
Financie
Banky - zóny diskrétnosti začali označovať medzi prvými a mám pocit, že tam sa aj najviac rešpektuje. Veď ide o financie. Snaha tu je, no niekedy môžete mať zón nekonečne veľa, keď to minipriestory pobočiek nedovolia a takéto zóny sú zbytočné... Bankomaty - niektoré sú umiestnené dosť neprakticky a priam kričia po tom, aby Vám náhodní okoloidúci dýchali na chrbát, ale niektoré majú dokonca zástenu - a nemusíte sa s obavami obzerať dozadu... Pošty - včera som bola na našej dúbravskej (viď foto) - okienko Poštovej banky malo zónu označenú, vedľajšia peňažná priehradka nie, ale na druhom konci výdajňa oznamovaných zásielok zase áno. Čo je to však platné, keď pani odchádzajúca (modré nohavice) predtým nerešpektovala priestor predchádzajúcej zákazníčky a ani neprekážala ďalšej zákazníčke, ktorá však najprv jej zónu diskrétnosti rešpektovala (nohy na fotke vpravo)... Možno by výraznejšie označenie a usmernenie pracovníkom banky pomohlo... Obchody - tu si rešpektovanie zóny diskrétnosti asi ani neviem predstaviť - "vytáča" ma, že PINko pri platbe kartou v niektorých predajniach ťukám takmer do výstrihu predavačky, pretože šnúra od aparátu je prikrátka, alebo za "prísnej kontroly" zákazníka, čo stojí za mnou.
Dôverné osobné informácie
Lekárne - okrem toho, že spravidla každý za mnou sa dozvie o mojom zdravotnom stave, o mojich problémoch, keď sa radím s lekárnikom (veď preto tam je, nie?), mám obavy, že tam skôr ochoriem. Ambulancie - ešte stále je možnosť, že možno práve suseda, ktorá sa pripravuje k vyšetreniu, nechtiac odpočúva moju diagnózu, alebo aspoň terapiu. Úrady - nemusím navštevovať často, no napr. Register trestov má situáciu zvládnutú veľkoryso, pasové oddelenia v bratislavskej "štvorke" tiež, i keď chodby sú viac ako preplnené.
Služby a nákup tovaru
Úžasný zážitok - počas návštevy USA sme šlinakupovať - vošli sme do cukrárne-predajne a z mašinky si zobraličíslo. Hoci sme boli v obchode len traja zákazníci, patril nám celýpriestor okrem pokladne s obsluhou - obdivovali sme množstvocukrárenských výrobkov po celom obchode, vyberali, vracali sa, až kýmnecinklo naše číslo. Nikto nám nefučal na chrbát, nikto sanepredbiehal, úplne iná atmosféra.
Mám rada systém, ktorý má zavedený T-mobile v bratislavskom Poluse a v Avione - prídete, vytlačíte si poradové číslo a trebárs idete oproti i na kávu, kým príde na Vás rad. Nemusíte striehnuť, nikto Vás nepredbehne, ani nebude dýchaním oznamovať, že práve skonzumoval chlieb s cibuľou... Avšak, ak tam musím stráviť hodinu, či viac, som na rozpakoch... a radšej si nechám fučať na krk na Krížnej a stáť pri otvárajúcich sa dverách...
Ako si udržiavam zónu diskrétnosti ja?
už nie rozčuľovaním, ale úsmevom a otázkou (záleží na tom, kto sa snaží vniknúť do mojej intímnej zóny - viď nižšie), spýtam sa, či chce vedieť, ako sa volám a pozvať ma na rande, či náhodou nepotrebuje vedieť moje PINko, alebo číslo účtu, aby mi vložil slušný obnos... Veríte, že to funguje? A ak potrebujete argumenty odborníka, www.vedma.sk radí:
Udržiavať odstup patrí k dobrým mravom. Moderná etiketa rozoznáva štyri zóny odstupu, určujúce vzdialenosť, v ktorej sa môže uskutočňovať komunikácia: verejnú, spoločenskú, osobnú a intímnu. Riadia sa podľa stupňa známosti osôb, príležitosti a terénu.
Dôležité vzdialenosti
Verejná zóna znamená, že treba udržiavať odstup až niekoľkých metrov. Vhodná je pre banky, bankomaty, pošty, úrady a všade, kde sa vyžaduje diskrétna vzdialenosť. V biznise nie je vhodná, pretože okrem bežného pozdravu "Dobrý deň" neumožňuje nadviazať nijaký kontakt ani viesť rozhovor.
Spoločenská zóna sa uplatňuje najmä v spoločenskom styku pri vzdialenosti 1 až 2 metre. Najmä na spoločenských podujatiach (recepcie, kokteily), ale tiež v prestávkach konferencií, prednášok a podobne. Umožňuje priblížiť sa a vyčkať, ako sa veci vyvinú (napríklad zoznámenie sa) a prípadne poslúži ako prechod k osobnému odstupu. Spoločenská zóna sa tiež uplatňuje v styku nadriadeného a podriadeného a odstup môže byť na krátky čas prerušený (napríklad pri spoločnom čítaní z obrazovky počítača). Potom však treba opäť zaujať pôvodný odstup.
Osobná zóna umožňuje priblížiť sa k partnerovi na vzdialenosť jedného metra, nie bližšie. Tento odstup je určený na komunikáciu so známymi, s kolegami a obchodnými partnermi, s ktorými máme dobrý vzťah. Umožňuje napríklad podanie ruky pri pozdravení. Priblíženie sa na vzdialenosť menej ako 50 cm znamená prekročenie hranice a prienik do intímnej zóny.
Intímna zóna je určená skôr pre životných partnerov a najbližších príbuzných, lebo odstup je menší ako 50 cm a umožňuje aj telesný kontakt (napríklad potľapkanie po pleci). Ak sa v pracovnom styku priblížite do intímnej zóny, mali by ste si byť istí, že je to vhodné. V opačnom prípade - osobitne v styku s obchodnými partnermi a zákazníkmi - to môže vyvolať problémy, odmietnutie, ba dokonca agresívny ohlas. Preto je intímny odstup v týchto prípadoch skôr tabu.