diel 64 - rubrika: moje najhranejšie v januári a februári 2022

Powerplay of the Week, blog o alternatívnej hudbe, diel 64, 14. marca 2022 Bratislava

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

logo
logo (zdroj: robert stepanik)

Andy Shauf už sa tu objavil už viackrát (viac pozri napr. diel 24).

Andy Shauf je pesničkár. Kanaďan, z provincie Saskatchewan. S hudbou začínal už ako dieťa, keď hrával v kresťanskej kapele svojich rodičov. Tam si vytvoril dobrý základ. Na albumoch si nahráva všetky nástroje sám.

Bez nejakého veľkého mediálneho humbuku (aspoň z môjho pohľadu) si Andy Shauf ide svoje. 19. novembra 2021 vydal album WILDS na značke ANTI- Records. Ja som sa o tomto albume dozvedel až na prelome rokov.

Nový album nie je až taký prevratný, ale to je skôr mnou, lebo Andy Shauf už pre mňa nie je žiadna novinka. A už mi nevie urobiť také prekvapenie ako na začiatku, ale môže mi aspoň „udržiavať oheň“. Ale keď som si robil štatistiku z nového albumu, tak sa mi páči 5 songov z celkovo 9-tich. To je slušné... WILDS je pomerne krátky album, len zľahka cez 26 minút.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A nebýva vôbec pravidlom, že po vydaní albumu tak rýchlo (cca za 3 mesiace) vyjde nový singel, so skladbou, ktorá nijako nesúvisí s albumom.

Po piesni The Devil (rok 2009) teraz Andy prichádza so singlom Satan.

Andy Shauf tu nielen (ako zvyčajne) veľmi zvláštne vyslovuje, ale v tomto songu ešte aj veľmi zvláštne frázuje... na konci verša ide hlasom hore v takej manieristickej ozdôbke. Ešte som toto u neho nepočul.
Je to výrazný formálny prvok v jeho "vocalising". Prekvapilo to viacerých poslucháčov.

* I've been noticing this new thing Andy's doing with his voice that I really like, where his voice gently glides up in pitch after a phrase. Kind of the opposite of the Bob Dylan trail-off.

SkryťVypnúť reklamu

Kanaďania ma celkovo teraz zaujímali. Freedom Convoy (Le Convoi de la Liberté) je zaujímavý nápad ako konkretizovať a zhmotniť odpor bežných ľudí, slobodných občanov, proti elitársko-globalistickým deformáciám politiky, spoločnosti a riadenia sveta. Po tom, čo som ja sám v tomto blogu niekoľkokrát kritizoval Justina Trudeaua, som si ani nepomyslel na to, že priamo na záberoch z Kanady uvidím heslá F*CK TRUDEAU... Blaho pre moje oči... Neveril som, že sa niečoho takého dožijem.

Kanada sa konečne zobudila... lebo nejaký čas si nechali na sebe „štípat dříví“. Ale pohár pretiekol a proti totalitným globalistickým covidovým sv*nstvám sa zdvihla vlna odporu. A čo začalo ako odpor proti neadekvátnej hygienicko-sanitárnej totalite a neadekvátnemu vakcinačnému fetišizmu, dozrelo až na požiadavku na rezignáciu premiéra Trudeaua. Kanaďania robia teraz veľa pre svet. (To však bolo napísané ešte pred vojnou... aktuálne je celosvetová verejná mienka skôr sústredená na Ukrajinu).

SkryťVypnúť reklamu

Satan is waiting with Halloween candy...

Animal Ghosts je vlastne Cliff Barnes z Portlandu (Oregon, USA). A robí tzv. "bedroom shoegaze". Nahráva si všetko sám.

https://animal-ghosts.bandcamp.com/

Épečko WAKE vydal 3. decembra 2021. Všetky názvy piesní na épečku sú jednoslovné - You, Bloom, Drift, Sleep, GlowingGold.

