V čo verím a prečo

Nedávno mi bola položená otázka, ktorá ma trošku zaskočila. Teda spýtali sa ma, prečo som kresťan katolík. Odpovedal som, že preto, lebo verím v Boha.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Dnes začnem tento blog otázkou: Je to spasené, ale nie sväté. Čo je to? Tráva.

Najjednoduchšia odpoveď a asi aj najpravdivejšia na otázku, prečo som kresťan katolík, by bola, že som ním preto, lebo ma tak vychovali rodičia. Mne však táto odpoveď nestačí a tak som nad touto otázkou uvažoval ďalej.

Kladiem si otázku, prečo je toľko cirkví, keď Boh je len jeden. Prečo sa kresťania rozdelili? Mnoho nedorozumení a sklamaní vzniklo práve z tohto rozdelenia.

Z histórie viem, že kresťanstvo môžeme rozdeliť na dve smery:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
  1. Tradičné kresťanské smery, kde je zastúpený katolicizmus, pravoslávie a východné apoštolské cirkvi. Môžeme k nim zaradť aj napr.: Starokatolícku cirkev, ruských stavovercov, Anglikánsku cirkev

  2. Reformované kresťanské smery, kde uvediem len niektoré: Cirkvi luteránskej reformácie, Cirkvi kalvínskej reformácie, Metodizmus, Adventisti siedmeho dňa a i.

Pravoslávna cirkev zachováva apoštolskú postupnosť a jej učenie bolo formulované na cirkevných snemoch. No v roku 1054, kedy nastala tzv. veľká schizma. Napätie, ktoré nastalo vtedy medzi východnou a západnou cirkvou nebolo prekonané dodnes. Orientálna ortodoxná cirkev zahŕňa tie východné cirkvi, ktoré uznávajú len tri všeobecné koncily. Anglikánska cirkev zasa vznikla v roku 1534, keď anglický kráľ Henrich VIII. sa sám vyhlásil za hlavu štátnej cirkvi. Reformovaná cirkev, teda prvé zbory vznikali už pár rokov po zverejnení Lutherových výpovedí proti odpustkom v roku 1517.

Nedávno však som sa mal možnosť aj stretnúť s Jehovovými svedkami. Toto hnutie tu spomínam len preto, lebo chcem poukázať na to, ako sa delením nerodí nič dobré. Začiatok tohto hnutia siahajú niekde do roku 1870.

SkryťVypnúť reklamu

Keď som prišiel domov, napadla ma aj iná odpoveď, ktorá je vo vyznaní viery a hovorí o tom, že verím V jednu, svätú, všeobecnú, apoštolskú Cirkev: V časti „jednu, svätú, všeobecnú a apoštolskú Cirkev“, sa v rímskokatolíckej cirkvi namiesto slova „všeobecnú“ niekedy používa výraz „katolícku“, ktorý je gréckeho pôvodu, a ktorého význam je rovnaký.

Moja viera v Boha pochádza od Jeho jednorodeného Syna Ježiša Krista. Keďže vo vyznaní viery tvrdím, že verím v apoštolskú cirkev, táto cirkev musela pochádzať od tých, ktorí boli pri Ježišovi najbližšie, teda od apoštolov. V Svätom písme je prvá zmienka o tom, že Ježišových nasledovníkov nazvali kresťanmi v Sk 11,26.

SkryťVypnúť reklamu

Pri mojich ďalších úvahách som prišiel na to, že len katolícka cirkev má svätého otca, ktorý je nástupcom apoštola sv. Petra, ktorý bol prvým pápežom. V súčasnosti hlavou katolíckej cirkvi je svätý otec František a je 266. pápežom katolíckej cirkvi. Tá je tvorená cirkvami sui iuris. Tých je dvadsať tri. A veriacim jednej z nich som aj ja.

Martin Šterbák

Martin Šterbák

Bloger 
  • Počet článkov:  147
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Narodil som sa v minulom storočí v inom spoločenskom zriadení. Žil som v štyroch rôznych štátoch, v dvoch rôznych mestách. Od detstva som vyrastal v katolíckej rodine. Som presvedčený, že všetci ľudia sú dobrí. Viem i to, že všetko skončí dobre. Ak sa niečo javí, že má zlý koniec, znamená to len to, že sa to neskončilo.Občas pytliačim za hranicami svojich možností, no len preto, aby som spojil nezlúčiteľné a zlúčil nespojiteľné.No najmä spolu s Pilátom chcem hľadať odpoveď na otázku: "Čo je pravda?" Lebo viem, že len Pravda nás oslobodí. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

712 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu