Obranný priemysel a ozbrojené sily vo svete (25) –11.10.-20.10.2021

Niekoľko udalostí zo sveta ozbrojených síl a obranného priemyslu, ktoré ma zaujali počas uplynulého obdobia u našich susedov, aj vo vzdialenom zámorí na zemi, na vode, vo vzduchu i pod vodou - druha októbrová dekáda 2021.

Obranný priemysel a ozbrojené sily vo svete (25) –11.10.-20.10.2021
Kuvajtský Eurofighter Typhoon na letisku výrobného závodu počas testov 15.10.2021 (Zdroj: Alessandro Maggia)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

12.10.2021, Rusko

Do výzbroje Ruského námorníctva bola oficiálne zaradená ďalšia stíhacia útočná ponorka Projektu 636.3, druhej výrobnej série - B-602 Magadan. Slávnostný ceremoniál vztyčovania zástavy prebehol v areáli Admiralitných lodeníc v Petrohrade, kde sa stavba ponorky realizovala.  V ďalšom období bude pokračovať výcvik posádky tak, aby po dosiahnutí operačnej pripravenosti sa ponorka mohla presunúť k Tichomorskej flote, pre ktorú je určená. Ponorky Projektu 636.3 (alias 06363) sú stíhacie útočné ponorky určené na vyhľadávanie a ničenie ponoriek a hladinových plavidiel protivníka. Sú vyzbrojené šesticou torpédometov kalibru 533mm, pre ktoré majú zásobu 18 torpéd, alebo 24 mín. Raketovú výzbroj tvorí ponorkový komplet Kalibr PL s protilodnými raketami 3M54K, alebo raketami s plochou dráhou letu 3M14K použiteľný aj proti pozemným cieľom (počet rakiet sa líši podľa zdrojov, niektoré udávajú 4 rakety, iné 6 rakiet, ale napr. pri útokoch na ciele v Sýrii je ponorkám tejto triedy prisudzovaných aj 7 až 14 úderov riadenými strelami v rámci jednej aktivity). Ponorky s dĺžkou 73,8 m a výtlakom pod hladinou 3950 t dosahujú max. rýchlosť 37 km/hod a môžu operovať až do hĺbky 300 m. Magadan je deviatou ponorkou tohto typu. Prvých šesť ponoriek určených pre Čiernomorskú flotu bolo postavených v rokoch 2010-2016. Stavba ďalších šiestich ponoriek sa začala v roku 2017 a sú určené pre Tichooceánsku flotu. V súčasnej dobe sa prvé dve ponorky tejto série (VolchovPetropavlovsk-Kamčatskij) presúvajú k flotile a k 18.10.2021 kotvili v prístave Kolombo na Srí Lanke a 3 sú vo výstavbe. V roku 2020 bol podpísaný kontrakt na výstavbu trinástej ponorky tejto triedy, určenej pravdepodobne pre Baltskú flotu.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 

13.10.2021, Rusko

Agentúra TASS informovala o zaradení prvého brigádneho kompletu protilietadlového raketového systému S-500 do služby u vojsk. Kompletom S-500 bola vyzbrojená protilietadlová raketová brigáda 15. armády špeciálneho určenia Vzdušno-kozmických síl Ruskej federácie, ktorej úlohou je protivzdušná obrana Moskvy a Centrálnej ekonomickej oblasti. Ide pravdepodobne o brigádny komplet zostavený z prototypových jednotiek, na ktorých sa realizovali vojskové skúšky, nakoľko zmluva na sériovú produkciu systémov  S-500  bola podpísaná len v júli 2021 a prvé dodávky sú očakávané až v roku 2022.  

Skryť Vypnúť reklamu

 

13.10.2021, USA

Na konferencii AUSA 2021 bol predstavený perspektívny pozemný samohybný raketový systém stredného a kratšieho doletu pre Pozemné sily USA vyvíjaný v rámci programu MRC (Mid-Range Capability). Komplet s názvom Typhoon je postavený na využití technológií používaných námorníctvom – rakiet Tomahawk a Standart SM-6 spoločnosti Raytheon a vertikálneho odpaľovacieho zariadenia Mk. 41.  Mobilné odpaľovacie zariadenie Typhoon používa štvoricu vertikálnych odpaľovacích zariadení Mk. 41 umiestnených na trojnápravovom návese, ktorý je ťahaný ťahačom. Podmienkou pre vývojárov je to, že rakety používané v komplete Typhoon musia byť identické s tými, ktoré používa námorníctvo, takže všetky zmeny potrebné pre ich implementáciu na pozemné odpaľovacie zariadenie musia byť realizované len v odpaľovacom zariadení, prípadne v systéme riadenia paľby. Použitie odpaľovacieho zariadenia Mk. 41 má do budúcnosti umožniť použitie aj iných kompatibilných rakiet z výzbroje námorníctva v podmienkach pozemných síl. Prototyp nového kompletu by mal byť dokončený a otestovaný najneskôr do konca roku 2023, pričom podľa prezentovaných plánov by prototypová batéria mala byť do výzbroje pozemných síl zaradená už v septembri 2023. Palebná batéria kompletu Typhoon má byť tvorená štvoricou prívesových odpaľovacích zariadení ťahaných ťahačmi Oshkosh HEMTT A4 M983A4 Patriot (8x8) (teda obdobná konštrukcia ako v prípade odpaľovacích zariadení PLRK Patriot, či hypersonických rakiet LRHW), komunikačné vozidlo BSV (HMMWVs jednonápravovým prívesom), veliteľské stanovište BOC (inštalované v skriňovej nástavbe na trojnápravovom návese ťahanom ťahačom 8x8) a niekoľko návesových nabíjacích navesových prepravníkov s ťahačmi 6x6.

Skryť Vypnúť reklamu

 

15.10.2021, Kuvajt

Vo výrobnom závode spoločnosti Leonardo v Torino-Caselle Nord sa začali letové testy prvých dvoch dokončených lietadiel Eurofighter Typhoon určených pre Kuvajtské vzdušné sily. Ide o lietadlá v.č. KT001 a KT002 v dvojmiestnom prevedení. Kuvajt si v apríli 2016 objednal 28 lietadiel Eurofighter Typhoon (z toho 6 dvojmiestnych) u talianskej spoločnosti Finmeccanica (dnes Leonardo) v celkovej hodnote 8,7 miliardy dolárov (vrátane výcviku personálu a balíka logistickej a operačnej podpory). Výroba lietadiel sa začala v októbri 2018, pričom dodávky boli plánované na roky 2020-2023. Oproti plánu je ale výroba oneskorená, k čomu prispelo oneskorenie vývoja a testovania Kuvajtom požadovanej konfigurácie a prvé 3 lietadlá sa mimo výrobných hál objavili až v apríli 2021. Predpokladá sa že prvé lietadlá by mali byť Kuvajtu odovzdané po skončení letových skúšok v roku 2022. Verzia pre Kuvajt je zatiaľ najpokročilejšou verziou Tajfúnu a patrí do série Tranche 3b. Ako prvé sú vybavené novým rádiolokátorom Captor E-scan s aktívnym fázovým poľom. Lietadlá tiež umožňujú používať zameriavacie a navigačné kontajnery Lockheed Martin Sniper. Pre bojové úlohy plánuje Kuvajt lietadlá vyzbrojiť riadenými strelami MBDA Storm Shadow, Brimstone a širokou škálou protilietadlových riadených rakiet. V rovnakom období ako lietadlá Eurofighter Typhoon si Kuvajt objednal aj dodávku lietadiel F/A-18E (22 ks) a F/A-18F (6 ks) z USA. Ich dodávky mali prebiehať od januára 2021, ale v súčasnej dobe sa termín posunul na koniec roku 2021, aj keď na rodziedl od Eurofighter Typhoon je časť lietadiel F/A18E/F pre Kuvajt už vyrobená.

Skryť Vypnúť reklamu

 

19.10.2021, Kórejská ľudovodemokratická republika

Akadémia národnej obrany realizovala skúšobné odpálenie novej balistickej rakety z paluby ponorenej ponorky. Raketa bol odpálená v priestore námornej základne Sinpo na východnom pobreží KĽDR smerom nad Japonské more. Vzhľadom k nízkej trajektórii letu dopadla na hladinu zhruba po 600 km letu. Na odpálenie rakety bola použitá ponorka 8.24 Yongung (analytikmi západných štátov označovaná ako Sinpo-B, resp. trieda Gorae). Táto ponorka bola aj v minulosti použitá na testy rakiet, napr. 14.08.2016 bolo z jej paluby realizované prvé odpálenie balistickej rakety Pukkuksong-1. Podľa zverejnených fotografií má balistická raketa menšie rozmery ako staršie severokórejské rakety Pukkuksong-1 a Pukkuksong-3 a skôr sa približuje k juhokórejskej rakete Hyunmoo 4-4, testovanej v prvej polovici septembra 2021.  Zmenšovanie rozmerov balistických rakiet je pre KĽDR dôležité z hľadiska možností ich ponoriek. Ponorka z ktorej prebehlo odpálenie rakety má iba jedno silo, schopné odpáliť raketu veľkosti Pukkuksong-1 a Pukkuksong-3 a novostavané ponorky (Sinpo-C) s výtlakom okolo 3000 ton majú tieto silá 3. Obdobné juhokórejské ponorky disponujú 6 až 10 silami pre rakety Hyunmoo 4-4. Zmenšenie rozmerov rakiet by umožnilo aj severokórejskej flotile navýšiť počty použiteľných balistických rakiet na ponorkách, aj keď s menším doletom, ktorý by ale stále umožnil zasiahnuť ciele v Japonsku, alebo na celom Kórejskom poloostrove.

 

 

 

Zdroje:

 

 

Štefan Bukovan

Štefan Bukovan

Bloger 
  • Počet článkov:  29
  •  | 
  • Páči sa:  18x

Snažím sa orientovať vo svete vojenských technológií minulosti a súčasnosti a histórii vojenstva všeobecne. Zoznam autorových rubrík:  Obrana a vojenstvoZaujímavostiNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

5 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

2 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

3 články
Skryť Zatvoriť reklamu