Je to veľmi slušná ponáška na niekdajší zvuk My Bloody Valentine z prelomu 80-tych a 90-tych rokov. Ba dokonca basy sú aj hutnejšie (viac vytiahnuté) než pri MBV. Menej výrazné basy boli pri My Bloody Valentine trochu slabinou...

Épéčko WAKE plynie v jednej nálade, ťažko vyberať niečo zastupujúce. Vybral som Drift.

SkryťVypnúť reklamu

Aj keď je to rip-off (= kópia) zvuku My Bloody Valentine, nemám voči tomu výhradu. A obal (artwork) je veľmi pekný. Typická shoe-gazeová estetika. 

Toto vyšlo koncom novembra 2021 na tzv. „split“ singli ONE WAY OR THE HIGHWAY vydaným (na značke Suicide Squeeze Records) spoločne s inými rockovými dámami - s The Coathangers.

Formát "split single" má dve rovnocenné strany A, ale... ale každá patrí inej skupine. Na spomínanom singli je na jednej strane cover verzia One Way or Another, ktorú odohrali The Coathangers a na opačnej strane L.A. Witch hrajú cover verziu Ghost on the Highway pôvodne od The Gun Club.

Kanaďanka Helena Deland doteraz vydala 5 épéčok a 1 album. Prvé épéčko v roku 2016 a potom v roku 2018 imponujúcu sériu štyroch épečok s názvom FROM THE SERIES OF SONGS „ALTOGETHER UNACCOMPANIED“ VOL. 1 (a tiež 2 a 3 a 4). Volume 2 obsahuje skvelý song Body Language.

Jej debutový album SOMEONE NEW vyšiel 15. októbra 2020 na značkách Luminelle Recordings (pre svet okrem Kanady) a Chivi Chivi (pre Kanadu).

Narodená vo Vancouveri (British Columbia), žije v Montréali (Québec). Je dvojjazyčná (FR + ENG).

Skladá atmosférickú hudbu balansujúcu na hrane urban-folku a indie-rocku. Ja mám rád aj jej éterické veci (napr. Fruit Pit), ale aj rockovejšie veci (už spomínanú Body Language alebo Truth Nugget). Zvláda aj stripped-down vystúpenia len s gitarou a zosilňovačom, aj rockovejšiu zostavu s hlučnejším zvukom.

V roku 2021 vydala ešte jeden album, ktorý je spoluprácou s kanadským elektronickým producentom, ktorý sa volá Ouri - spoločne tvoria duo Hildegard a album sa volal HILDEGARD. Vyšiel v júni 2021.

Singel Swimmer vyšiel začiatkom februára 2022. Swimmer je inšpirovaný smrťou jej matky (v minulom roku).

"A little while after finding out that my mother was sick and that our days together were numbered, I went through a fundamental change, faced as I was with the need to reconsider things I had taken for granted." (pre ourculturemag.com)

Jessica (Jess) Weiss je Angličanka, teraz však dočasne usadená v Brooklyne (NYC). Pôvodne členka anglickej skupiny Fear of Men. Z Brightonu. Stále existujú, vznikli v roku 2011, albumy vydali v rokoch 2014 a 2016 na Kanine Records.

Jessica začala s hudbou tak, že pre jej absolventské krátke filmy (študovala umenie) si pripravovala aj soundtracky. A tie sa zapáčili jej spolu-študentovi Danielovi Falveyovi. A povedali si, že urobia niečo aj spolu. A začali robiť „wistful dream pop“ (ako to nazvali v Pitchforku).

Začali skôr gitarovo, Postupne sa viac zaoberali experimentovaním s elektronickými zvukmi. Song Luna je ukážkou z ich prvého albumu. Z roku 2014.

A v tom pokračuje aj Jess Weiss, ktorá si teraz, počas svojho pôsobenia v USA, vymyslela sólový projekt (najprv som tam mal preklep, že „sójový projekt“, ale nepodčiarklo mi to), ktorý sa volá New German Cinema.

A tu sa tiež prejavuje, že Jess je bývalá študentka filmového umenia, pretože pojem „new german cinema“ označuje takzvanú „nemeckú novú vlnu“, Neuer Deutscher Film (Wenders, Herzog, Schlöndorff, Fassbinder, Reitz a ďalší). Umelecký filmový smer v západnom Nemecku (NSR) od 60-tych rokoch 20. storočia.

Čo časovo silne korešponduje aj s československou novou vlnou (Forman, Chytilová, Menzel, Schorm, Herz, Jakubisko, Jireš, Passer, Hanák, Havetta a mnohí ďalší) a vôbec... s uvoľnením a odideologizovaním filmovej tvorby a používaním moderného filmového jazyka v 60-tych rokoch vo viacerých krajinách západnej Európy, ale dokonca aj v strednej a východnej Európe.

https://en.wikipedia.org/wiki/New_German_Cinema

https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Ceskoslovensk%C3%A1_nov%C3%A1_vlna

60-te roky boli veľmi dôležité pre euro-atlantickú civilizáciu a položili sa základy modernity a slobody (ale na strane druhej aj základy problematického post-modernizmu a deštruktívneho neomarxizmu). 60-te roky boli dekádou, ktorá sa objaví tak raz za 200 rokov... boli to asi dosť zaujímavé časy.

I Become Heavy by mal byť jej prvý release sólovo... Zaujímavé je to, že to nijako nepodobá na tvorbu Fear of Men. Kým Fear Of Men sú gitarovka s trochu čudnými (ťažšie čitateľnými) melódiami (verte, dlho som u nich hľadal niečo tak "catchy", ako vyššie uvedená Luna), tak New German Cinema je skôr inšpirovaný (aj keď ťažko robiť závery po jedinom release) zvukom osemdesiatych rokov, studenou minimalistickou cold-wave. Uvidíme, ako sa tento projekt bude vyvíjať ďalej. Vyšlo 4. februára 2022.

* This song could go to the ending of movies
* Oh, how gorgeous is this!
* Das ist gut Frau Weiß

Cannons je trio z L.A.

Majú takú sériu live videí, v ktorých veľmi často coverujú, ale občasne zahrajú aj svoje vlastné veci. Tentoraz zahrali svoju pieseň Purple Sun, preto sú nasvietení fialovo. Ja som už hovoril, že fialová ma robí dobre, že? Zvláštne...

Oceňujem, že chlapci sa tentoraz obliekli ako ľudia, nie ako komedianti :-) (Ale to si musíte pozrieť viac ich live videí, aby ste vedeli, o čom hovorím.)

Ich tretí album, FEVER DREAM, vyjde 25. marca 2022.

Painted Pale je dosť tajomná skupina. Je o nich veľmi málo informácií. Naozaj veľmi málo a preto, čo viem, je teda bez záruky. Zdá sa, že pred aktuálnym épečkom PALE AS THE NIGHT (z decembra 2021) predtým vydali len zopár samostatných piesní (napr. You Can Run v decembri 2017).

V refréne songu Pink Smoke (prvýkrát napr. od 01:32 do 02:03) je niečo veľmi veľmi sympatické... aj keď song je taký, že si ho nezapamätáte na prvý šup, no... vlastne ani na druhý (lebo vôbec nie je ľahké si k nemu prispevovať). Začína trochu twin-peaksovsky, ale pokračuje o čosi rockovejšie, lebo vokál je zemitejší než v Twin Peaks. Keď som na to narazil, tak som si Pink Smoke musel dať v kuse asi 8x za sebou... tak ma ten refrén zhypnotizoval.

A vždy to tak je. Nedokážem si tento song pustiť iba jedenkrát. Vždy si to pustím rovno niekoľkokrát za sebou. Ideálne by to pre mňa bolo, keby to malo cez 7 minút a vložil by som Pink Smoke do rubriky 7up :-)

Pink Smoke vyšlo 21. decembra 2021 na 6-piesňovom épečku PALE AS THE NIGHT na značke The Moon Recording Company. Celé to épečko však nie je výnimočné až tak, ako tento jeden song. Táto skupina si pomerne ťažko bude hľadať fanúšikov.

