Úcta k histórii

Úcta k histórii a boj proti fašizmu V súčasnosti čím ďalej, tým viac počúvame o nutnosi nedopustiť oživenie fašizmu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Školopovinné deti posielame povinne v rámci dejepisu na exkurzie do Osvienčimu, v školách na besedy. Ale ako a kto sa v skutočnosti stará o pamätníky v našich mestách?

V Brezne boli kedysi kasárne, v ktorých ešte pred druhou svetovou vojnou sídlil 101. delostrelecký pluk. Kasárne boli v roku 2013 odpredané a následne zbúrané. Keď kasárne slúžili ešte svojmu pôvodnému účelu, okoloidúci mohli vidieť blízko hlavnej brány mohylový pamätník venovaný veliteľpvi posádky v rokoch 1943 – 1944, mjr.Samuelovi Sekurisovi, ktorý zahynul 6.4.1945 v koncentračnom tábore Mauthausen. Počas SNP velil delostrelectvu II.takticej skupiny.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

https://sk.wikipedia.org/wiki/Samuel_Sekuris

 Kasárne sa začali v roku 2015 búrať a tohto roku ich v auguste nahradilo unifikované nákupné centrum. Boli urobené parkové úpravy, nasiaty trávnik, kopec dlažby, neóny. A kam sa podela mohyla?? Našiel som ju. V kríkoch, za dosiaľ nezbúranými štábnymi budovami bývalých kasární. Našiel som tam ešte jednu pamätnú dosku s menami 3 príslušníkov útvaru z roku 1944. Bol som zhrozený zo stavu týchto památníkov a tak som skúsil napísať na sekretariát SZPB do Bratislavy aj do Banskej Bystrice a zároveň aj na mestský úrad v Brezne. Odpoveď z MÚ v Brezne mi prišla do 15 minút, aj napriek tomu, že bola nedeľa! O stave vedia a mohyle pripravujú dôstojné miesto vedľa hlavnej cesty, len čakajú na súhlas SSC. Zo SZPB mi do dnes nikto neodpovedal. A to som si naivne myslel, že takéto veci by mohli a mali zaujímať práve túto organizáciu.

SkryťVypnúť reklamu

 Myslím, že títo hrdinovia si stále zaslúžia našu úctu a svoje hodnosti. Nie tí “hrdinskí” kapitáni a plukovníci za bozkávanie svojich výložiek, za potľapkávanie sa na oslavách a vytĺkanie politického kapitálu z naučených fráz.

Mohyla detail
Mohyla detail (zdroj: pst)
Tabuľa
Tabuľa (zdroj: pst)
Peter Staško

Peter Staško

Bloger 
  • Počet článkov:  13
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Neviem chodiť tak, že sa nedívam okolo seba a prehliadam veci, ktoré ma hnevajú, Ak môžem, snažím sa ich zmeniť.... Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu