Čína varuje Taiwan: nezávislosť znamená vojnu!

Písmo: A- | A+

Varovanie prichádza niekoľko dní po tom, čo Čína zintenzívnila svoje vojenské aktivity a letela s bojovými lietadlami blízko ostrova.

Taiwanská stíhačka F-16. (Zdroj : Wikimedia commons / Al Jazeera English)
Taiwanská stíhačka F-16. (Zdroj : Wikimedia commons / Al Jazeera English) 

Čínski predstavitelia dôrazne varovali Taiwan, že vyhlásenie nezávislosti zo strany ostrovnej republiky by znamenalo vojnu. Varovanie prišlo len niekoľko dní po tom, čo do taiwanského vzdušného priestoru opakovane vstúpilo viacero čínskych vojenských lietadiel. 

Napätie vo vzťahoch medzi Čínou a Taiwanom, ktorý Peking považuje za časť svojho územia, nie je ničím novým. Eskalovalo minulý rok po letných vojenských cvičeniach na Taiwane či po diplomatickej roztržke na Fidži. Čínu výrazne znepokojil tiež prehlbujúci sa vzťah Taiwanu s USA počas Trumpovho volebného obdobia. Donald Trump po svojom zvolení v roku 2016 dokonca oficiálne telefonoval s prezidentkou Tsai Ing-wen, ktorá je považovaná za podporovateľku myšlienky nezávislého Taiwanu. V roku 2020 bola veľkou otázkou aj pripravovaná obchodná dohoda a dohoda o predaji zbraní medzi USA a Taiwanom.

Čína na spomenuté aktivity reagovala podráždene, v januári 2021 oznámila sankcie voči Mikeovi Pompeovi a ďalším 27 predstaviteľom Trumpovej administratívy, ktorých obvinila z predsudkov a nenávisti voči Číne. Vzťahy medzi USA a Taiwanom sa prehlbujú aj po nástupe Joe Bidena do prezidentského úradu. Bidenovej inaugurácie sa zúčastnila aj de facto veľvyslankyňa Taiwanu v USA Hsaio Bi-Khim, pričom išlo o prvé oficiálne pozvanie predstaviteľa vlády Taipei od nadviazania oficiálnych stykov v roku 1979. Washington taktiež vyzval Čínu, aby prestala na Taiwan vyvíjať nátlak. Hovorca ministerstva zahraničia USA uviedol, že Peking by mal usilovať o zmysluplný dialóg s Taiwanom a zmierniť vojenský, ekonomický a diplomatický tlak.

Taiwan sa má stať súčasťou americkej stratégie presadzovania spoločnej prosperity, bezpečnosti a hodnôt v ázijsko-pacifickom regióne. Ministerstvo zahraničia USA naznačilo, že Spojené štáty budú usilovať o priateľské vzťahy aj s ďalšími indo-pacifickými štátmi a vyvažovať tak čínske mocenské prejavy v regióne a v Juhočínskom mori. V čase, keď Čína demonštrovala svoju moc preletom bombardérov a stíhačiek nad Taiwanom, sa v Juhočínskom mori prvýkrát od Bidenovej inaugurácie plavili americké lietadlové lode. 

Cieľom nedávnych čínskych vyhrážok voči Taiwanu je tak pravdepodobne najmä snaha otestovať nového amerického prezidenta a jeho ochotu pokračovať v podpore ostrovnej republiky. Vzťahy medzi USA a Čínou navyše komplikuje tiež otázka Ujgurov. Končiaca Trumpova administratíva presadila vyhlásenie, že Čína na nich pácha genocídu. Joe Biden sa sa v rámci svojej predvolebnej kampane vyjadril v podobnom duchu, takže je pravdepodobné, že nebude v tomto ohľade postoj USA meniť. Nového amerického prezidenta tak čaká neľahká úloha, keď bude musieť balansovať snahu o znovuzískanie amerického dosahu na indo-pacifický región so snahou zmierniť napäté vzťahy s Čínou.

Autorka : Michaela Ružičková

Skryť Zatvoriť reklamu