Nebuďme leniví čítať a tak objavovať nové poklady, ktoré sa skrývajú v maličkostiach. Aby sme nedopadli tak, ako istí ľudia vo vtipe, ktorý som počul pred niekoľkými rokmi: 'V chráme na nedeľnej liturgii sa v kázni pýta kňaz detí: „Kto z vás si prečítal 17. kapitolu Evanjelia podľa sv. Marka tak, ako sme sa rozprávali minulú nedeľu?“ Zdvihlo sa niekoľko desiatok rúk. „Takže je mi to ľúto, že ste nesplnili úlohu.Evanjelium podľa Marka má len šestnásť kapitol,“ odpovedá kňaz.'
Čo človek číta, to ho formuje a často sa to hlboko zakorení do jeho vnútra. Preto si myslím, že je vhodné sa zamyslieť nad tým, čo vpustíme do svojho vnútra. Ak chceme vnútorne rásť, je potrebné i nájsť správne prostriedky, ktoré pomôžu uľahčiť prácu s textom.
Pokúsim sa o akési zhrnutie myšlienok, ktoré ma oslovili počas biblickej školy. Teda zopakujem ešte raz o čom to dnes bude: Ako pracovať s Božím slovom?
1. Božie slovo sa číta a počúva (porov. Zjv 1,3)
Pri čítaní biblie je potrebné sústrediť sa na slovo za slovom. Nestačí venovať pozornosť iba obsahu. Je potrebné všímať si podrobnosti. Čítať aj tie časti, ktorým nerozumieme. Je dobré všímať si mená a rodokmene. Je priam nutné čítať bibliu nahlas. A prečo? Slovo totiž je potrebné najprv ohlásiť sebe a potom iným. Je však dobré Božie slovo aj počúvať. (porov.1 Sam 3,10)
2. Božie slovo sa verí (porov. Jn 20, 30 - 31)
Božie slovo je napísané preto, aby sme mu verili. Po prečítaní Božieho slova je dôležité Slovu uveriť. Aj napriek tomu, že mu občas nerozumieme a nechápeme ho.
3. Božie slovo sa študuje (porov. 2 Tim 3, 16 – 17)
Štúdium Božieho slova má priviesť človeka k modlitbe. V opačnom prípade sa totiž môže stať, že tzv. zápal pre poznanie Pravdy môže viesť až k zničeniu viery.
4. Božie slovo sa modlí (porov. Kol 3,16)
Ak sa Božie slovo modlí, človek robí kroky viery. Čo sa pritom stane? Svätý Duch je tu a pomáha.
5. Božie slovo sa učí naspamäť (porov. Dt 6, 4-9)
V mnohých situáciách sa človek môže obrániť len tým, že dokáže použiť proti diablovi Božie slovo. Často v neriešiteľných situáciách dokáže povzbudiť práve to, že jednotlivé časti Svätého písma sú v ľudskej pamäti.
6. Božie slovo sa žije (porov. Jak 1, 21-25)
Moralizovanie. To je to, čo snáď každému vadí. Áno. Možno sú chvíle, keď je potrebné. Tých okamihov je však veľmi málo. Oveľa viac zaváži tzv. piate evanjelium. Evanjelium života.
7. Božie slovo sa hlása, ohlasuje (porov.Mk 16,15)
Božie slovo hovorí, že sme boli draho kúpení. (porov. 1 Kor 9,16) Je dôležité vedieť ho správne použiť.