Devätnásť metrov pod zem. Cez čosi viac ako sto schodov, teda 104. Potom prejsť chodbou. Otvoriť dvere. Vstúpiť. Tristo metrov okolo rôznych aragonitových útvarov, aby sa zjavila krása podzemného sveta. Aragonitová výzdoba: mliečna cesta, rôzne hviezdicové útvary, či zvláštne mramorové steny. Troje druhy mramoru i krásne vodné jazierko. Sem-tam kvapne voda. Teda len kvapôčka vody. Tá však i pomaly hladí steny jaskyne. Po stenách totiž pomaly steká vodička. Aragonitové kvaple vytvorili krásne sochy: Netopier, ovečka, ale i žena s dieťaťom. Taktiež pri malej predstavivosti tu vidieť čerta, ba i ducha "Aragonita". Veľmi užitočný pokrm aj pre ľudského ducha. Pred východom z jaskyne, po prekonaní schodov, na chodbe sú tabuľky s údajmi o tom, ako ďaleko, či blízko, sa nachádzajú najbližšie jaskyne. Pomaly opustiť kamenné krásy.
Ísť uhasiť hlad a smäd pri kláštore Betliar. V reštaurácii. Občerstviť sa treba totiž i na tele.
Potom vstup do obydlia Andrássyovcov. Teda len betliarskej vetvy. Betliar jeden z mála takto zachovalých Andrassyovských sidel..
Každá jednotlivá izba skrýva svoje čaro. Už vo vstupnej sále možno vidieť niekoľko jedinečných portrétov obyvateľov tohto panstva. V miestnosti, ktorá je hneď vedľa je predchodca ústredného kúrenia. Veď v tejto izbietke, kde spalo služobníctvo, boli dvierka do kachlí, ktoré vykurovali v minulosti niekoľko izieb tejto majestátnej stavby.
V ďalších izbách je možné nájsť rôzne starožitnosti. Postele, skrine, komody, i detské hračky. Ba i bicykel, či funkčný naladený klavír. V niektorých možno nájsť i rôzne poľovnícke trofeje.
Vedľa jedálne je malá herňa, kde sa nachádza biliard, šachový stolík, či iné predmety na hranie.
Na stenách skoro každej izbietky je niekoľko obrazov. Či už množstvo vtedajších fotiek panovníkov, aj zopár autoportrétov. Nachádza sa tu aj obraz korunovácie cisárovnej za uhorskú kráľovnú, obraz Hradu Krásna Hôrka, pravdaže pred vyhorením, ba i niekoľko iných umeleckých diel. V kaštieli je vystavená aj nádherná koruna.
V knižnici, ktorá sa nachádza na druhom poschodí, je okolo 15000 kníh. Vo vedľajšej miestnosti je asi 73 malých obrázkov postáv rodu, ktorý tu prebýval.
Nachádza sa tu i trón, na ktorom sedeli veľmoži, ale aj svätý Ján Pavol II., pri návšteve v Rožňave. V roku 2004.
Rod Andrassyovcov vyznával rímskokatolícke náboženstvo. Členovia rodiny sa zúčastňovali denne liturgického slávenia. Buď v kostole alebo v kaplnke, ktorá bola v kaštieli. Možno práve preto z daného rodu pôsobil i biskup, či z danej rodiny pochádza rehoľná sestra, ktorá bola vyhlásená za blahoslavenú. V kaštieli v expozícii sú i drevené kľakatká so zásuvkami.
Na prízemí zasa možno vidieť niekoľko šiat cisárovnej Sissi. Tie, v ktorých sa vydávala, no i tie, čo sa spájajú s jej smrťou.
Pri kaštieli je veľká záhrada. V nej žil kedysi i ľadový medveď. Pod umelým vodopádom. Je tam však toho oveľa viac. O tom však až niekedy nabudúce.