Slovenskí „Rimania“ oslávili narodeniny mesta Rím vo večnom meste

Uplynulo už 2766 rokov, odkedy Romulus vyoral brázdy večného mesta na vrchu Palatin. Bolo to v apríli v roku 753 pr. Kr. Brázda symbolizovala priebeh budúcej hradby a predstavovala varovanie pre každého, kto mal vkročiť na pôdu novozaloženého mesta. Kto vstúpi do mesta bez zbrane a v mieri, ten je vítaný ako hosť Ríma, kto však so zbraňou v ruke, ten zhynie. To boli slová prvého rímskeho kráľa, Romula. Počas stáročí, v priebehu ktorých si Rimania pripomínajú založenie mesta, sa udialo množstvo veľkých zmien. Vyhnanie posledného rímskeho kráľa Tarquinia Superba, založenie a pád Rímskej republiky, nástupy a vzostupy niekoľkých diktátorov, vznik Rímskeho cisárstva i jeho úpadok. Večné mesto bolo niekoľko krát dobyté a vyplienené, avšak aj napriek tomuto všetkému zostalo uznávaným a váženým mestom, symbolom moci, symbolom antickej inteligencie, rímskeho práva, ukážkou skvostnej architektúry a jednou z periel našej planéty.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)
Obrázok blogu

Podujatím „Natale di Roma" si Rimania rok, čo rok pripomínajú všetky dávne udalosti histórie mesta. Večné mesto žije v tieto dni viac, než bežne. Prúdia sem kvantá turistov, konajú sa nové výstavy a ku dňu 21.4., kedy údajne Romulus vyoral brázdu ako hranicu mesta, sa koná historický sprievod rímskych vojsk, rôznych skupín odetých v historických kostýmoch, tanečníc a hudobníkov tancujúcich a hrajúcich na antické hudobné nástroje a antickú hudbu. Skupiny z celého sveta zdravia a bavia obyvateľov Ríma priamo v uliciach, kade kedysi viedli staroveké mestské cesty.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tento rok bol veľmi výnimočný. Spomedzi 52 historických skupín sa zúčastnili sprievodu a tiež veľkej historickej bitky z čias prvého cisára Augusta dve slovenské skupiny, skupina S.C.E.A.R. z Bratislavy a skupina Sarus z Prešova. Slováci sa predstavili s ukážkou 5. kohorty pomocných zborov z Bratislavy-Rusoviec a ukážkou kohorty 15. légie Apollinaris z mesta Hainburg - Carnuntum v Rakúsku. Obe tieto vojenské jednotky mali v minulosti úzke prepojenie s územím Slovenska. So slovami „Salve Roma, urbs urbium!" zdravili Rím a jeho obyvateľov. V sprievode sa tiež predstavili slovenskí gladiátori a gladiátorky a niekoľko rímskych civilistov. Historickej bitky sa zúčastnilo množstvo talianskych skupín a z radov rímskeho vojska štyri zahraničné. Medzi nimi boli Bulhari, dve slovenské skupiny a česká skupina. Slováci veľmi milo prekvapili talianskeho organizátora, v sprievode sa predstavili v dobrom svetle a ukázali, že vedia byť zdatní v boji s barbarmi. Program vysielala rímska televízia v priamom prenose počas celého dňa. Bitku prebiehajúcu v starovekom hypodróme, Circu Maximu, sledovalo približne 5000 ľudí. Proti sebe sa v nej postavilo približne 250 rímskych vojakov a približne 150 barbarov.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Rímski vojaci zo Slovenska pochodujúci po Via dei Fori Imperiali

Obrázok blogu

Rímske civilistky s košíkom plným ovocia a džbánom plným vody

Obrázok blogu

Gladiátori z Prešova

Obrázok blogu

Bitka s barbarmi v Circo Maximo (Slováci v pravom hornom roku spolu s Bulharmi a Čechmi)

Boris Stoklas

Boris Stoklas

Bloger 
  • Počet článkov:  8
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Absolvent Katedry archeológie FiFUKDoktorand Katedry archeológie FF UHKPredseda občianskeho združenia Zoznam autorových rubrík:  Archeológia a históriaNázory a úvahySúkromné

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

727 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

59 článkov
SkryťZatvoriť reklamu