1. Fernando Pessoa: Kniha neklidu Knihu asi najznámejšieho portugalského spisovateľa a básnika čítam už niekoľko rokov. Je plná hutných myšlienok i farebných opisov. Impresionistickým zápiskom chýba dej, nie však presvedčivosť a poetika. Pri jej čítaní sa niekedy pristihnem, že vnímam len hudbu slov a uniká mi ich význam. A tak sa v nej stále vraciam späť, hlbšie a hbšie do ponurých Pessoových úvah.
2. Samuel Beckett: Malone umiera Príznačný názov pre zamračeného Íra, v ktorého knihách sa umiera jedna radosť. A to doslova. Aj antihrdina Malone čaká na smrť bez strachu a pátosu. Je pripútaný na lôžku a dokáže hýbať len rukami a hlavou. Jeho jedinou činnosťou okrem občasného prijímania stravy je písanie. Upozornenie: Táto kniha rozhodne nefunguje ako antidepresívum (platí aj pre Pessou).
3. John Irving: Pitná kúra Od Irvinga som vybral menej známy román, ktorého názov opisuje terapiu hlavného hrdinu trpiaceho poruchami erekcie. Ten odchádza od svojej rodiny a vydá sa na potulky Rakúskom. Na nich hľadá nový vzťah, šťastie i zmysel života. Keďže je ale Fred Trumper rozporuplná postava, nejde to vôbec poľahky. Vtipné a milé dielko.
4. Ian McEwan: Dítě v pravý čas Dielo radiace sa k špici autorovej plodnej tvorby, zameranej na patológiu vzťahov. Hlavný hrdina je poznamenaný fatálnou životnou stratou - pri nákupoch mu unesú malú dcérku. Následne sa mu kvôli tomu zosype aj manželstvo. Na pozadí tejto ľudskej tragédie sa odvíja viacero rozprávačských vrstiev. Smutná, ale pekná kniha končiaca happyendom.
5. Hanif Kureishi: Intimita Ak chcete nahliadnuť do myšlienok muža opúšťajúceho svoju manželku a dvoch synov, prečítajte si tento román anglického spisovateľa a scenáristu pakistanského pôvodu. Podáva ich čitateľsky príťažlivo a zároveň úprimne. Krátky príbeh o silnej túžbe po blízkosti, ktorá rúca hrdinov doterajší usporiadaný svet a posiela ho na neistú cestu do neznáma.
6. Richard Brautigan: Aby to vietor všetko neodvial Tu uvádzam názov novely, ktorá u nás vyšla spolu s Hawklineovskou príšerou a experimentálnym románom Pstroholov v Amerike (pod týmto názvom). Krásna nostalgia za detstvom poznačeným tragédiou, popretkávaná typickým Brautiganovským jemným humorom a melanchóliou. Môj najobľúbenejší svetový autor.
7. Italo Calvino: Palomar Román poskladaný z dvadsiatich siedmych príbehov-pozorovaní. Pán Palomar je totiž pozorovateľ. So slabým zrakom, vnímajúci okolie fokusom vlastnej predstavivosti. Preto je ústredným motívom knihy voluntaristický "svet ako predstava". Palomar hľadá pravdu o vesmíre v odraze morskej hladiny, vo fľaši nakladaného syra, či odhalených prsiach. Tú pravdu však viac tuší ako pozná...
8. John Fante: Na západ od Říma Kniha zostavená z dvoch noviel Můj pes Blbec a Orgie. Tá prvá na pozadí komických dobrodružstiev psa rodiny Molisových, ktorý má čudné sexuálne zvyky a neustálu potrebu prejavovať svoju dominanciu, rozpráva melancholický príbeh o hľadaní svojho miesta na zemi a potrebe vzájomnej blízkosti. Orgie sú zase príbehom o vcelku netradičnej nevere odohrávajúcej sa v starej bani. Fante je skvelý autor a toto je skvelá kniha.
9. Charles Bukowski: Ženy V istom čase som bol zanieteným bukofilom. Ak by som mal z tej záplavy sexuálnych historiek zo špinavých izieb plných prázdnych fľašiek a rozsypaného cigaretového popola vybrať niečo reprezentatívne, tak by to bol práve román Ženy. A to vám úplne postačí, pretože Bukowski sa zvykne opakovať - tých žien totiž pravdepodobne v skutočnosti nebolo až toľko, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Povinné čítanie pre každého bluesmana.
10. Henry Miller: Sexus Prvá kniha trilógie Ružové ukrižovanie (ďalšie diely Plexus a Nexus) predstavuje Millera v skvelej forme. Názov nenecháva nikoho na pochybách. Okrem dychtivosti po emocionálnych zážitkoch a sexe na rôzny spôsob (čo takto trojka s bývalou manželkou a jej kamarátkou?), tu autor predstavuje svoj rozprávačský a pozorovateľský talent a nenápadne nám podsúva svoju neumelú životnú filozofiu, ktorá zďaleka nie je len o spotených telách.
Tak toto je moja knižná hitparáda, ktorá o niekoľko rokov možno bude vyzerať inak. Čitateľom, ktorým som sa trafil do vkusu, odporúčam aj zaujímavého literárneho sprievodcu tzv. kultovou literatúrou s názvom Cult Fiction , kde okrem spomenutých autorov nájdu mnoho ďalších dobrých tipov na čítanie.