BENDOSZKA WIELKA - ku krížu z Oščadnice cez Veľkú Raču a späť

Neskoroletná turistika Kysuckými a Żywieckimi Beskydami - cez Veľkú Raču ku krížu na Bendoszke Wielkej (PL) a späť

BENDOSZKA WIELKA - ku krížu z Oščadnice cez Veľkú Raču a späť
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Kysucké a na ne nadväzujúce Żywiecke Beskydy (Beskid Żywiecki) sú pohoria, ktoré sa rozprestierajú na oboch stranách slovensko-poľskej hranice na severozápade Slovenska. Mnohí z Vás možno poznajú najvyšší vrchol Kysuckých Beskýd - Veľkú Raču s vrcholom vo výške 1236 m n.m. Týči sa nad obcou Oščadnica priamo na štátnej hranici a na jeho vrchole sa nachádza vyhliadková plošina daná do užívania už v roku 1995, či horská chata (oba objekty sú na poľskej strane hranice). Je to obľúbený cieľ turistov a na jej vrchol vedie viacero značených turistických chodníkov zo Slovenskej i Poľskej strany. Z vrcholu sú nádherné celokruhové výhľady do troch štátov - Slovenska, Poľska i Česka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dnes ale nebudem písať o turistike na vrchol Veľká Rača (aj keď výstup na tento vrchol bol súčasťou), ale o inom vrchole, ktorý sa nachádza v Żywieckych Beskydoch a kríž na jeho vrchole je z Veľkej Rače pekne viditeľný. Vrch Bendoszka Wielka je so svojou nadmorskou výškou 1144 m n.m. jeden z vrcholov poskytujúcich podobné celokruhové výhľady ako Veľká Rača. Na jeho vrchole sa od roku 2020 týči 23,5 m vysoký "Jubileuszowy Krzyż Ziemi Żywieckiej" a kúsok pod jeho vrcholom sa tiež nachádza horská chata na Przegibku. Video z tejto turistiky (vrátane 3D vizulizácie trasy na konci videa) si môžete pozrieť v odkaze na YouTube nižšie a ďalej pod odkazom je text ktorý výlet popisuje, spolu so súvisiacimi videami.

SkryťVypnúť reklamu

Veľká Rača, aj Bendoszka Wielka, spolu s horskými chatami Wielka Racza a na Przegibku sú tiež vhodným cieľom pre zberateľov turistických vizitiek (Wander-Card), nakoľko sú k nim vydané vizitky číslo PL-1595 Wieża widokowa na Wielkiej Raczy, PL-1594 Schronisko PTTK na Wielkiej Raczy (2 verzie), PL-692 Jubileuszowy Krzyż Ziemi Żywieckiej na Bendoszcze Wilekiej a PL-693 Schronisko PTTK na Przegibku.

Nápad využiť Veľkú Raču ako zastávku pri cezhraničnej turistike nás prepadol pri našej návšteve Veľkej Rače v máji 2023 (viď video) a priamo na vrchole sme si vtedy vyhliadli aj cieľ - čiže Bendoszku Wielku.

SkryťVypnúť reklamu

K samotnej realizácii sme sa nakoniec dopracovali v septembri.

Túru sme začali 10. septembra 2023 na parkovisku v Oščadnici-Dedovke. Na hrebeň sme na rozdiel od mája nešli po turistickej značke (žltá 8541 a zelená 5542) cez Zadedovú, ale vzali sme to po žltej cyklotrase (8432), ktorá nás doviedla asi do polovice svahu pod lanovku a ďalej sme sa štverali po zjazdovke. Na hrebeni sme sa dlho nezdržiavali, nakoľko sme tam boli už mnohokrát a pokračovali po zelenej značke (5542) ďalej na Veľkú Raču.

Vrchol Veľkej Rače moc popisovať nebudem, základné informácie sú v úvode a viac ako slová asi povedia pohyblivé obrázky - v tomto prípade vyhliadková plošina z mája 2023 a zábery z dronu z aktuálneho výstupu.

