Pani ministerka Tomanová, prečo riešite "násilie na ženách" tajne?

...a bez účasti tých, čo by vedeli pomôcť? To podstatné - môže to zmeniť každý z nás - práve teraz a len dnes - pripojením podpisu pod hromadnú pripomienku, pretože dne s vyprší čas pripomienkovania dôležitého dokumentu Národného akčnému plánu na prevenciu a elimináciu násilia páchaného na ženách na roky na roky 2009 – 2012. Podľa mojich informácií citujem z mailu"): "ministerstvo p. Tomanovej dalo tento klucovy programovy dokument na medzirezortne pripomienkove konanie v uplnej tichosti, t.j. bez informovania spolupracujucich mimovladnych organizacii (MVO), specialnej expertnej skupiny pre prevenciu a eliminaciu nasilia na zenach a dokonca samotnej Rady vlady pre rodovu rovnost! A tak sa predkladatelky pripomienky dozvedeli o tomto dokumente iba nahodou a v poslednej chvili."

Písmo: A- | A+
Diskusia  (110)

Dnes vyprší termín pripájania podpisov pod hromadnú pripomienku - pod hromadnú pripomienku treba DNES (!) 500 podpisov, aby bola reálne zaradená do legislatívneho procesu. Hromadnú pripomienku predkladá 11 ľudskoprávnych organizácií - ich zoznam a ďalšie informácie nájdete a podpísať sa môžete (Hromadná pripomienka verejnosti k Národnému akčnému plánu na prevenciu a elimináciu násilia páchaného na ženách na roky na roky 2009 – 2012).

Aktualizácia 21. 03. 2009 09:19 (sobota):v piatok sa nazbieralo cca 1000 podpisov, hlasovanie pokračuje, pretože čím viac podpisov pod ňou bude, tým ťažšie bude možné tlak verejnosti a samotnú pripomienku odignorovať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ministerstvo nielenže vynechalo podstatnú skupinu expertiek (opravené z pôv. "expertov" - 25.03.2009 08:52:11) (vrátane Rady vlády pre rodovú rovnosť), ktorí sa problematike venujú už roky, ale "väčšinu už skorších pripomienok MVO (dlhodobo sa venujúcich tejto téme) ministerstvo do návrhu plánu nezapracovalo. Pritom materiál má vážne nedostatky a nespĺňa viaceré medzinárodné ľudskoprávne štandardy".

Z množstva pripomienok formálneho (nejednotná a nejednoznačná terminológia, chýba definícia násilia páchaného na ženách) a zásadného charakteru vyberám tie, ktoré mne ako dôvod na podpis (aby sa celou hromadnou pripomienkou ministerstvo vážne zaoberalo) stačili:

SkryťVypnúť reklamu

FAKT PRVÝ - 48 hodín nestačí!

Súčasné ustanovenie neprispieva k ochrane žien pred násilným partnerom, pretože im neposkytuje dostatočný čas na realizáciu konkrétnych krokov potrebných na zaistenie vlastného bezpečia, ako aj bezpečia detí. Naopak, dochádza k tomu, že zneužívateľ sa po 48 hodinách vracia do spoločnej domácnosti, kde dochádza k ešte väčšej eskalácii násilia. To znamená, že takéto ustanovenie namiesto efektívnej ochrany žien a detí, ktoré sú vystavené násiliu, prispieva k ešte väčšiemu stupňovaniu násilia zo strany zneužívateľa, a teda k ešte väčšiemu ohrozeniu. Preto MVO navrhujú: „Novelizovať Zákon o policajnom zbore č. 171/1993 Z. z., konkrétne § 27a zakotvujúca oprávnenie vykázať zo spoločného obydlia tak, aby sa predĺžila súčasná 48-hodinová lehota na vykázanie násilnej osoby zo spoločného obydlia na dlhšiu lehotu, najmenej 15 dní“.

SkryťVypnúť reklamu

FAKT DRUHÝ - bezpečná vzdialenosť nikomu neublíži!

MVO navrhujú doplniť úlohu v znení: „Novelizáciou Trestného zákona explicitne ustanoviť inštitút „zákazu priblíženia sa k poškodenému na určitú vzdialenosť“, ktorého úprava nebola premietnutá do legislatívy v rámci rekodifikácie Trestného zákona v roku 2002, hoci bola súčasťou legislatívnych návrhov, ktoré mali zlepšiť situáciu v oblasti násilia páchaného na ženách. Ide o bežný inštitút, ktorý dlhodobo funguje v zahraničí a patrí k dôležitým opatreniam zameraným na zvýšenie ochrany žien pred násilným partnerom.

FAKT TRETÍ - pri zásahu nesmie chýbať žena - policajtka!

SkryťVypnúť reklamu

MVO navrhujú vypracovať návrh na koordinačný postup pre vytváranie tzv. špecializovaných policajných tímov (zmiešaný tím policajt/policajtka špeciálne vyškolený pre oblasť násilia páchaného na ženách) zasahujúcich v prípadoch násilia páchaného na ženách“. Návrh odôvodňujeme tým, že v prípadoch intervencie policajných hliadok v domácnostiach sa efektívnou stratégiou ukazuje mať v tíme nielen vyškolený personál, ale aj ženu – policajtku, ktorá by sa špeciálne zamerala na riešenie situácie ženy vystavenej násiliu.

Dopredu ďakujem všetkým, ktorí pripoja svoj hlas, aby potichučky "pracujúca" a voči verejnosti uzavretá štátna správa sa opäť presvedčila, že takýto prístup jej v demokracii neprejde.

Môj podpis som pridala TU, možno spolu s ním aj ten váš pomôže mame, sestre, susedke...

Stella Geburka Hanzelová

Stella Geburka Hanzelová

Bloger 
  • Počet článkov:  104
  •  | 
  • Páči sa:  0x

...keď sedím na okraji fontány a všímam si obďaleč ponáhľajúci sa dav, hrajúce sa deti a ich rodičov, tak viem - som presne taká istá ako hocikto z nich a zároveň tak ako každý z nich, som úplne iná... Zoznam autorových rubrík:  Nezaradenápolitickôhrebendárčina

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu