Môj príbuzný - strom

Teraz pravdepodobne rozmýšľate nad tým, ako to myslím. Mám na mysli jeden konkrétny strom? Strom, ku ktorému mám nejaký emocionálny vzťah? Alebo snáď verím  tomu, že sa doň vtelila duša nejakého môjho známeho či príbuzného? Nič z toho nie je správne. Ešte je tu možnosť, že mám na mysli celé zastúpenie stromov a že patrím ku druidom alebo niečo podobné. No nie je to tak. Skrátka a dobre, myslím to z čisto biologického hľadiska. Jednoducho som biologicky príbuzní so stromami.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Aby som bol presnejší. My všetci sme príbuzní so stromami. Dospel som k tomuto názoru v období, keď som sa tak trochu hrabal v taxonómii (klasifikácii organizmov do tried, radov, čeľadí atď.). Dúfam, že nemusím vysvetľovať, že sme príbuzní s každým zvieraťom. Biologicky evolučne sme sa vyvíjali zo spoločného prapredka, od ktorého sa stále odvíjali ďalšie konáriky nášho spoločného stromu života. Ale nesmieme zabudnúť ani na našich vegetatívnych súkmeňovcov. Stromy a rastliny patria tiež na ten strom života. Akurát ich „vetva“ sa odčlenila oveľa oveľa skôr a tak to potom aj vyzerá. Pravidlo stromu života znie: „Čím skôr sa oddelíš tým viac budeš nakoniec odlišný od ostatných.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Príklad. A tak sa stalo, že v „mláke“ na zdanlivo opustenej planéte bez života (teraz mám na mysli našu Zem), sa premávali stovky a tisícky a stovky tisíc mixotrofných mikroorganizmov podobných, dajme tomu, červenoočku (kto ho nepozná tak si ho vygooglite). Skrátka ide o organizmy, ktoré majú schopnosť prijímať látky potrebné pre život z vonkajšieho prostredia (heterotrofné), ale keď „chcú“ (nemyslite si, že sa tak rozhodli. Skrátka tam už nebolo čo „jesť“), tak si ich môžu vytvoriť sami, pretože ich telo môže obsahovať chlorofyl (autotrofne). A tak sa jeden z potomkov takéhoto organizmu začal živiť prevažne heterotrofne, lebo mal čo jesť a druhý autotrofne lebo sa ocitol v prostredí, v ktorom si živiny musel vytvárať sám. Takto to fungovalo istú chvíľu a organizmy sa postupom času prestali podobať jeden druhému. Prešlo zopár miliónov rokov a booom. Z heterotrofných organizmov sa vyvinuli živočíchy a z autotrofných rastliny čiže aj stromy. Logicky, tvory, ktoré si vedeli vyrobiť potrebné látky sami, nemali potrebu pohybovať sa a naopak tvory, ktoré touto schopnosťou nedisponovali sa museli za potravou presúvať. A tak keď sa na to pozrieme rodokmeňom naspäť, úplne na samý začiatok, ďaleko za vášho pradedka či prababku, preskočíme ešte aj spoločného predka človeka a primátov, opíc, cicavcov atď. atď. až sa dostaneme ku spoločnému predkovi človeka a stromu. Či?

SkryťVypnúť reklamu

Viem, že sa to môže zdať ako hlúpy výmysel, rozprávka, ako rúhanie alebo iná opovrhnutia hodná činnosť, ale veď to tvrdím ja, tak o čom sa to tu vlastne bavíme, čo som nejaký blázon? Skrátka už sa nepozerám na stromy rovnakými očami ako doteraz. A to som ešte nezačal písať o hubách a ďalších organizmoch, o ktorých to platí rovnako. :D

Vladimír Štecák

Vladimír Štecák

Bloger 
  • Počet článkov:  8
  •  | 
  • Páči sa:  2x

No v prvom rade som človek. Z evolúcie nám ďalej vyplýva, že som určite už vzpriamený, zručný a mal by som byť aj rozumný. Či je to tak, časom uvidíme... Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

145 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu