Je to veľmi jednoduché. Prvá rovina je čisto lokálna, ide predsa o to, že nikto by nechcel mať vo svojom okolí smradľavú a pravdepodobne zdraviu škodiacu skládku. Poviete si, a doteraz to tým ľuďom nevadilo? Nuž, to vám povedať neviem, ale predsa len to svedčí o istom posune v slovenskej spoločnosti – samozrejme tým správnym smerom. Ľudia si začínajú uvedomovať, že už o nich nerozhodujú len „tí hore“ a snažia sa zabezpečiť si vo svojom okolí čo najlepšie životné podmienky. Samozrejme, táto rovina je najviac sebecká. Neviem si totiž predstaviť, že by títo ľudia protestovali, keby sa skládka stavala v neďalekej Modre či nebodaj niekde pri Michalovciach. Napriek tomu som však rád, že môžem žiť v takom uvedomelom meste.
Druhú rovinu by som nazval rovinou tzv. „štátneho dirigizmu“. Ide v princípe o to, že namiesto toho, aby o sebe rozhodovalo mesto pomocou územného plánu, rozhodujú o ňom štátne inštitúcie. Toto je úplne proti princípu decentralizácie verejnej správy a okrem toho aj proti princípu demokracie. V komunálnych voľbách 2006 mali totiž všetky strany, ktoré dnes tvoria mestské zastupiteľstvo vo svojich volebných programoch nedovolenie novej skládky odpadu v meste. Z čoho samozrejme vyplýva, že občania si demokraticky zvolili túto alternatívu – teda mesto bez skládky. Ak necháme bokom argumenty o platnosti územného plánu a škodách investorovi, vyplýva z toho jediné: že štátna moc sa snaží samospráve nanútiť svoje rozhodnutie s ktorým nesúhlasia jej občania ani zvolení zástupcovia. Myslím si, že slovné spojenie „parný valec zo Zlatej Idky“ už bolo od volieb použité mnohokrát... Táto rovina sa však dotýka všetkých obyvateľov Slovenska. Nikto nemôže zaručiť, keď dnes štát presadí skládku v Pezinku, že zajtra to nebude ťažba zlata v Kremnici a nakoniec skladovanie ruského vyhoreného jadrového paliva na Obchodnej v Bratislave.
Tretia rovina je rovina klientelistická. Ani premiérova vinica, ani „Gabo vidí vec alternatívne...“ nebolo jasnejšou korupčnou kauzou. Minimálne preto, lebo hlavným figurantom kauzy je majiteľ pozemkov pod skládkou a súčasne riaditeľ Krajského stavebného úradu v Bratislave a súčasne člen okresnej rady Smer-SD v Pezinku a súčasne syn podnikateľa, ktorý skládku buduje a súčasne... No, priznám sa, ďalšie súčasne ma už nenapadá, ale myslím si, že je to aj tak dosť. Samozrejme, nejde tu o podplácanie alebo niečo podobné, skôr to pripomína to staré dobré slovenské „mojej švagrinej kamarát pozná jedného na tom úrade...“.
Každá z týchto troch rovín je pre niekoho zaujímavá. Prvá samozrejme len pre Pezinčanov, druhá pre zástancov samosprávy a odporcov štátneho zasahovania a tretia... Tá tretia vlastne pre všetkých poctivých ľudí v tomto štáte. Autor sa môže pochváliť, že je zástancom všetkých troch rovín. Aj preto sa zúčastní zajtrajšieho zhromaždenia proti skládke v Pezinku, porit neprimeraným zásahom štátu do samosprávy a proti klientelizmu a rodinkárstvu. Dúfam, že sa tam stretneme v čo najväčšom počte, priatelia.
14. feb 2008 o 09:15
Páči sa: 0x
Prečítané: 502x
Tri roviny skládky v Pezinku
Ako správny Pezinčan sa jednoducho musím vyjadriť ku plánovanej skládke v mojom meste. A ako správny kecal tieto problémy hneď rozdelím do troch rovín.
Písmo:
A-
|
A+
Diskusia
(2)