
Ako vyzerá situácia na Slovensku? V roku 1998 Mečiar presadil zlúčenie štyroch volebných obvodov do jedného. Prečo? Bolo predsa dôležité, aby ho nevolili len ľudia z jeho vtedajšieho trvalého bydliska, ale všade na Slovensku. HZDS totiž volili ľudia predovšetkým kvôli predsedovi. Samozrejme, ak nepočítam rýchlo kvasených zbohatlíkov, dnes mecenášov Smeru-SD. A hoci vtedajšia opozícia na čele s Mikulášom Dzurindom sľúbila tento patologický prvok slovenského politického systému odstrániť, neurobila tak ani po prevzatí moci. Ani počas oboch funkčných období. Spoznala totiž jej čaro. A neurobil to ani Robert Fico. Pochopil, že tak ako väčšina slovenských strán, aj Smer-SD je v tieni svojho vodcu a ľudia volia stranu skôr kvôli nemu a fešimu Kaliňákovi, než kvôli hodnotám sociálnej demokracie.
Situácia sa zrejme nezmení ani po voľbách. Dzurinda, Figeľ, Slota, Fico, Mečiar i Maďari už dokázali, že im tento stav vyhovuje. A nejaká výrazná zmena sa nedá očakávať ani od guru používateľov internetu SaS. Pozrime sa rýchlo na ich kandidátku. Prvých osem miest na kandidátnej listine obsadili obyvatelia Bratislavy, nasleduje kandidát zo Stupavy, čo by len kameňom dohodil z hlavného mesta. Desiate a jedenáste miesto je zrejme spasením pre zvyšok Slovenska. Obsadili ich totiž mimobratislavskí kandidáti, obaja z Považskej Bystrice. Nasledujú opäť dvaja Bratislavčania, štrnáste miesto je obsadené kandidátkou od susedného humna (Zavar) a prvú pätnástku uzatvára kandidát zo Svätého Jura. Až od šestnásteho (zrejme nezvoliteľného) miesta začína volič nadobúdať dojem, že Sulík a spol. s.r.o. okrem Bratislavy, Záhoria, Považia a Trnavy pozná aj iné slovenské regióny. Chápem, strana je novotvar, vznikla v hlave predsedu, ale načo potom kandiduje do národného parlamentu, keď nemá vybudované regionálne štruktúry so silnými osobnosťami v regiónoch? Veď zmyslom parlamentu je zastupovať. Rovnomerne, podotýkam.
Teraz si predstavme, že prídu opäť povodne. A zasa zatopia východ alebo stred Slovenska. Spomenú si poslanci v Bratislave na zvyšok republiky len počas záplav (navyše počas predvolebnej kampane), alebo urobia pre túto časť krajiny niečo aj v iné dni? Budú rozhodovať o pomoci z teplej a suchej kancelárie v hlavnom meste bez znalostí miestnych pomerov, alebo budú mať jasno o potrebách ľudí žijúcich trvalo na Spiši, Zemplíne, Šariši, či na Horehroní, Orave, Kysuciach...? Alebo budú dookola točiť len o daniach, odvodoch a bratislavskom obchvate bez záujmu a schopností riešiť aj iné problémy? Ja viem, môžeme predsa krúžkovať. Hoci aj v tomto prípade sa stranícke špičky už dávno zabezpečili proti vôli ľudu tak, aby ich pozície zostali zabetónované. O inštitucionálnych pomeroch v Nemecku alebo trebárs v Českej republike zatiaľ len snívame. Ale skúsiť to môžeme! Či...?