerobil prieky, že PÁN farár pochováva v jeho farnosti, ale p. Kundrík nás ubezpečil, že on všetko zariadi. Týmto mu chceme veľmi poďakovať, lebo rozlúčka bola pekná a už nič nenarušilo pietny priebeh pohrebu.
Po pohrebe sme počuli veľa komentárov na „administrátora“
Že do kostola mu chodí maximálne 10 ľudí
Že spovede sú s komentárom – kto má počúvať také nezmysly, a ja nie som váš psychológ
Že na fare je prakticky nezastihnuteľný a ľudia už žiadali o zásah aj obecný úrad, aby mu určil úradné hodiny
Že je stále zamknutý na fare
Že môžeme byť radi za iného pána farára, lebo by možno pohreb ani nebol možný, keďže dedko nedostal posledné pomazanie
Takže ako medzi obyčajnými smrteľníkmi sú čierne ovce, tak aj medzi služobníkmi božími. Tento „administrátor“ určite nerobí dobrú prezentáciu svojej cirkvi a jeho nadriadení by podľa mňa mali zvážiť na jeho zotrvaní na tomto poste. Je zvláštne, keď v obci s takmer 1400 obyvateľmi sa na veľkej omši zúčastňuje 10 ľudí a ostatní radšej idú do susednej obce alebo do okresného mesta.
Aby som nebol osočený, že zneužívam osobné údaje „administrátora“, vychádzal som z verejne prístupných zdrojov :
http://www.dokostola.sk/farnost/pohronska-polhora