Staré Šance (Svrčinovec)

Staré Šance (Svrčinovec)
Staré Šance (Zdroj: Štefan Bukovan)
Písmo: A- | A+

Slovensko je bohaté na historické pamiatky. Niektoré sú zachované, mnohé sú všeobecne známe. Ale sú tu aj iné, menej známe a menej zachovalé. Jednu takúto pamiatku na historické udalosti som prednedávnom navštívil.

Staré Šance (Alte Schanze) - súčasť pohraničného opevnenia Tešínskeho kniežatstva na hraniciach s Uhorskom budovaného od začiatku 16. storočia. Zvyšky pohraničného opevnenia v súčasnosti ležia na území troch štátov - SR. ČR a Poľska. Okrem Starých Šancov bol systém tvorený opevneniami Malé Šance (Kleine Schanze, dnes hraničná obec Hrča - ČR), Volské šance (Ochsen Schanze, pri obci Koniakow v Poľsku) a najväčšia pevnosť Veľké šance ( Grosse Schanze, dnes v katastrálnom území obce Mosty - ČR).
Staré Šance dnes ležia v katastri obce Svrčinovec na vrchole kóty 634 m, v miestnej časti Valy. Súčasťou opevnenia Staré šance sú aj zvyšky zemných valov v katastroch obcí Čierne a Skalité.

Výstavba opevnenia Staré šance sa začala už v roku 1529, práce pokračovali do roku 1578 (keď boli dokončené murované stavby). Hlavnou úlohou opevnenej línie bola ochrana územia pred Tureckými nájazdami z územia vtedajšieho Uhorska.
Pôvodná fortifikácia bola v tvare štvorhranu, ktorý bol obohnaný zemným valom a opevnený drevenými palisádami a priekopami. Posádka obývala drevené budovy vo vnútri opevnenia, súčasťou bola aj drevená kaplnka. Opevnenia boli doplnené zásekmi zo stromov. Pevnosť bola zničená v roku 1639 po nájazde a obnovená tešínskou kňažnou Alžbetou Lukréciou v roku 1642. V 60-tych rokoch 17. storočia posádku tvorilo okolo 100 mužov.
Po konsolidácii situácie v Uhorsku po roku 1792 bola pevnosť postupne opustená a schátrala. Dnes sú v lesíku viditeľné len nízke zvyšky valov a takmer zasypané priekopy. Ale pri troche fantázie sa dá predstaviť pôdorys opevnenia.

Ako sa k Starým Šanciam dostať? Nie je to zložité, pretože zvyšky pevnosti sa nachádzajú hneď vedľa značeného turistického chodníka, aj cyklotrasy. V tomto prípade ide o zelene značený turistický chodník č. 5557 ([Z] Šance, škola - Chata Studeničný) a rovnako zelene značenú cyklotrasu č. 5444 (Mosty u Jablunkova - Svrčinovec (SK, žst.)). Ani jedna z trás nie je náročná (aspoň na úseku po ktorom sme sa pohybovali).

Staré Šance sme navštívili 15. septembra rámci okruhu so začiatkom a koncom na Rakovej - prvý úsek po Cyklotrase vzájomnosti (č. 8464) od kostola po kríženie s Kysuckou cyklomagistrálou (č. 005), následne sme sa po magistrále presunuli k odbočke na Megoňky, kde sme odbočili na modro značenú cyklotrasu NS cyklo - Geopark Megoňky - Šance, smerujúcu cez osadu Šance k pevnosti Veľké Šance a potom späť na Slovensko (zo Šancí je tento náučný chodník súbežný so zelene značenou cyklotrasou č. 5444 a turistickým chodníkom č. 5557). V Návštevníckom centre Veľké Šance sme sa oboznámili s históriou tohto pohraničného opevnenia (samozrejme že kto chce, tak si informácie nájde aj na internete) a poprechádzali sme sa po tom, čo z objektu zostalo (v čase návštevy sa čistila časť priekop od nánosov, takže niektoré informačné tabule v priekope neboli dostupné). Pri spätnom prekročení štátnej hranice sme sa držali vľavo na zelenej značke ktorá nás doviedla až k Starým Šanciam. Je tu možnosť posedenia na lavičke, ale čo mi chýbalo bola nejaká informačná tabula, ktorá by bližšie popisovala čo to vlastne je (možno som zle hľadal, alebo bol z nesprávnej strany?) aj so zákresom zachovaných zvyškov valov do mapy. Nepripravený človek sa objaví v lesíku, kde sú nejaké násypy a priehlbiny a v susedstve je lúka s vysielačom. Nepokračovali sme ďalej do Svrčinovca, ale vrátili sa späť na NS cyklo - Geopark Megoňky - Šance, po ktorej sme pokračovali do Milošovej. Tu sme odbočili na Kysuckú cyklomagistrálu, ktorá nás doviedla do Čadce a odtiaľ sme sa okolo rieky Kysuce vrátili spať na Rakovú (a pokračovali domov). Okruh mal cca. 35 km, najnižší bod trasy 407 m.n.m., najvyšší bod trasy 624 m.n.m. Celý okruh vedie po spevnených komunikáciách.

P.S.: použil som odkazy na popisy turistických chodníkov a cyklotrás na stránku oma.sk, stručná história pevnosti je text, ktorý som pred rokmi zavesil k heslu Staré Šance na portál www.valka.cz.

Skryť Zatvoriť reklamu