Máte už svoj obľúbený seriál?

Určite sa vám už pár krát stalo a povedali ste si, čo s načatým večerom. Za oknami hromží snehová búrka alebo ste len alergický na 40° horúčavy a radi by ste si pozreli niečo čo vás odpúta od všednej nudy.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Existuje predsa len možnosť, že predsa len nie ste cieľovou skupinou denných telenoviel a že sa k vám dostane niečo hodnotnejšie, skvelá zábava v podobe nejakého nového zahraničného seriálu, ktorý sa možno na televízne obrazovky dostane a možno nie. A život je krátky, prečo čakať. 

V tomto blogu sa pokúsim na pokračovanie predstaviť súčasné – nové aj staršie – seriály, ktoré stoja za pozretie, nie sú celkom obyčajné a majú relatívne originálny námet a nádych. Skúsim ich v stručnosti opísať tak, aby som neprezradil príliš veľa z dejovej linky plus na konci pripojím k jednotlivým seriálom aj trailer. O niektorých ste už určite počuli, niektorí isto o všetkých, tak dúfam, že pre niektorých bude týchto pár riadkov užitočných, resp. inšpiratívnych. Samozrejme môj výber a názor na seriály je čisto subjektívny a nemusí sa s vašim zhodovať. Takže nech sa páči.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Sense8 (2015, netflix, 12 častí, 1 sezóna)

Seriál s bohatým medzinárodným obsadením, pomerne "neokukanými" hercami sa nakrúcal na viacerých miestach vo svete, z kontinentov snáď chýba už len Austrália. Jeho názov je Sense8. Čo sa týka obsahu, ten pojednáva o skupine 8 ľudí z rôznych kútov sveta, ktorí sú duševne a citovo prepojený a musia vzájomne nájsť spôsob ako sa ochrániť pred organizáciou, ktorá v nich vidí z nejakého dôvodu značné nebezpečenstvo a hrozbu pre prirodzený poriadok sveta.

Seriál od tvorcov kultového Matrixu, súrodencov Wachowskich a tvorcu Babylonu 5 J. Michaela Straczynskeho má za sebou len prvú sériu (12 častí), avšak už teraz je potvrdené jeho pokračovanie. 

SkryťVypnúť reklamu

Seriál odporúčam pre všetkých tých, ktorí majú radi záhady a baví ich pozorovať vývoj jednotlivých postáv v rôznych dramatických situáciách. Určite si vyžaduje istú dávku trpezlivosti, pretože príbeh sa vyvíja pomerne pomalším tempom. Dostať sa pod kožu všetkých 8 postáv, to chce predsa len čas. Ak si pamätáte na film Atlas mrakov a použitie rozprávačského postupu, ktorý vytvára efekt dvoch oddelených akcií, ktoré prebiehajú na dvoch rozličných miestach v istú dobu, bude vám skákanie z príbehu do príbehu v seriály celkom povedomé. Myslím, že cieľovou skupinou seriálu nie je príliš konzervatívny divák, seriál sa zaoberá problematikou rasových rozdielov, homosexuality, transgender vzťahov či feminizmu. Pôsobí dosť uvoľnene, dbá na vývoj uveriteľných postáv, ktoré síce trpia istou dávkou klišé, ale to sme aj my – skutočné postavy reálneho sveta - v mnohých situáciách.

SkryťVypnúť reklamu

Osobne ma na tomto seriály baví najmä istá dávka mysterióznosti, jednotlivé postavy – každý si podľa mňa nájde svoju obľúbenú – príjemný výber skladieb (už od čias seriálu Californication na sebe sledujem, že vždy sa nájde skladba, ktorá ma v danom seriály upúta, resp. nájdem pre svoje uši novú dobrú kapelu, o ktorej som predtým nepočul alebo ju len statočne ignoroval), výber lokácii, strih, kamera (za ňu je zodpovedný John Tool, kameraman mimo iného aj pilotného dielu Breaking bad). 

Trailer:

Top of the lake (2013, uktv, 7 častí, 1 sezóna)

Tvorcom seriálu Top of the lake je známa Novozélandská režisérka Jane Campion, autorka oceňovaného Piana. Premiéru si odbil nezvyčajne na festivale Sundance.

SkryťVypnúť reklamu

Tento seriál je jedinečnou a fascinujúcou mini sériou, ktorá ponúka nie len skvelý dej, ale tiež výborné herecké výkony hlavných postáv a nádhernú scenériu Nového Zélandu. Aj napriek prostrediu, ktoré vyzerá ako raj, je príbeh pomerne dosť ponurý, pri jeho sledovaní vám neunikne porovnanie s americkým True detective. V tomto prípade je to ale skôr taký ženský „Temný prípad“, keďže hlavnou postavou je tu žena - detektív. Seriál sa zaoberá otázkami mizogýnie, násilia, znásilnenia, samovraždy, zneužívania a obťažovania detí.

