Kam kráčaš slovenský komunál? Kam kráčaš Slovensko?

Kto dnes po takmer 30 rokoch od zrušenia vedúcej úlohy Komunistickej Strany Československa určuje jednotnú líniu rozvoja našej spoločnosti na úrovni samosprávy? Kde a ako sa dnes tvoria vízie, strategické, či programové dokumenty?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (17)

Ako kandidát na primátora mesta som začal skúmať dokumenty, ktoré mesto Svätý Jur zverejňuje na svojom webovom sídle. Cez zloženie komisií, Všeobecné Záväzné Nariadenia, Rozpočet, zverejnené Zmluvy, Objednávky a Faktúry som sa dostal z môjho pohľadu k tomu najdôležitejšiemu dokument „Program hospodárskeho rozvoja a sociálneho rozvoja mesta Sv. Jur na roky 2015 - 2024". Program bol schválený jedným hlasovaním poslancov MsZ 19.5.2014. Považujem ho za najdôležitejší preto, lebo na dlhé roky dopredu programuje život obyvateľov mesta a predpokladám, že predstavuje bibliu rozvoja nášho mesta pre stávajúceho primátora (správcov mesta) a po ňom aj pre ďalších dvoch.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nakoľko ide o dlhodobý program, chcel som vedieť aká je predstava tých, čo tento program pre mesto vytvorili, o tom aký život budú žiť obyvatelia nášho mesta v roku 2024, to znamená o 10 rokov potom, ako ho MsZ schválilo. Tu je vízia, ktorú som v tomto 196 stranovom dokumente našiel:

Mesto Svätý Jur bude mestom, ktorá bude vyvážene zabezpečovať podmienky pre harmonický život všetkých kategórií svojich obyvateľov. Mesto sa stane príjemným sídlom zabezpečujúcim komplexné sociálne služby pre svojich obyvateľov, ako aj okolitých obcí. Bude vyvážene a ohľaduplne využívať svoje prírodné bohatstvo za účelom jeho ekonomického a ekologického zveľaďovania. V súvislosti s rozvojom cestovného ruchu sa bude snažiť čo najlepšie prezentovať svoje kultúrne tradície a zvyklosti v oblasti vinárstva a vinohradníctva v duchu rozvoja kultúrneho povedomia nielen vo svojom regióne, ale aj za hranicami Slovenskej republiky. Do šírenia kultúrnych hodnôt sa budú zapájať hlavne kultúrne spolky orientujúce sa na prezentáciu tradičných remesiel a zvyklostí, a vinohradníckej tradície. Z hospodárskeho hľadiska mesto vytvorí priaznivé podmienky na rozvoj tradičných výrobných a nevýrobných odvetví, pre ktorých rozvoj má mesto najväčší potenciál - vinárstvo a drobné výrobné prevádzky. V oblasti cestovného ruchu mesto vytvorí podmienky na rozvoj ubytovacích a stravovacích služieb. V oblasti propagácie sa mesto zameria na prezentáciu vlastných kultúrno – historických hodnôt a kultúrnej identity typickej pre túto vinohradnícku oblasť.

SkryťVypnúť reklamu

Z tohto bezduchého textu plného všeobecných fráz som sa vôbec nedozvedel aká bola predstava tých, čo s touto víziou prišli o živote v našom meste v roku 2024. Keď som to dočítal, tam mi napadlo, že takto napísaná vízia je použiteľná v každom čase. Zároveň mi napadlo, že ten text vyzerá, akoby ho písal niekto zvonka, nie obyvateľ nášho mesta. A tak som si vybral jednu všeobecnú vetu z vízie a dal ju do googla „sa stane príjemným sídlom zabezpečujúcim komplexné sociálne služby pre svojich obyvateľov, ako aj okolitých obcí“. Výsledok potvrdil moju domnienku:

Quo Vadis_SK_img_1_n.png
Quo Vadis_SK_img_1_n.png (zdroj: Rene Stevanka)

 To ma viedlo k tomu, aby som skúsil ďalšie vety z „vízie“ vyhľadať googlom:

SkryťVypnúť reklamu

„bude mestom, ktorá bude vyvážene zabezpečovať podmienky pre harmonický život všetkých kategórií svojich obyvateľov“

Quo Vadis_SK_img_2.png
Quo Vadis_SK_img_2.png (zdroj: Rene Stevanka)

„Jedným zo základných predpokladov rozvoja mesta je dodržiavanie zákonnosti a pravidiel miestnej samosprávy, ochrana života a osobného majetku občanov, ale aj životného prostredia“

Quo Vadis_SK_img_n3.png
Quo Vadis_SK_img_n3.png (zdroj: Rene Stevanka)

„Bude vyvážene a ohľaduplne využívať svoje prírodné bohatstvo za účelom jeho ekonomického a ekologického zveľaďovania.“

Quo Vadis_SK_img_4.png
Quo Vadis_SK_img_4.png (zdroj: Rene Stevanka)

„v duchu rozvoja kultúrneho povedomia nielen vo svojom regióne, ale aj za hranicami Slovenskej republiky“

Quo Vadis_SK_img_5.png
Quo Vadis_SK_img_5.png (zdroj: Rene Stevanka)

Pochopil som, že frázy, ktoré tvoria víziu života obyvateľov Svätého Jura v roku 2024 produkoval niekto iný. Že nie sú z pera činne kompetentného človeka schopného vytvoriť víziu života obyvateľov vo Svätom Jure na 10 rokov dopredu. Že podobným neduhom trpia aj iné mestá a obce na Slovensku. A že sa tieto frázy kopírujú do rôznych strategických a programových dokumentov v rôznych mestách a obciach Slovenska. A čím sa líši ten dokument pre Svätý Jur od tých ostatných? Tým, že sa v niektorých vetách spomenie vinárstvo, či vinohradníctvo, činnosti typické pre naše mesto.

SkryťVypnúť reklamu

K podobným výsledkom som dospel, keď som hľadal vety z „Poslania“ (napr. „Poslanie je komplexná a všeobecná definícia objasňujúca mandát“) a dokonca aj z jednotlivých kapitol samotného programu. V časti „HOSPODÁRSTVO A VEDECKO-TECHNICKÝ ROZVOJ“ celá časť „V oblasti priemyslu je potrebné okrem zachovania stabilných prvkov výroby všetkými možnými opatreniami podporovať vytváranie nových pracovných príležitostí. Z uvedeného dôvodu sa plánuje výstavba nových priemyselných zón, ktoré by významným spôsobom pozitívne ovplyvnili zamestnanosť a ekonomickú stabilitu“). V kapitole „DOPRAVA A KOMUNIKÁCIE“ fráza „Zámerom je zabezpečiť také prepojenie osídlenia, ktoré umožní efektívny pohyb ľudí a tovaru, modernizáciu dopravných subsystémov zabezpečujúcich bezpečné a hygienicky vyhovujúce dopravné trasy“. Atď.

Skutočnosť je naozaj desivá. Pred rokom ‘89 bola určovaná línia rozvoja celej spoločnosti v rámci päťročníc na celoštátnych zjazdoch Komunistickej Strany Československa. Jednou z vecí, kvôli ktorej ľudia štrngali na námestiach v novembri 1989, bolo to, aby KSČ o toto privilégium (vedúcu úlohu strany), ktoré našu krajinu držalo v totalite, prišla. A aj prišla. Získali sme slobodu. Aj naše mestá sa mohli začať rozvíjať slobodne. A po takmer tridsiatich rokoch zistím, že opäť niekto určuje líniu našich šťastných zajtrajškov? Že už naše mestá slobodné nie sú? Že aj na komunálnej úrovní vymreli vizionári? Že víziou sú len bezduché frázy, ktoré píše spoločne pre slovenský komunál niekto iný? No kým pred rokom 1989 sme presne vedeli, kto to je (KSČ). Tak dnes je to o to desivejšie, že to ani nevieme. Na konci dokumentu je pravdepodobne „podpis“ autora dokumentu:

Program hospodárskeho rozvoja a sociálneho rozvoja Mesta Svätý Jur Programovacie obdobie 2015 – 2024 2015

SCARABEO-SK ,s.r.o., Povstalecká cesta 16, 974 09 Banská Bystrica e-mail: hronec.scarabeus@gmail.com tel.: 0907 439 224 0911 439 224

Možno je to aj tak, že dokumenty sa píšu, aby sa písali, lebo ich niekto takto požaduje písať a samospráva sa vo finále aj tak riadi racionálne, po svojom. V takom prípade je jej fungovanie zahlcované vytváraním takýchto frázovitých dokumentov a tieto si mestá a obce dávajú vypracovať na komerčnej báze. A teda my obyvatelia miest a obcí platíme niekomu za takéto bezduché literárne diela.

Nechcem veriť tomu, že celý rozvoj komunálu je v rukách jednej s.r.o. –čky. Komu sme teda po 30 rokoch od zrušenia vedúcej úlohy strany predali náš komunál, naše Slovensko? Kto je zdrojom týchto myšlienok rozvoja našich miest a obcí? 

To, že sa pri tvorbe strategických dokumentov rozvoja samosprávy používa jednotná metodika (napr. SWAT analýzy) je v poriadku. Ale že už ani vlastné vízie a stratégie rozvoja nedokážeme na úrovni samospráv definovať vizionármi, ľuďmi, ktorí schopnosť vidieť veci dopredu majú, tak to je z môjho pohľadu tragédia a najvyšší čas dať priestor na riadenie Slovenska na úrovni samosprávy činne kompetentným

René Števánka

René Števánka

Bloger 
  • Počet článkov:  9
  •  | 
  • Páči sa:  24x

Som tak ako Vy volič, daňový poplatník, ktorému nie je ľahostajné aké Slovensko zanecháme našim deťom. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,080 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu