Problémom nie je paradoxne kanalizácia, ale jej kolaudácia. Niektorí obyvatelia, ktorí tu majú vystavané pekné a moderné domy, majú problém – pre nefungujúcu kanalizáciu ich nemôžu skolaudovať.
A ako to vyzerá v tejto časti bez kanalizácie? Podľa slov obyvateľov, keď prší, splašky si veselo tečú po ceste.
Ľudia nemajú kde vypúšťať vodu po kúpaní, umývaní riadu či použití toalety.
Veľký problém má aj 80 – ročná dôchodkyňa, ktorá tu žije celý život.
Vodu musí vynášať v rukách, čo je pre ňu ťažké.
„To je neuveriteľné, veď sme mesto Prešov, nie nejaký zapadákov,“ rozhorčuje sa.
A v čom je vlastne problém? Asi v tom, že kanál síce v zemi je tri roky, ale to je tak asi všetko.
Výstavba kanalizácie spadá do projektu Čistá Torysa. Na nej participujú východoslovenské vodárne a mesto Prešov. Mesto Prešov obyvateľov informovalo, že z ich strany sú všetky úseky skolaudované. Na ťahu sú teda vodárne.
Podľa nich je potrebné kolaudačné rozhodnutie z úradu životného prostredia. Toto rozhodnutie sa týka ďalších dvoch stavieb, do ktorých je spomínaná kanalizácia zaustená. Ide o zberač Prešov – Veľký Šariš a Prešov - Šidlovec. Až potom môže byť kanalizácia na Dúbrave spustená do prevádzky.
Podľa slov kompetentných by mala kanalizácia fungovať konečne po tridsiatich rokoch začiatkom novembra. Či sa tak naozaj stane, sa nechajme prekvapiť. Zaujímavé je však na celej veci to, že nik nechce povedať, prečo celý proces alebo skôr cirkus trvá toľko rokov a kto je za to všetko vlastne zodpovedný. Jedno je však isté – zas na to dopláca ten najväčší chudák - teda občan.