SkryťVypnúť reklamu

Z poľskej strany vedie na vrchol žlto značená turistická trasa Rycerka Górna Kolonia – Wielka Racza. Táto turistická trasa má dĺžku 5,9 km (my sme z nej ale zišli o niečo skôr) prevýšenie približne 550 m a v údolí začína v obci Rycerka Gorna, časť Kolonia a končí priamo pri chate pod vrcholom. Po tejto trase sme teda začali klesať. Spočiatku ide cesta cez les, kde bol aj napriek slnečnému počasiu príjemný chládok. Ale po niekoľkých stovkách metrov sa cesta začala vinúť po úbočí kde bolo stromov a tieňa čoraz menej a naviac sa stávala dosť kamenistou s veľa voľnými kameňmi, takže si človek musel dávať pozor kam stúpa. Trasa je naviac veľmi frekventovaná nie len pešími turistami (takto predpoludním sme boli jediní čo išli smerom dolu, všetko išlo opačným smerom), ale aj cyklistami. Z jednej strany cesty je svah na hrebeň Veľká Rača - Uplaz, z druhej strany hlboké doliny Rycerskeho potoka a jeho prítokov, cez ktoré sú pekné výhľady na divočinu Żywieckych Beskýd. Po približne troch kilometroch zostupu sme vizuálne identifikovali aj kríž na Bendoszke Wielkej, ale po chvíli opäť zmizol za horizontom. Lesná cesta končí približne po 4 km napojením na asfaltovú komunikáciu v obci Wielka Racza. Tu sa nachádza aj oficiálne parkovisko s altánkom, ktoré využívajú turisti smerujúci na Veľkú Rači z Poľskej strany. Okrem tohto parkoviska sú tu k dispozícii aj platené parkoviská, ktoré prevádzkujú miestni na svojich súkromných pozemkoch, či občerstvenie (toto je dôležité najmä v nedeľu, kedy sú bežné obchody v Poľsku až na výnimky zatvorené).

Od parkoviska sme pokračovali po asfaltovej ceste približne 800 m na križovatku v Rycerke Gornej, kde je aj zastávka autobusu. Pri moste cez potok Rycerka je možnosť pozrieť nejakého toho pštrosa a stádo prasiatok v záhrade (videli sme ich aj pri našej druhej ceste v septembri 2024, takže nešlo pravdepodobne o jednosezónnu záležitosť). Na križovatke sme odbočili na zelene značenú trasu Rycerka Górna Kolonia - Rycerka Dolna k chate na Przegibku. Táto trasa je zároveň aj cyklotrasou, hoci sa neskôr od seba oddeľujú. Po približne 400 m značená turistická a cykloturistická trasa opúšťa asfalt a pokračujeme doľava po lesnej ceste s miernym stúpaním cez les po úbočí doliny. Odbočenie sa nedá prehliadnuť, nakoľko sa tu nachádza aj parkovisko (neviem či oficiálne, ale je aj na mapách google).

Lesná cesta mierne stúpa a les tu na začiatku poskytuje príjemný chládok. To ale približne po 400 m končí a opäť sa objavujú výhľady. Cesta stúpa po úbočí nad dolinou potoka Ciapkov, na ktorého druhom brehu sa dvíhajú svahy Koliskeho Groňu. Dole v údolí je možné vidieť oficiálne kempovacie miesto s altánkom (hoci bez sociálneho zázemia) - to sme využili pri našej ďalšej návšteve tejto oblasti na prelome augusta a septembra 2024. Pri kochaní sa výhľadmi treba ale dávať pozor na značenie - zelená značka sa v jednej zákrute odpája od cyklotrasy. Zatiaľ čo cyklotrasa pokračuje po poľnej ceste, zelená značka odbočuje na chodník smerom doľava a postupne stúpa po úbočí Bendoszky Wielkej do výšky 1050 m n.m. My sme si odbočenie nevšimli a pokračovali po cyklotrase viac ako pol kilometra a potom sme sa na turistickú značku trmácali nepríjemne strmou, kamenistou a hlavne rozpálenou zvážnicou. Do nášho cieľa by sme sa síce dostali aj po cyklotrase - obe značky sa spolu spájajú práve pri chate na Przegibku, naviac na cyklotrase - ako sme reálne zistili pri ďalšej návšteve - je aj zdroj vody, ktorá nám pomaly už dochádzala. My sme teda vystúpili späť na zelene značenú turistickú trasu a pokračovali po nej. Chodník je vcelku príjemný, žiadne nepríjemné stúpania, opäť pekné výhľady a slnko - pretože ide po južnom úbočí a stromov okolo moc nie je. Zámer bol dosiahnuť modrú turistickú trasu Sól - przełęcz Przegibek - tá totiž spája chatu na Przegibku s vrcholom Bendoszka Wielka - a ďalej pokračovať po tejto modro značenej turistickej trase doľava na vrchol Bendoszka Wielka.

Človek mieni, osud mení. Podľa mapy a GPS sme boli asi 25 m od modrej trasy, keď sme narazili na peknú lesnú cestu smerujúcu pod vrchol Bendoszka Wielka. Aj napriek tomu, že sme nevideli modrú značku, tak sme sa rozhodli pokračovať tejto ceste, keďže podľa mapy mala ísť modrá značka práve po lesnej ceste a rozdiel som považoval za chybu určenia polohy. Čo bola ale chyb, nakoľko po pár sto metroch sa cesta začala odkláňať úplne inde, hoci sme z nej videli už kríž. Konzultácia s mapou, vytýčenie nového smeru a niekoľkominútové predieranie sa malinčím nás ale nakoniec doviedlo na tú správnu trasu. V ten deň sme ale neboli jediní, ktorí mali problém s identifikáciou tej správnej cesty. Ale konečne nájdená modrá značka nás teda opäť viedla po kamenistej poľnej ceste, ktorá miestami poskytovala pekné výhľady - aj na Veľký Rozsutec (aspoň čo som identifikoval na prvý pohľad) - a po asi 300 m sme boli pod krížom na vrchole.

Bendoszka Wielka je vďaka svojmu nezalesnenému vrcholu a výške dobrým vyhliadkovým miestom. Poskytuje pekný výhľad na Żywiecke Beskydy, časť Sliezskych Beskýd (v okolí Baranej Gory) a tiež na Krivánsku Malú Fatru. Na vrchole bol v roku 2000 vztýčený kovový Jubilejný kríž regiónu Żywiec (Jubileuszowy Krzyż Ziemi Żywieckiej) vysoký 23,5 m (niektoré zdroje udávajú výšku 22,5 m), ktorého základný kameň posvätil v roku 1999 pápež Ján Pavol II. v Krakove. Vedľa kríža je vyhliadkový altánok v ktorom je aj doska s vyobrazením vyhliadkovej panorámy s popisom vrcholov a v okolí je aj niekoľko lavíc na sedenie.

Na cestu späť sme zvolili rovnakú trasu ako na príchod - samozrejme už bez omylov. Len sme si ešte odskočili do chaty na Przegibku v naivnej viere, že si tam dáme nejaké to občerstvenie (pivko). Tento nápad nás prešiel hneď potom, ako sme zistili koľko ľudí tam prišlo s rovnakým cieľom ako my, takže sme to otočili a smädní sme vyrazili späť do údolia. Cestou po zelenej značke sme narazili na niekoľko zurčiacich malých potôčikov s vcelku chutnou vodou, ale skutočné osvieženie sme si dopriali až vo Wielkej Raczy, kde sme si v jednom záhradnom "bufete" kúpili balenú vodu - a dokonca tam brali karty. Výstup na Veľkú Raču po nejakých 20 km v nohách bol dosť únavný, hoci cesta už bola v tieni. A tiež jednotvárny - a tak ako ráno, aj podvečer sme išli presne opačným smerom ako všetci ostatní. Chata na Veľkej Rači už bola takmer prázdna, rovnako ako celý vrchol. Dal som si konečne pivko, pozreli si podvečerné výhľady z Veľkej Rače a vyrazili na cestu na parkovisko v Dedovke rovnakou cestou, ako sme ráno išli hore. Kým sme zišli dole, tak zapadlo aj Slnko a k autu sme prišli už za šera.

Celá trasa aj s blúdením a prestávkami na občerstvenie, oddych, fotenie, filmovanie a dronovačky nám trvala 10,5 hodiny a prešli sme 31,6 km s prevýšením 1599 m. Aspoň tak to vyhodnotila aplikácia.

Štefan Bukovan

Štefan Bukovan

Bloger 
  • Počet článkov:  52
  •  | 
  • Páči sa:  61x

Blog venovaný histórii a súčasnosti vojenstva, vojenskej techniky, ale aj turistike a ďalším oblastiam, čo ma práve napadnú. Zoznam autorových rubrík:  Obrana a vojenstvoTuristické atrakcie a podobneZvieratáNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Marcel Rebro

Marcel Rebro

135 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu