Chcete letný čas? Ja teda nemusím...

Som za referendum o letnom čase! Prečo? Cez víkend prejdeme na letný čas. V nedeľu 25. marca o 02:00 si ručičky hodiniek posunieme na 03:00. Na stredoeurópsky čas tento rok opäť prejdeme 28. októbra. Najprv som si myslela, že je to ficovina, pretože si pamätám informácie z roku 2002, že v roku 2006 by sa mal prechod zo zimného na letný čas a opačne skončiť. Dokonca som vyhľadala článok, čo mi spomienku potvrdil: Striedanie letného a zimného času používa väčšina členských štátov Európskej únie, USA, Rusko a iné krajiny sveta. V súčasnosti sa však v celej Európe uvažuje o zrušení tohto zákona, lebo ekonomické výhody sú negované práve zdravotnými problémami niektorých ľudí, ovplyvňujúcimi produktivitu práce. Striedanie časov by podľa odborníkov malo byť zrušené v roku 2006.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (42)

Podľa Uznesenia Vlády SR č. 140 z 21. februára 2007 budeme mať najbližších 5 rokov letný a zimný čas. Ficova vláda "vlastne za to nemôže", pretože konala v súlade so Smernicou 2000/84/ES Európskeho parlamentu a Rady Európskej únie z 19. januára 2001 o úpravách týkajúcich sa letného času. Takže zmeny času pôjdu podľa tohto harmonogramu:

- v roku 2007: nedeľa 25. marca a 28. októbra
- v roku 2008: nedeľa 30. marca a 26. októbra
- v roku 2009: nedeľa 29. marca a 25. októbra
- v roku 2010: nedeľa 28. marca a 31. októbra
- v roku 2011: nedeľa 27. marca a 30. októbra

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keďže názory na zavedenie letného času sú nejednoznačné, očakávala som, že Vláda SR, hoci bude konať v súlade so smernicami EÚ, podloží svoje tvrdenie aspoň finančným/ekonomickým prínosom. Dôvodová správa však nič také neuvádza. Naopak, uvádza: "Návrh nariadenia vlády nebude mať dopad na štátny rozpočet, rozpočty obcí a rozpočty vyšších územných celkov. Návrh nariadenia vlády nebude mať finančný, ekonomický, environmentálny vplyv, vplyv na zamestnanosť a podnikateľské prostredie."

Ak to teda nemá mať pozitívny finančný/ekonomický dopad na nás, prečo v EÚ nepodáme návrh na toľko diskutované zrušenie letného času? Chcem teda referendum, ktoré našich úradníkov prinúti konať. Buď v prospech vyčíslenia pozitív alebo v prospech zmeny.

SkryťVypnúť reklamu

Nebudeme jediní, pretože už v roku 2000 popísal podobnú siutáciu D. Bútora: "Tri pobaltské krajiny ale tento rok urobili ďalšie politické rozhodnutie, týkajúce sa času: nezaviedli letný čas. Girnius vysvetľuje prečo: "Bola to iniciatíva Estóncov. Litva si nebola celkom istá čo urobiť, ale potom si prečítali prieskumy verejnej mienky a zistili, že sú ľudia proti zmene času, takže to vláda podporila, a Lotyši sa pripojili ako poslední... Tento krok vládpodporili aj občania. Na záver spomínaní Lotyši sa 60-timi percentami vyslovovaliproti zmene na letný čas, a menej ako tretina ľudí prechod na letný čas podporuje."

SkryťVypnúť reklamu

Môj názor je totiž takmer totožný s tým, čo už odznelo dávno v Českej republike:

"Včera vydala elektrárenská společnost ČEZ (30-10-2005)prohlášení, že úspora elekrické energie je zanedbatelná. Současně vydala vláda na serveru www.idnes.cz zprávu, že zavádění letního časuvýznamně uspoří elektřinu. Skutečnost bude asi taková, že se přizpůsobujeme EU,kde se letní čas zavádí a politici k tomu mají nějaké skryté důvody. Jestlinení takovým důvodem, že premiérové vlád si dávají navzájem dárky - hodinkyvykládané brilianty a dvakrát za rok mají důvod potěšit se svou sbírkounáramkových časoměřičů a točit ručičkami jednou dopředu a podruhé dozadu."

SkryťVypnúť reklamu

alebo

"Nyní (rok 2005) nám statistika předkládá úsporu asi 330 milionů. Čili na jednohoobyvatele asi 30Kč za rok. Budeme-li brát v úvahu inflaci, tak úsporyza těch 25 let dosti poklesly. A to zase ponechávám stranou otázku, jakse vlastně tato úspora zjistila. V každém případě bych si však dovoliltvrdit, že náklady na odstranění zdravotních potíží lidí vyvolanýchtouto změnou, budou vyšší než proklamované úspory."

a do tretice:

"Většina z nás se s hodinovým posunem poměrně snadno vyrovná, ale jsoumezi námi i citliví jedinci a lidé s poruchami spánku a biorytmu, kteřímají dvakrát ročně problémy větší. Ti musejí trpět kvůli státníregulaci, pro kterou není pořádné opodstatnění. V pondělí po víkendu,kdy se měnil čas, máme několikanásobně větší šanci stát se účastníkemdopravní nehody nebo alespoň zmeškat důležitou schůzku. Přesto z domovavykračujeme zvesela a říkáme si, že nám letní čas nevadí: vždyť hopřece už od roku 1996 mají všechny státy Evropské unie. Odpůrcůdemagogického nařízení je poskrovnu. V Česku je nejznámějším z nichpekař Stanislav Pecka ze Sobětuch na Chrudimsku,jehož my „normální“ považujeme za podivína. Nám přece letní čas nevadía tak chodíme dvakrát ročně po bytě a naštvaně hledáme manuály ktelevizím, mikrovlnným troubám a mobilním telefonům."

P.S. Anketu (kliknite na možnosť, ktorá vám vyhovuje) nájdete pod mojou fotkou vpravo.

Stella Geburka Hanzelová

Stella Geburka Hanzelová

Bloger 
  • Počet článkov:  104
  •  | 
  • Páči sa:  0x

...keď sedím na okraji fontány a všímam si obďaleč ponáhľajúci sa dav, hrajúce sa deti a ich rodičov, tak viem - som presne taká istá ako hocikto z nich a zároveň tak ako každý z nich, som úplne iná... Zoznam autorových rubrík:  Nezaradenápolitickôhrebendárčina

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu