Prvú otázku si už položili mnohí, ale fundovanú odpoveď som dodnes nepočul. Takže ju položím opäť. Prečo časť politikov vysvetľuje zavedenie progresívnej dane tvrdením, že ľudia s vyššími príjmami by mali platiť vyššie dane? Veď ak človek s ročným príjmom 100.000 zaplatí do štátnej pokladnice 19.000, tak človek s príjmom 1.000.000 by mal logicky zaplatiť 190.000. Je 190.000 viac alebo menej ako 19.000? Podľa mňa viac, tak prečo niektorí tvrdia, že to je inak?
Na druhý problém spojený s daňami z príjmov fyzických osôb by som sám neprišiel. Ani z médií som sa zatiaľ o ňom nič nedozvedel. Človek s platom vysokoškolského učiteľa zrejme na podobné úvahy sám od seba nepríde, iba ak okolo seba stretáva ľudí, ktorí podobný problém riešia každý rok.
Drvivá väčščina ľudí s tzv. vyššími príjmami sú živnostníci. Živnostník však do daňového priznania len zriedkakedy uvedie svoj skutočný príjem. Takže mnohí z nich priznajú len výšku minimálnej mzdy. Ostatné príjmy uvedú ako výdavky na svoju činnosť, za ktoré daň neplatia. Zatiaľ čo vysokoškolský učiteľ zvládne vyplniť daňové priznanie v priebehu niekoľkých minút, živnostník si radšej najme šikovného daňového poradcu. A aký bude výsledok? Dokopy z toho milióna zaplatí na daniach ešte menej ako človek s priemerným mesačným príjmom. A preto sa logicky pýtam, čo sa skrýva za nápadom zaviesť progresívnu daň, či milionársku daň, alebo ako ju všetci čerti (podľa mňa lepší výraz na označenie „pseudosociálnych demokratov“) volajú?
Za nápadom sa zrejme skrýva absolútne zneužitie dôvery ľudí. Nie všetkým je jasné, čo dokážu šikovní daňoví poradcovia s niekoľkonásobne vyššími príjmami, než je priemerná mzda v národnom hospodárstve. Smutné na tom je, že ľudia tomuto čertovskému nápadu uverili a pokusy dať tzv. milionársku daň aj do programového vyhlásenia vlády svedčia, že čerti túto dôveru stále zneužívajú. Je teda viac než pravdepodobné, že zavedenie progresívnej dane nezoberie ľuďom s vyššími príjmami ani korunu. Možno ide len o snahu živiť v ľuďoch aj naďalej predstavu, že to tak bude. Ale už v úvode som napísal, že dane sú téma, ktorej sa nerozumiem. Možno sa skutočne mýlim, zavádzam, som úplne mimo. Ale aj napriek tomu by bolo zaujímavé pozrieť sa všetkým dnešným poslancom (ale aj ich asistentom, či blízkym príbuzným), ktorí v minulom volebnom období nesedeli v parlamente, do daňového priznania a overiť si ich deklarovanú výšku príjmu.