Veľmi zvláštne. Mne sa nepodarilo zistiť ani odkiaľ sú. Alternatíva alternatívna. Painted Pale zjavne dosť kašlú na svoju promotion.

Ale dá sa zistiť, že The Moon Recording Company je americká značka. Nemusí to ešte znamenať veľa, ale zatiaľ predpokladám, že Painted Pale sú Američania.

Cez web stránku The Moon Recording Company sa dohľadáte aj ku niektorým piesňam Painted Pale, ktoré ani nie sú na youtube.

Zvláštne vydavateľstvo. Z tých uvedených mien mi niečo hovoria CadeauxChoreo a veľmi hmlisto Moon Drugs, Hollovvs (a to si ich asi mýlim s Hovvdy, ktorí nahrávajú pre iný label... pre Double Double Whammy, takže určite si ich mýlim) a tiež There‘s Talk (tých ste spoznali v dieli 48, v decembri 2020).

Kvintet Home Counties (pred januárom 2020 sa volali Haze) vydal 11. februára 2022 štvorpiesňovú ep IN A MIDDLE ENGLISH TOWN. Na značke Alcopop! Records - ktorá má celkom zaujímavý názov, že?

Najlepšou skladou na ep je Village Spirit. Je "very british". Vychádza z takého typického ostrovného zvuku, ktorého dominantnou súčasťou je polodeklamovaný, atonálny vokál, ktorý nekopíruje melódiu. A spomeniete si na The Fall, Felt, aj Morrissey v začiatkoch The Smiths mal k tomu sklony... Tiež niektoré britské dievčatá rady takto "ostrovne" spievajú...

The Microwaves sú z Maďarska... Dániel Baker, Viktor Pálocska, Balázs Fejérvari, Márton Bertalan (tie konkrétne mená zostavy uvádzam len kvôli tej exotike, nikomu z nás nič nepovedia).

The Microwaves nie sú na svete príliš dlho. Ich debutový singel sa volal Losing The Signal a vyšiel len v marci 2021 (ale teda bol veľmi slabý :-)

Ale tento nový singel Center of Attention, ktorý vyšiel 15. februára 2022 cez Hangzavar Productions, sa im celkom vydaril, znie to ako nejaká britská gitarovka z 90-tych rokov (povedzme, že The Libertines, ak mám vybrať niečo trochu podobné bez dlhšieho rozmýšľania).
Dá sa to počúvať, ale nedá sa to pozerať, klip je naozaj veľmi slabý. Preto dávam k dispozícii len audio upload.  

Maďarsko je v alternatívnej hudbe (snáď okrem sekcie world music) trpaslíkom na úrovni Botswany... Ja si viem spomenúť na ešte jednom meno (s maďarským pôvodom) v oblasti elektronickej hudby (a ešte si neviem spomenúť konkrétne). Aj som prehľadával nejaké zoznamy ako "hungarian alternative music" alebo "hungarian alternative artists", ale o moc múdrejší som nebol.

Ak máte iný pocit a iné informácie, dajte mi vedieť do diskusie.

A keď už sme pri skupinách z veľmi netradičných krajín, ktoré nemajú (alebo majú veľmi slabú) tradíciu v oblasti alternatívnej hudby, tak Nuovo Testamento sú z Talianska.

Taliani majú iný hudobný feeling, s ktorým v alternatíve veľa vody nenamútia... Celý ten románsky juh je hudobne "úplne iný kultúrny okruh". Len Francúzi občasne prichádzajú s niečím, čo si aj v "indie-svete" získava popularitu.

Nuovo Testamento sú Chelsey Crowley (USA), Giacomo Zatti (IT) zo skupiny Terremoto + Andrea Mantione (IT) zo skupiny Horror Vacui.