Ak ste zaťažený na príbeh a nie ste otrokom klišé detektívok, kde počas jednej časti vyriešia všetko na čo si len spomeniete a máte radi vývoj reálnejších postáv, ste na správnom mieste. Seriál má síce pomalšie tempo, za to je plný dejových zvratov. Názory na samotný seriál sa samozrejme líšia, pre mnohých bola určitá časť vedľajších postáv – najmä ženských - v seriáli zbytočná, ale podľa mňa v konečnom dôsledku zapadajú do deja, aj keď možno majú v niektorých častiach predsa len príliš veľa priestoru. To už je ale skôr na subjektívnom pohľade diváka.

Dôležitou súčasťou sa v seriáli javí aj hudba, ktorá umocňuje citlivejší ženský pohľad na svet. Napríklad pieseň Joga od Bjork v podaní Georgi Kay v seriáli vynikne. 

Dobrou správou pre fanúšikov tohto seriálu je, že v roku 2016 bude odvysielaná jej druhá séria.

Trailer:

It´s always sunny in Philadelphia (2005, FX (FXX), 114 častí, 10 sezón)

Kto má rád pomerne dosť nekorektný humor, svojské postavy a je alergický na povestný – alebo zlovestný – zväčša vopred nahratý smiech v pozadí, tak by rozhodne nemal váhať a začať sledovať pomerne už dosť známy a na série bohatý seriál z produkcie FX (od deviatej sezóny FXX) It´s always sunny in Philadelphia.

Seriál je o partičke štyroch kamarátov, ktorí vlastnia jeden z Írskych barov vo Philadelphii. Jednotlivé časti reflektujú pomerne dosť nereálne situácie, jedna za všetky, natáčanie remaku Smrtonosnej zbrane. 

Od druhej série hraje v seriály aj Danny DeVito, ktorý partičku štyroch egocentrických sociopatov plnohodnotne doplňuje. Počas 10 sérii sa v seriály samozrejme vyskytnú aj slabšie momenty, rozhodne ale svoj potenciál naplňuje a dokonale vyplnil dieru na televíznom trhu. Svojim nekorektným humorom sa približuje k animovanému South Parku. Jonathan Storm z Philadelphia Inquirer prirovnal seriál k Seinfeldovi, pričom uvádza, že samotná show je ako "Seinfeld na cracku.“

Je plný irónie a interakcie, v jednej z častí sa jedna z hlavných postáv Mac zúčastňuje aktívne na protestnom mítingu za to, že je proti potratom len preto, aby bol na blízku atraktívnej ženy, s ktorou sa napokon aj vyspí. Neskôr mu povie, že je tehotná a on jej povie, že musí ísť na potrat.

Len z mala vysielaných seriálov sa môže stať niečo kultového a pri záplave viac menej väčších i menších nezmyslov, ktoré riešia dookola to isté je práve tento seriál, sitcom niečo relatívne svieže.

Z môjho pohľadu je tento seriál na rozdiel od väčšiny iných veľmi dobre napísaný a najmä dialóg tu vyzerá oveľa viac prirodzenejšie. S jednotlivými charaktermi sa je síce len veľmi ťažko stotožniť a nedá sa tiež povedať, že ich svojský zmysel pre humor sa dá pochopiť po zhliadnutí prvej časti, napriek tomu si táto show zaslúži väčšiu pozornosť a ak ste o tomto seriály počuli prvý krát a máte radi čierny humor, rozhodne mu dajte šancu.

Trailery k jednotlivým sériám seriálu sú tiež jedinečnou ukážkou originálnosti a nápadov a stoja za to, trailer k najnovšej 11. sérii:

A kto uhádne nasledujúce tri seriály - samozrejme na prvý pokus - ten má u mňa pivo alebo pohár vína :)

Takže nabudúce o jednej nie veľmi tradičnej rodinke, o jednom veľmi bohatom „rodinne“ založenom chlapíkovi a o egocentrickom a zvrhlom „týpkovi“, ktorý je tak nesympatický, že ho svojim spôsobom budete milovať...alebo skôr nenávidieť.

Štefan Kmec

Štefan Kmec

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

som relatívne mladý človek, ktorého baví čítať, pozerať filmy a seriály, rozprávať sa, piť víno, ľúbiť a mať trošku strach z budúcnosti Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu