Spokojne v nespokojnosti

Byť nespokojný. Nie je to zlé. Veď človek tým rastie. Ak by naši predkovia súhlasili so všetkým, čo mali, neboli by sme dnes tam, kde sme.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

V istých médiách som zachytil túto informáciu: Poľnohospodári sú nespokojní, že je sucho, že neprší, že nemajú čím a za čo zavlažovať ! Ale to, že nie sú záplavy, to nikto neocení!

O čom teda vlastne nespokojnosť je? 

Už v praveku naši najstarší predkovia, či druh Homo habilis (človek zručný) alebo Homo erectus (človek vzpriamený) i Homo sapiens (človek rozumný), keby boli spokojní so svojimi životnými podmienkami, doteraz by sme bývali v jaskyni, sedeli pri ohni používali pästný klin a možno ani to.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Len nespokojnosť človeka dokázala z nás, či skôr z našich predkov urobiť ľudí dnešnej modernej doby. Vďaka túžbe stále niečo nové objavovať sme mohli byť už aj vo vesmíre. Vieme sa popasovať s mnohými chorobami. Dnes nám taktiež nerobí problém orientovať sa vo svete rôznych iných technológií, ktoré nám nesmierne uľahčujú život.

Keď sa však skúsime pozrieť na tú nespokojnosť bližšie, môžeme v nej zbadať zárodok každej hádky, bitky, ba i vojny. Možno vďaka tomu, že každý z nás má svoju hrdosť, niekedy až prehnanú, vznikajú z nej aj mnohé rozdelenia.

V histórii je mnoho príkladov na to, ako "malichernosti" rozhádali celé národy. Mnohé vojny rozdúchali spory o územie, čo je vlastne nespokojnosť s nedostatkom miesta. Storočná vojna, ktorá bola v rokoch 1337 -1453 medzi Anglickom a Francúzskom, vznikla kvôli sporu o nadvládu vo Flámsku.Tridsaťročná vojna bol zasa náboženský konflikt v Európe v rokoch 1618 - 1648, ktorý sa začal ako spor medzi katolíckym a protestanským táborom v Európe. Prvá svetová vojna hoci vznikala pod zámienkou smrti Františka Ferdinanda d'Este arcivojvodu a následníka rakúsko-uhorského trónu, no pravú príčinu by sme tiež našli v nespokojnosti určitých ľudí. Druhá svetová vojna zasa vznikla v dôsledku nespokojnosti z chybne koncipovanou Versaillskou zmluvou, z hospodárskej krízy, ktorá bola v Európe na prelome 20. - 30. rokov, či s túžby niektorých ovládať iných.

SkryťVypnúť reklamu

Nespokojnosť istých individualít rozložila nejednu spoločnosť, nejedno náboženstvo.

Verím však aj v to, že čo pokazila nespokojnosť jedných, môže nespokojnosť druhých napraviť. Veď aké je krásne a milé, keď bratia žijú pospolu. Či?

Martin Šterbák

Martin Šterbák

Bloger 
  • Počet článkov:  148
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Narodil som sa v minulom storočí v inom spoločenskom zriadení. Žil som v štyroch rôznych štátoch, v dvoch rôznych mestách. Od detstva som vyrastal v katolíckej rodine. Som presvedčený, že všetci ľudia sú dobrí. Viem i to, že všetko skončí dobre. Ak sa niečo javí, že má zlý koniec, znamená to len to, že sa to neskončilo.Občas pytliačim za hranicami svojich možností, no len preto, aby som spojil nezlúčiteľné a zlúčil nespojiteľné.No najmä spolu s Pilátom chcem hľadať odpoveď na otázku: "Čo je pravda?" Lebo viem, že len Pravda nás oslobodí. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
INESS

INESS

108 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

317 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

142 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu