Tí dvaja pred ním boli tiež hotová katastrofa a myslel som si, že keď už prezident nebude pochádzať z východu, že sa to zlepší. Ale keď som počúval v každej piatej vete to jeho „predsi", pochopil som, že nádej na lepšie vyhliadky sa opäť na jedno volebné obdobie zahmlila.
Chcel by som vedieť, ako sú na tom prezidenti iných krajín. Či napríklad Bush (uňho by som to aj predpokladal) alebo Putin tiež komolia gramatiku angličtiny, resp. ruštiny. Alebo je to špecifikum nášho štátu, kde slovenčinu neovláda správne ani len novinárska obec a kde je prezidentov slovný prejav len špičkou ľadovca a logickým dôsledkom všeobecnej jazykovej nekultúry.
V krajine, kde je prezident skôr symbolickou a reprezentatívnou ako reálne výkonnou funkciou by som od prezidenta očákaval práve ten reprezentatívny rozmer. Ono totiž nestačí mať pekne zastrihnuté fúziky a správne uviazaný windsor. To, čím prezident reprezentuje seba a svoju krajinu je predovšetkým jeho prejav. A ak už sa z jeho úst nič múdre nedozvieme, nech je to nič, doparoma, aspoň správne vyskloňované.
Nečakám, že by si Slováci v nasledujúcich voľbách začali všímať gramatiku jednotlivých kandidátov a rozhodovali podľa toho. Ale jazyk veľa napovedá o kvalitách človeka, o jeho úcte k pravidlám, ale predovšetkým o vzťahu k vlastnej kultúre. Preto pre mňa napríklad taký Slota nikdy nebude predstavovať národniara, ale len zadubenca, ktorý nevie sformulovať korektnú vetu. V tomto smere je vlastne Gašparovič „predsi" len o čosi lepší.