Zem na Antarktíde I.

Každý z nás má svoj sen. Svoj neuskutočniteľný sen, ktorý raz isto prežije. Prežije svoj neuskutočniteľný sen. (Pod textom sú uvedené dátumy arabskými číslicami.)

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

  Prešov, X.II.MCMVI

Na začiatku tohto môjho denníka, chcem poprosiť tých, ktorí tieto riadky budú čítať o zhovievavosť. Píšem ho totiž, odkedy viem písať. Postupne. Mám rád matematiku i dejepis a tak teda používam pre niekoho možno zvláštne rímske číslice. Ale ktovie. Možno raz na konci XX. storočia bude práve takýto zápis najobľúbenejší.

Viliam Končistý

Narodil som sa v XIX. storočí, XXII.I MDCCCXCVIII Keď som mal päť rokov, zomrel mi otecko. Ako osemročný som začal navštevovať meštiansku školu, kde som spoznal o rok mladšiu dievčinu, ktorá mi vnukla úžasný nápad jedinou nevinnou otázkou na hodine zemepisu: “Čo ak existuje život aj tam, kde by to nikto nepredpokladal?” Po hodine som sa jej opýtal, ako to myslela. Ona mi povedala: „Vieš, na svete je mnoho miest. A ja verím, že je miesto, kde žijú ľudia, ktorí sa milujú nadovšetko. Tí, ktorí žijú podľa pravidla: ‚Nerob iným to, čo nechceš, aby robili oni tebe.’ Teda, čo ak existuje miesto, kde žijú takí ľudia?“ Udivene som sa na ňu zahľadel. „Počula som legendu o živote na Antarktíde,“ dodala ešte. Neodpovedal som. Tá myšlienka mi však nedala pokoj. Preto som sa začal stále častejšie zaoberať touto myšlienkou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keďže v štúdiu som nemal problémy, tak som mohol často snívať. Čítal som niečo o dvoch medializovaných výpravách Vedel som, že sa konali tzv. preteky o Južný pól. Ich víťazom sa stal nórsky bádateľ Ronald Amundsen. Nórsku vlajku vztýčil na južnom póle XIV. XII MCMXI, o jediný mesiac skôr, než britská výprava Roberta Scotta. Kapitán Scott a jeho štyria spoločníci Lawrence Oates, Edward Wilson, Edgar Evans a Henry Bowes XVII I. MCMXII6 pól tiež dosiahli. Zápas s nórom, ale prehrali.

Častokrát som sa pristihol pritom, ako v myšlienkach vztyčujem vlajku ja na Južnom póle. Chcem vedieť o najchladnejšom kontinente na našej planéte najviac, ako sa len dá.

SkryťVypnúť reklamu

Na Antarktíde je len veľmi málo druhov kvitnúcich raslín. Možno len dva, či tri. Nachádza sa tam však mach a lyšajníky. Na Antarktíde, žije veľmi málo živočíchov. Na pobreží prezimujú len tučniaky. Ale v okolitých moriach nájdeme tulene, uškatce, či množstvo veľrýb. Na oblohe zasa žijú vtáky, ktoré sa dokážu prispôsobiť drsnému podnebiu.

Ako devätnásťročný som zmaturoval a vtedy som sa rozhodol svoj sen zrealizovať. V.VII MCMXVII som po prvýkrát žiadal o povolenie odísť na Antarktídu. Nie, nemal som šancu uspieť. Hoci som si myslel niečo iné. Veď mne, mladému maturantovi, patril celý svet. Moju žiadosť nemohli vybaviť tiež z dôvodu vojny, ktorá v tých časoch bola aj na území dnešného Československa. Kvôli tomu, no aj kvôli iným záležitostiam, ktoré som potreboval vybaviť, som sa rozhodol, že pár rokov počkám. Teda neuspel som, ale ani som sa nevzdal myšlienky na úspech.

SkryťVypnúť reklamu

Trvalo mi štyri roky zabezpečiť si všetky potrebné veci na druhý pokus. Medzitým ma však čakala ešte návšteva mojej kamarátky, ktorej sa narodil syn. V ten deň, XVI.X.MCMXVIII, keď T. G. Masaryk vypracoval Vyhlásenie Československej štátnosti, sa jej narodil Štefan. Hovorili sme mu, že je to syn „Československej štátnosti“. Po návšteve svojej obľúbenej kamarátky som znova chcel požiadať o povolenie odcestovať na večne zamrznutý svetadiel. Antarktídu.

Nemám v úmysle rozpisovať sa o tom, ako som postupoval pri hľadaní riešenia a možností, ako sa čo najskôr a čo najlepšie a podľa možnosti i čo najtichšie vypraviť na cestu. Plán cesty bol jednoduchý. Vyplávali by sme z Európy. Neviem prečo, ale pozdávala sa mi Sicília. Preplavili by sme sa cez Suezský prieplav potom by sme sa plavili pri pobreží Ázie. Až do Austrálie a potom priamo na Antarktídu. Mal som všetko premyslené. A bol som si istý, že tentoraz sa to podarí. X. XII MCMXXI bol ten deň. Dozvedel som sa ale, že mi nevyhovejú. Druhý pokus bol teda tiež neúspešný. Nedostatok financií v celej Európe spôsobil ďalších desať rokov čakania. 

SkryťVypnúť reklamu

Pokračovanie:http://sterbak.blog.sme.sk/c/381706/zem-na-antarktide-ii.html.

--------------------------------------

1) X.II.MCMVI : 10.2.1906

2) XX : 20

3) XIX : 19

4) XXII.I MDCCCXCVIII. : 22.1.1898

5) XIV. XII MCMXI : 14.12.1911

6) XVII I. MCMXII : 17.1.1912

7) V.VII MCMXVII : 5.7.1917

8) XVI.X.MCMXVIII : 16.10.1918

9) X. XII MCMXXI : 10.12.1921

Martin Šterbák

Martin Šterbák

Bloger 
  • Počet článkov:  148
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Narodil som sa v minulom storočí v inom spoločenskom zriadení. Žil som v štyroch rôznych štátoch, v dvoch rôznych mestách. Od detstva som vyrastal v katolíckej rodine. Som presvedčený, že všetci ľudia sú dobrí. Viem i to, že všetko skončí dobre. Ak sa niečo javí, že má zlý koniec, znamená to len to, že sa to neskončilo.Občas pytliačim za hranicami svojich možností, no len preto, aby som spojil nezlúčiteľné a zlúčil nespojiteľné.No najmä spolu s Pilátom chcem hľadať odpoveď na otázku: "Čo je pravda?" Lebo viem, že len Pravda nás oslobodí. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,077 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

766 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

317 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

142 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu