
Oba príklady z krajiny našich západných susedov by mali slúžiť ako podnet na vlastnú sebareflexiu? Dokáže občianska spoločnosť na Slovensku vyvinúť dostatočný tlak na politikov v prípade nejasného pôvodu ich majetku? Kedy sa tak udialo naposledy? Kto si spomenie na nejaký príklad? Možno tak na bývalého ministra obrany Pavla Kanisa, ktorý si už nemohol vymyslieť dementnejšiu výhovorku, ako príjem získaný z tipovania. Kanis síce odstúpil, ale čo nasledovalo potom? Vyšetril niekto (napr. finančná polícia) jeho zdroje? Šlo skutočne o hazard, alebo o nelegálne obohatenie vtedajšieho verejného činiteľa? Kedy sa verejnosť dozvie, ako to vlastne s bývalým ministrom obrany bolo? A zaujíma ju to vlastne? Kedy sa napr. dozvie, ako to bolo s vláčikmi, miliónovými darmi pre politické strany, striekačkami na ministerstve vnútra a ešte neviem s čím všetkým?
Súčasnú vládnu koalíciu vedú traja muži, z ktorých každého zdroje majetku sú rovnako zahalené tajomstvom. Naozaj sme sa uspokojili s tvrdením, že rekonštrukcia Mečiarovho puebla v Trenčianskych Tepliciach bola krytá nejakými majetkovými právami jeho manželky? A to je čo za kravinu? Rozumie vlastne niekto termínu „majetkové práva manželky“? To akože tá nešťastná žena vlastní tiež majetok presahujúci desiatky miliónov? Tak teda pranierujme Mečiarovu ženu, keď nie jeho...pani Mečiarová, ako ste k svojim majetkovým právam prišli? Ste manželkou verejného činiteľa, vysvetliť to by malo byť vašou občianskou povinnosťou!
Rovnako záhadne užíva luxus bývalý žilinský primátor. To naozaj voliči SNS veria, že majetok, ktorý užíva Ján Slota, v skutočnosti vlastní nejaký občan afrického Beninu? Alebo je vám to jedno, voliči SNS? Vari je pre vás dôležitejšie, keď nejaký politik vynadá predsedovi SMK do debilov pred očami verejnosti, ako keď možno aj vás okráda? Môžem prísť ja do vášho domu, pred kamerou prirovnať politikov SMK k poloopiciam a vy mi za to dovolíte vybieliť vaše finančné konto? Uspokojím tým vaše ego? Budete ma v nasledujúcich voľbách voliť?
Predseda vlády tiež nie je žiadne neviniatko. Robí mu skutočne problém, vytiahnuť nejaký bloček od majiteľa bytovky, v ktorej kúpil spolu s bratom pre svoju matku byt a ukázať ho médiám? Samozrejme, že robí. A načo by to robil, veď koho z tých 40 percent voličov a sympatizantov Smeru-SD to skutočne zaujíma, však? Však dôležitejšie je zrušenie dvadsaťkorunáčok za návštevu lekára, pár šušňov na kúpu uhlia alebo vianočný dôchodok.
Verejnosť ako keby podozrenia z nelegálneho obohatenia politikov nezaujímali. Máme to azda stále v krvi? To perverzné dedičstvo z obdobia vlády komunistov. Obdobia, kedy nie finančný, ale sociálny kapitál mal väčšiu váhu. Keď si ľudia zaobstarali nedostatkový tovar a služby iba za cenu úplatkov. Pokiaľ budeme ignorovať korupciu verejných činiteľov, obdobie temna sa môže vrátiť. Obdobie, keď nebudeme kupovať len tovar, ale aj ľudí, ktorí nám tovar alebo služby zaobstarajú. Medializovaný prípad martinského ortopéda, ale aj množstvo neznámych prípadov zo štátnych pôrodníckych pracovísk po celej krajine, sú toho dôkazom. Podplácanie sa tak stane opäť ľudovým folklórom a vyspelý svet si bude hovoriť, že Slováci sú v miere vnímania korupcie sto rokov za opicami.