Podľa Uznesenia Vlády SR č. 140 z 21. februára 2007 budeme mať najbližších 5 rokov letný a zimný čas. Ficova vláda "vlastne za to nemôže", pretože konala v súlade so Smernicou 2000/84/ES Európskeho parlamentu a Rady Európskej únie z 19. januára 2001 o úpravách týkajúcich sa letného času. Takže zmeny času pôjdu podľa tohto harmonogramu:
- v roku 2007: nedeľa 25. marca a 28. októbra
- v roku 2008: nedeľa 30. marca a 26. októbra
- v roku 2009: nedeľa 29. marca a 25. októbra
- v roku 2010: nedeľa 28. marca a 31. októbra
- v roku 2011: nedeľa 27. marca a 30. októbra
Keďže názory na zavedenie letného času sú nejednoznačné, očakávala som, že Vláda SR, hoci bude konať v súlade so smernicami EÚ, podloží svoje tvrdenie aspoň finančným/ekonomickým prínosom. Dôvodová správa však nič také neuvádza. Naopak, uvádza: "Návrh nariadenia vlády nebude mať dopad na štátny rozpočet, rozpočty obcí a rozpočty vyšších územných celkov. Návrh nariadenia vlády nebude mať finančný, ekonomický, environmentálny vplyv, vplyv na zamestnanosť a podnikateľské prostredie."
Ak to teda nemá mať pozitívny finančný/ekonomický dopad na nás, prečo v EÚ nepodáme návrh na toľko diskutované zrušenie letného času? Chcem teda referendum, ktoré našich úradníkov prinúti konať. Buď v prospech vyčíslenia pozitív alebo v prospech zmeny.
Nebudeme jediní, pretože už v roku 2000 popísal podobnú siutáciu D. Bútora: "Tri pobaltské krajiny ale tento rok urobili ďalšie politické rozhodnutie, týkajúce sa času: nezaviedli letný čas. Girnius vysvetľuje prečo: "Bola to iniciatíva Estóncov. Litva si nebola celkom istá čo urobiť, ale potom si prečítali prieskumy verejnej mienky a zistili, že sú ľudia proti zmene času, takže to vláda podporila, a Lotyši sa pripojili ako poslední... Tento krok vládpodporili aj občania. Na záver spomínaní Lotyši sa 60-timi percentami vyslovovaliproti zmene na letný čas, a menej ako tretina ľudí prechod na letný čas podporuje."
Môj názor je totiž takmer totožný s tým, čo už odznelo dávno v Českej republike:
"Včera vydala elektrárenská společnost ČEZ (30-10-2005)prohlášení, že úspora elekrické energie je zanedbatelná. Současně vydala vláda na serveru www.idnes.cz zprávu, že zavádění letního časuvýznamně uspoří elektřinu. Skutečnost bude asi taková, že se přizpůsobujeme EU,kde se letní čas zavádí a politici k tomu mají nějaké skryté důvody. Jestlinení takovým důvodem, že premiérové vlád si dávají navzájem dárky - hodinkyvykládané brilianty a dvakrát za rok mají důvod potěšit se svou sbírkounáramkových časoměřičů a točit ručičkami jednou dopředu a podruhé dozadu."
alebo
a do tretice:
"Většina z nás se s hodinovým posunem poměrně snadno vyrovná, ale jsoumezi námi i citliví jedinci a lidé s poruchami spánku a biorytmu, kteřímají dvakrát ročně problémy větší. Ti musejí trpět kvůli státníregulaci, pro kterou není pořádné opodstatnění. V pondělí po víkendu,kdy se měnil čas, máme několikanásobně větší šanci stát se účastníkemdopravní nehody nebo alespoň zmeškat důležitou schůzku. Přesto z domovavykračujeme zvesela a říkáme si, že nám letní čas nevadí: vždyť hopřece už od roku 1996 mají všechny státy Evropské unie. Odpůrcůdemagogického nařízení je poskrovnu. V Česku je nejznámějším z nichpekař Stanislav Pecka ze Sobětuch na Chrudimsku,jehož my „normální“ považujeme za podivína. Nám přece letní čas nevadía tak chodíme dvakrát ročně po bytě a naštvaně hledáme manuály ktelevizím, mikrovlnným troubám a mobilním telefonům."
P.S. Anketu (kliknite na možnosť, ktorá vám vyhovuje) nájdete pod mojou fotkou vpravo.