Singel The Searcher vyšiel už v polovici júna 2021. Ich debutový album NEW EARTH vyšiel 30. júna 2021 na značke AVANT! Records. Takže je to vlastne staršia vec, viac ako pol roka... ale ku mne sa to dostalo až začiatkom roka 2022.

Dievčensky pôsobiaci vokál mi v tomto singli v niektorých momentoch trochu pripomína Lauren Mayberry zo škótskej skupiny CHVRCHES. The Searcher nájdete na YT aj v remixe od skupiny Drab Majesty. Ten vyšiel v druhej polovici novembra 2021 na albume NEW EARTH REMIXES.

Klip je trochu infantilný... také tie prvoplánové lascívne obrazy a frajerské žmurkanie... och, nieee... ale dobre aj tak... americká slečna spieva sympaticky a bez klipu by nám vlastne nevadilo nič, že? Vlastne by sme ani netušili, že Taliani.

Ešte jedna ukážka z albumu NEW EARTH. Prayers.
Skupina Nový Testament vám hrá pieseň Modlitby :-)

To je tak trochu, ako keby sme počúvali Rádio Lumen. Ale Nuovo Testamento nemá nič prvoplánovo spoločné s kresťanstvom alebo s tzv. "chválami".

Klip ku Sweet Candy od kvarteta Choir Boy bol zverejnený 9. marca 2022. Takže trochu zabieham do iného časového obdobia, než je vymedzené v nadpise tohto dielu.

Choir Boy je americká indie-popová skupina zo Salt Lake City. Zjavne aj v ultrakonzervatívnom Salt Lake City môžete vyzerať tak bláznivo/úchylne ako chalani z tejto skupiny :-)

Názov skupiny pochádza z prezývky frontmana („zborista“), ešte z čias, keď pôsobil ako spevák viacerých skupín v Clevelande (Ohio, USA).

Choir Boy recyklujú 80-tiesový synth-popový zvuk. Debutový album vydali v roku 2016 na značke Team Love Records, potom podpísali zmluvu s vydavateľstvom Dais Records, ktoré sa vo svojom katalógu priam špecializuje na 80-tkový post-punkový retro zvuk (napr. Body of Light, Cold Cave, Drab Majesty a mnohí ďalší).

Spevák Adam Klopp má dosť zaujímavý hlas. Myslím, že kedysi povedal, že obdivuje Boya Georgea. A je to tuším aj trochu počuť (aj keď všetky tieto asociácie človek musí brať s rezervou). Ich ostatný album GATHERING SWANS vyšiel v prvej polovici roka 2020. Sweet Candy je song ešte z toho albumu a klip bol natočený ako promo ku aktuálnemu koncertnému turné.

Z klipu mám zmiešané pocity, pripadá mi trochu hororový :-) Ja nemám veľmi rád, keď v klipoch vystupujú škaredí ľudia (teda ľudia, ktorí sa mne nepáčia) a všelijaké obludné masky. Som proste obmedzenec :-) Vlastne ani samotná kapela nevyzerá práve ako partička sympaťákov.

 Ale hudba je skvelá. V tom sa poslucháči zhodnú.

* Very retro-80's, which means I must like it.
* Very refreshing. It's super 80's, done in a really artful way.
* Pure heaven, this sound takes me to another place!
* Love Choir Boy!!!, sweet Spandau Ballet vibes.
* Love how consistently weird these dudes are.
* Love the song... but it makes me uncomfy for some reason.

A toto je (pre tentoraz) The End.

Robert Štepaník

Robert Štepaník

Bloger 
  • Počet článkov:  68
  •  | 
  • Páči sa:  11x

Tento blog vás pozve do zaujímavého a pestrého sveta alternatívnej hudby... a ako doplnok sa objavia témy z umenia, spoločenských vied a politiky. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

711 článkov
SkryťZatvoriť reklamu