Členské štáty NATO vysielajú svojich vojakov do východnej Európy

NATO vysiela ďalšie lode a bojové lietadlá v reakcii na hromadenie vojenských síl Ruska pozdĺž hraníc s Ukrajinou.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Cestný pochod jednotiek NATO
Cestný pochod jednotiek NATO (zdroj: Flickr)

Bezprostrednou reakciou Západu na ďalšie posilňovanie ruskej vojenskej prítomnosti a správy o dodávkach krvi a medicínskeho materiálu ruským jednotkám dislokovaným v blízkosti hraníc s Ukrajinou bolo zintenzívnenie dodávok zbraní z Veľkej Británie a USA pre Kyjev.  Zároveň ale Washington, Londýn a Paríž oznámili svoj zámer vyslať svojich vojakov do východnej Európy a členských krajín NATO.

 Britský premiér zvažuje podporu členským štátom NATO v severských a pobaltských štátoch o zdvojnásobenie počtu vojakov a zaslanie zbraní do Estónska. Ani Francúzsko za svojimi západnými spojencami nezaostáva, plánuje vyslať stovky vojakov do Rumunska. Biden vyhlásil, že v nasledujúcich týždňoch taktiež plánuje rozmiestnenie jednotiek východoeurópskym spojencom NATO. Práve východní spojenci NATO - bývalé sovietske satelity a pobaltské štáty - sa obávajú, že by mohli nasledovať hneď po Ukrajine. Španielsko zase oznámilo, že sa plánuje angažovať v Bulharsku, pričom NATO zvažuje aj nasadenie vojakov na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Je pochopiteľné, že NATO chce podporiť obranné kapacity svojich východných členov, ktorí hraničia s Ukrajinou alebo Čiernym morom. Čo sa týka Slovenskej republiky, minister zahraničných vecí “považuje tento návrh za logický krok s cieľom posilnenia obrany”. Rumunsko a Bulharsko taktiež podporujú prípravy NATO. Napriek tomu, že sa od Maďarska očakáva, že bude v tomto spore súčasťou posilneného východného krídla NATO, Budapešť hrozí, že zostane mimo podpory Ukrajiny. Eskalácia sporu a neochota Budapešti podporiť svojich spojencov sa ale môže prejaviť tiež v oslabení väzieb medzi Maďarskom a NATO či EÚ.

SkryťVypnúť reklamu

 Nasadenie jednotiek NATO do svojich východných členských krajín spolu s odstrašujúcimi sankciami voči Rusku, o ktorých sa už teraz vedú intenzívne diskusie,  by mohli výrazne ovplyvniť možné ďalšie kroky Moskvy. Sankcie by mohli zahŕňať ekonomický sektor, napríklad v podobe vyradenia Ruska z bankového systému SWIFT, pozastavenie projektu Nord Stream 2 či celkové posilnenie obrany v Európe. V súčasnej situácii ale nie je možné vylúčiť, že odstrašovanie nebude fungovať a Moskva sa skutočne odhodlá k vojenskej operácii voči Kyjevu. Zvýšená vojenská prítomnosť NATO v krajinách susediacich s Ukrajinou, ale bude jasným signálom, že NATO je do budúcna pripravené kolektívne čeliť akejkoľvek budúcej hrozbe zo strany Moskvy voči svojim spojencom.

SkryťVypnúť reklamu

Autorka : Lucia Tomanková

Inštitút strategických politík

Inštitút strategických politík

Bloger 
  • Počet článkov:  113
  •  | 
  • Páči sa:  97x

Sme Inštitút strategických politík STRATPOL - nezávislý think-tank pôsobiaci v oblasti výskumu medzinárodných vzťahov a bezpečnostných politík. Zameriavame sa na slovenskú národnú bezpečnosť, európske susedstvo, transatlantické vzťahy a globálne záležitosti. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

INESS

INESS

108 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

767 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu